Bilim Kurulu üyesinden korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de çıkabilir

Bilim Kurulu üyesinden korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de çıkabilir

67
0
PAYLAŞ

Bilimsel Komite üyesini korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de görünebilir

Bilimsel Komite üyesini korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de görünebilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Pandemi devam ederken Mu-1, Mu-2 gibi varyantların ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor. Çünkü virüs sürekli kendini geliştirmeye çalışıyor. Yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

Bilimsel Komite üyesini korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de görünebilir

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Mu varyantının Türkiye’de ne kadar yayıldığına ilişkin soruşturmanın sürdüğünü, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı gibi, Türkiye’de tespit edildiğini söyledi. şimdiye kadar sadece 2 kişi.

Prof. İlhan yaptığı açıklamada Mu varyantının şu anda yeni bir varyant olduğunu, aşılar üzerindeki etkisi hakkında yorum yapmak için erken olacağını ancak aşıların her varyantta olduğu gibi bu varyantta da etkili olmasının beklendiğini ifade etti. .

Bilim Kurulu Üyesi İlhan şu ifadeleri kullandı:

* Adlandırma Latin alfabesine göre yapılmış, Delta varyantı daha önce görüldü, şimdi Mu oldu ve ona göre adlandırma yapıldı.

* Aksi halde farklı bir virüs türü değildir, bunlar korona virüsleridir. Ama tabi bir virüs yeni ortaya çıktıktan sonra Kolombiya’da yoğun olarak görüldüğü gibi ülkemizde de görülmesi önemli. Daha sonra ülkelerde baskın hale gelebilir.

* Bildiğiniz gibi Delta varyantında ve UK varyantında da aynı şey oldu. İlk Wuhan varyantına göre hem Delta hem de İngiltere varyantının baskın hale geldiği süreçleri yaşadık.

* Hangi varyant görülürse görülsün korona virüsünün bulaşma yolu değişmiyor. Solunum yolu ile de bulaşır.

* Yine fiziksel mesafeye, maske takmaya ve mümkün olduğunca kapalı alanlara gelmemeye dikkat etmem gerekiyor. Ayrıca ortamı havalandırmamız gerekiyor.


“Aşı YAPILANLARDA HASTALIKLARIN DAHA HAFİF OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Bilim Kurulu Üyesi İlhan, aşı olmanın öneminin altını çizerek şunları söyledi:

* Varyant ne olursa olsun, bugün baktığımızda, aşı olan bireylerde hastalıkların daha hafif seyrettiğine tanık oluyoruz. Aslında varyantı ve aşısı ne olursa olsun, hastalığı önlemede aşısı olmayanlara göre çok daha etkili olduğunu görüyoruz.

* Bu nedenle virüsün bulaşma yolu değişmez, bulguları değişmez. İçinde bulunduğu yaş grubu farklı değil, bunu tüm varyantlar için söyleyebiliriz.

* Ama tabi bu varyantın Türkiye’de yaygın olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Aşıların ‘Mu’ varyantına karşı etkili olup olmadığını söylemek için henüz biraz erken.

* Yeni bir varyant olduğu için ülkemizde nadiren görülmektedir. Aşılı kişilerde mi yoksa aşısız kişilerde mi görülür? Acaba ağır hasta olanlarda mı yoksa yoğun bakımda olanlarda mı görülüyor, söylemek için çok erken.

* Ama tabi ki dikkatli takip etmek gerekiyor. Sağlık Bakanlığı da bunu izliyor. Süreci takip etmemiz ve izlememiz gerekiyor.

“MU-1, MU-2 GİBİ ÇEŞİTLERİNİN OLABİLİR OLDUĞUNU BİLMEMİZ GEREKİYOR”

Virüs tamamen yok olana kadar varyantların ortaya çıkabileceğine işaret eden İlhan, “Pandemiden kurtulmanın yolunun virüsü yok etmek olduğunu hepimizin bilmesi gerekiyor. Buna çözüm olarak aşı şu anda elimizdeki en güçlü silahtır. Pandemi devam ederken Mu-1 ve Mu-2 gibi varyantların ortaya çıkabileceğini bilmemiz gerekiyor. Çünkü virüs sürekli kendini geliştirmeye çalışıyor. Hayatı için savaşıyor. Ancak bilinmelidir ki insanlar aşılandıkça virüs artık çoğalacak yer bulamadığı için pandemiden kurtulacağız. Kısacası aşı sayısı arttıkça varyant sayısının azalacağını söylemek mümkündür. (İHA)

Bilim Kurulu üyesinden korkutan detay: Yanlış negatif ilginizi çekebilir Bilim Kurulu üyesinden korkutan detay: Yanlış negatif

Bilim Corona Gazi Üniversitesi İngiltere Kolombiya Maske Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı Türkiye

Bilimsel Komite üyesini korkutan varyant açıklaması: Mu-1, Mu-2 de görünebilir

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK