Bilim Kurulu üyesinden hamilelere aşı çağrısı

Bilim Kurulu üyesinden hamilelere aşı çağrısı

108
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı

Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı

İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi. Serap Şimşek Yavuz, mevcut Covid-19 aşılarının hamilelerde çok etkili ve güvenli olduğunu belirterek hamileleri aşıya davet etti.

Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, aşısız hamile kadınlarda ciddi Covid-19 gelişme riskinin yüksek olduğunu, ülkemizdeki birçok hamile kadının Covid-19 nedeniyle ağır hastalandığını ve bir kısmının hayatını kaybettiğini belirtti. , hamilelerin vakit kaybetmeden aşı olmaları gerektiğini kaydetti.

AŞILAR SON DERECE GÜVENLİDİR

Yavuz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda mevcut aşıların hamilelerde çok etkili ve güvenli olduğunu, bebeğe herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını belirtti.

* Hayvan çalışmaları ve klinik çalışmalardan elde edilen veriler, başta mRNA olmak üzere Covid-19 aşılarının anne ve bebek üzerinde zararlı bir etkisinin olmadığını, anneyi koruduğunu ve hastalık riskini 5-10 kat azalttığını göstermiştir.

* Ayrıca maternal antikorların yenidoğanda SARS-CoV-2’ye karşı pasif bağışıklık sağlamak için plasentayı geçerek anne sütüne geçtiği gösterilmiştir.

“ABD’DEKİ ARAŞTIRMALARA GÖRE HERHANGİ BİR SORUN İÇİN”

ABD’de yapılan bir araştırmanın görüntülerini paylaşan Yavuz, “Covid-19 mRNA aşısı yapılan ve doğum yapan 827 gebenin verileri incelendiğinde aşılarda düşük, ölü doğum, konanomaliye dair herhangi bir bulguya rastlanmadı. , bebek gelişimi, erken doğum, ölü doğum veya yenidoğan ölümü. herhangi bir soruna neden olmadığı görüldü. Hamilelikten hemen önce veya ilk 20 haftada mRNA aşısı olan 2.456 hamile kadında düşük yapma riskinde artış görülmedi. Başka bir çalışmada ise 92 bin hamile kadında düşük yapma oranının Covid-19 aşısı yaptıranlarda yaptırmayanlara göre daha yüksek olmadığı belirlendi.

Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir ilginizi çekebilir Bilim Kurulu üyesinden korkutan uyarı: Salgın yapabilir

ABD anne Bilim istanbul mRNA sosyal medya tweet Twitter

Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK