Bilim Kurulu Üyesi: Korkunç akciğer tablolarıyla karşılaşıyoruz

Bilim Kurulu Üyesi: Korkunç akciğer tablolarıyla karşılaşıyoruz

91
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu Üyesi: Korkunç akciğer görüntüleri ile karşı karşıyayız

Bilim Kurulu Üyesi: Korkunç akciğer görüntüleri ile karşı karşıyayız

Sağlık Bakanlığı Coronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, 30-40 yaş arası çok ciddi hastaların olduğunu belirterek, “Çok ciddi akciğer tutulumu ile karşılaşıyoruz. Bu kişilerle konuştuğumuzda özellikle hasta olduklarında. yoğun bakımda ‘Keşke aşı olsaydık’ diyorlar çünkü gerçekten korkunç akciğer görüntüleri ile karşı karşıyayız.” .

Bilim Kurulu Üyesi: Korkunç akciğer görüntüleri ile karşı karşıyayız

Prof. Dr. Sema Turan, kış mevsimi öncesi koronavirüs salgınına karşı uyardı. Özellikle kış aylarında kapalı mekanlarda bir araya geldiklerini hatırlatan Turan, “Havaların soğumasıyla birlikte mekanlarda daha fazla zaman geçiriliyor. Bu virüsler ayrıca kapalı alanları sever ve bireyler arasında hızla bulaşmaya neden olur. Bu da önemli bir konu olarak ortaya çıkıyor. Aslında kış aylarının en önemli etkisi bu yönde olup, virüsün kendini devam ettirebilmek adına geçirdiği mutasyonlarda da salgının ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

‘KORKUNÇ AKCİĞER MASALARIYLA KARŞILAŞTIK’

Prof. Dr. Turan, salgın nedeniyle yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğunu ve ciddi hasta sayısının önemli ölçüde arttığını belirterek, “Bunu özellikle ölüm sayısında görebilirsiniz. Yoğun bakım ünitelerimiz şu anda Covid-19 vakalarıyla dolu. Yoğun bakımda her yaş grubundan aşısız birey bulunmaktadır. Ama 20’ler ve ileri yaş grubu geniş bir çerçevede. 30-40 yaş arası çok ağır hastalar da var. Çok ciddi akciğer tutulumu ile karşılaşıyoruz. Bu kişilerle konuştuğumuzda özellikle yoğun bakımdayken ‘Keşke aşı olsaydık’ diyorlar çünkü gerçekten çok kötü akciğer rahatsızlıkları ile karşı karşıyayız. Halihazırda yoğun bakım ünitelerimizde her yaş grubundan hasta bulunmaktadır; ama özellikle 20 yaş ve ileri yaş grubunda çok sayıda hastamız var.”

‘HATIRLATICI DOZU OLMAYAN İNSANLARIN YÜZDE 30’U’

Prof. Yoğun bakım ünitelerinin yüzde 90’ın üzerinde doluluk olduğunu vurgulayan Turan, “Burada yüzde 50-60 aşısız grup var. Yaklaşık yüzde 30-35’i çift doz koronavirüs aşısı aldı; ancak üçüncü dozunu bir şekilde ihmal eden veya geciktiren insanlarla karşı karşıyayız. Bu yüzden hatırlatma dozunun önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum çünkü 2 doz alan kişiler aslında aşının olumlu etkilerini yaşamış kişilerdir ancak 2 doz Sinovac’tan sonra hatırlatma dozunu 3. dozdan sonra yaptırmaları gerekir. ay. (verilmiş)

Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti ilginizi çekebilir Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti

Akciğer kanseri cerrahisi Bilim Corona koronavirüs Dünya Kahramanmaraş Ölüm Sağlık Sağlık Bakanlığı Sinovaç

Bilim Kurulu Üyesi: Korkunç akciğer görüntüleri ile karşı karşıyayız

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK