Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze eğitime mutlaka geçmeliyiz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: Yüz yüze eğitime mutlaka geçmeliyiz

76
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, “18 milyondan fazla öğrencimiz var. Bu kadar insanın hayatından 1.5 yıl çalındı. Türkiye bu riski göze alarak okulları açmaya çalışacak. dikkate alarak ve iyi yöneterek” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

Türkiye’deki tüm risklere rağmen yeni eğitim-öğretim yılında gerekli önlemler alınarak yüz yüze eğitime başlanması ve sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiği belirtildi. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Türkiye’de 18 milyonu aşkın öğrenci nüfusu olduğunu hatırlattı. .

Pandemi nedeniyle bu kadar çok insanın hayatından 1.5 yılın çalındığını kaydeden Özlü, şunları kaydetti:

YETİŞKİNLERDEN ÇOK DAHA HAFİF

– Bu ülke için 18 milyonu düşünürseniz, kabaca 25-30 yıl çalınmış demektir. Bu telafisi çok zor bir durum. Onun için bunu daha da uzatmak çok yıkıcı olurdu. Bu nedenle kesinlikle yüz yüze eğitime geçmeliyiz. Bizi burada motive eden şey, gençlerin bu hastalığa yakalanma olasılığının yetişkinlere göre çok daha düşük olması ve ciddi bir seyir izlemesidir. Ancak endişe verici durum; Delta varyantı nedeniyle özellikle lise ve üniversiteye yakın genç grupta bulaşma ve bulaşma oranları yetişkinlere benzer bir noktaya ulaşmıştır.

Bu açıdan Türkiye bu riski göz önünde bulundurarak ve iyi yöneterek okullar açmaya çalışacaktır. Bazı ülkeler bunu yaptı, bazıları yapmadı, ancak tüm dünyada eğitim zaman zaman kesintiye uğradı. Düne kıyasla bugünkü durumumuza bakarsak, bunu yapmaya daha yakınız çünkü geçen yıl olmayan güçlü bir silah var; aşı. Bu bakımdan aşılamayı hızlandırabilir veya yaygınlaştırabilirsek ve diğer gerekli hassasiyetleri de karşılayabilirsek en azından okulların açık ve sürdürülebilir olmasını temenni ediyorum.

İLETİŞİM OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK

– Toplumumuzda geniş aile yapısı, komşular, akrabalar, dostluklar ve dostluklar çoktur. Biz sıcak insanlarız. Bu nedenle öğrencilerle teması olan aile bireylerinin, en önemlisi yetişkinlerin aşılanması gerekmektedir. Haftada 6-7 saat okulda 30-40 öğrenci kapalı bir ortamda bir arada olacak ve bu sürekli tekrarlanacak. Pozitif vaka varsa bulaşma olasılığı çok yüksektir. Çünkü delta varyantı çok daha kolay iletilir. Onun için öğrencinin alıp eve getirmesi ve topluluğa taşıması çok kolaydır. Öğrencilerle bir şekilde teması olan tüm yetişkinlerin aşılanması, ilk etapta bu riski yönetmek için en etkili önlem olacaktır.

DEVLET HALK SAĞLIĞINI KORUMAK ZORUNDADIR

– 16 yaş ve üzeri şu anda aşı yaptırabilmektedir. Bu yaş grubunun özellikle delta varyantı açısından yetişkinleri enfekte etme ve enfekte etme kabiliyetine sahip olduğu düşünüldüğünde aşılama için son derece uygundur. 12 yaş ve öncesi aşının geri çekilmesi konusu henüz Türkiye’de uygulanmadı ama bunu yapan ülkeler var. Aşı olan, yani nüfusun yüzde 90’ının aşılı olduğu bir topluma ulaşmak idealdir. İnsanlar aşı olmak istemiyor, buna saygı duyuyorum. Ancak devletin halk sağlığını korumakla yükümlü olduğu bir durum var ve kapalı alanlarda, sosyal alanlarda kalabalığa müdahale etmek istiyorsanız, aşı yaptırmadıysanız o zaman teşhircilik yapmadığınızı belgelemeniz istenebilir. tehdit. Bütün dünya bunu yapıyor ve birçok ülkede var.

ÖLÜMLERİN ÇOĞU AŞISIZ

– Maalesef ölü sayısı çok yüksek. Vefat eden hastalarımız, vefat eden vatandaşlarımız genellikle 30-35 yaş aralığında, daha önceden sağlıklı ve kronik hastalığı olmayan kişilerdir. Bu durum onu ​​daha da üzüyor. Çünkü genel olarak bu kişiler aşı olmak için yaşlarına ve sağlıklarına güvenirler ya da aşısızdırlar. Bu bakımdan onlara ağır gelir. Bence ölüm sayıları ciddiye alınmalı. Günde 300’e yakın can kaybımız var.

Uzman 'daha fazla tehlike' dedi... Ölümlere dikkat çekti ilginizi çekebilir Uzman ‘daha fazla tehlike’ dedi… Ölümlere dikkat çekti

aile Bilim Dünya Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi Ölüm Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye yüz yüze

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü: Yüz yüze eğitime kesinlikle geçmeliyiz

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK