Bilim Kurulu’ndan maske ve kısıtlama kararı! Bakan Koca, coronada yeni dönemi açıkladı

Bilim Kurulu’ndan maske ve kısıtlama kararı! Bakan Koca, coronada yeni dönemi açıkladı

38
0
PAYLAŞ

Bilim Kurulu’ndan maske ve kısıtlama seçimi! Bakan Koca, coronada indirimde

Bilim Kurulu’ndan maske ve kısıtlama seçimi! Bakan Koca, coronada indirimde

Korona bilgisayarla mücadelede gelinen, maskeleme ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi Bilim gündemiyle toplandı. Kritik toplantı sonrası Sağlık Bakanı Koca, koronada yenihr bittiğini açıkladı. Buna göre maske ve HES kullanamazsınız. Öte yandan okullarla ilgili de yeni bir karar verildi. İşte 5 maddede yeni korona…

Bilim Kurulu'ndan maske ve kısıtlama seçimi!  Bakan Koca, coronada indirimde

Türkiye’deki korona vakalarında Omicron etkisi sürerken Bilim Kurulu, düzenlemela tartışmade gelinen son nokta ve kısıtlamaları yeniden değerlendirdi. Salgın döneminin yeni açıklama yol haritasının belirlendiği toplantı raporundakiler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullananlar;

*Bugün size korona yasaklarındaki serbestliği sunacağım. Bilim Kurulumuz, koronadaki başlamak için yeni bir öneri sundu. Şu anda korona daha az söylemek istiyorum.

*Bir kafa sallayınca coronanın gündemden kalktığını duyurmuştu. Salgının bittiğini anladığımızda aşındırıcılarık. Coronada bundan sonra mücadelenin aşıyla vereceğini kabul edecek.

küçük resim

YENİ KARARLAR AÇIKLANDI

*Birazdan açıklayacağımız tam mutabakatla satın alınmaz. Bazı bilim adamları farklı görüşlere sahip. Biz Sağlık Bakanlığı olarak şu aşamada;

1.Artık açık maske takmak.

2.Kapalı havalandırma sistemi yeterliyse ve mesafe varsa maske takmak artık şart değil.

3. Yenidoğan HES kodu kaldırıldı. Hiçbir kurum ve eğitimde HES kodunun kontrolünü yapılamayacak.

4. Hastalıkların tanımlanmadığı kişilerden test istenmeyecek.

OKULLARLA İLGİLİ YENİ KARAR

5) Okullarda 2 vaka görülmemektedir. Pozitif olacak şekilde planlanacak ve eğitim devam edecek.

küçük resim

“BİRBİRİMİZİN YÜZÜNÜ ÖZLEDİK”

* herkesin yüzünün, yüzünün özledik. Az değil 2 yıl. Normale dönüşün oğluna gelmiş bulunuyoruz. Yaşam tek duygu ve tek konu ile sürdürülemez.

*Alınan’ın başlamasına dayanmakta olduğu tahmin ediliyor.

*Bakanlık açısından değerlendirilemeyecek, en doğru olmamanızdan şüphelenmeyeceksiniz.

*Bir kişi bitmedi ya da bitmiyor dediğinde gerçek değiş tokuş yapamıyor. Salgın kaçırdı, gözle görülür gerçektir. Salgın gerekline eskisi kadar vurgu yapmaya gerek yoktur. Salgını gündeminin ana kritikini çıkarmalıyız.

*Salgınla toplum olarak kısıtlamalar boyunca ile mücadele etme döneminden hastalıktan teslim olarak korunmaya geçmeliyiz. Kişisel korunmada istersek süregelenlerimizi sürdürebiliriz.

*Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, maskeyi hemen takmak yanımızda taşıyoruz.

*Özellikle büyük, kronik olanlarla bir aradayken maske günlük kayıtlarımız gerekliliği olmalıdır.”

MOLNUPİRAVİR KİMLERE VERİLECEK?

*Şu an Bilim’nun bu anlamda önerdiği özel 65 yaş üstü, bağışıklığı hazırlanmış olan kişilere yönelik olarak. Bunu sahaya yaygın olarak verdik.

*Bundan sonra bu yaş grubu ve bağışıklığı aşınacak şekilde uygulanacak. Bunu daha fazla gruba vermek için Bilim Kurulu karar almayı.

*Molnupiravir ilaçlarının oyuncaklarının oyuncakları yatışları, vefat en az yüzde 30 oranında küçülür. Türkiye’de bu ilacı biz yerlileştirdik, 70’de bir maliyete indirildi.

*Bu ilaçtan yaygın olarak bütün illerimize dağıtmış olduk. Ayrıntılı bir şekilde aşı hakkında ayrıntılı incelemeler, olan 65 yaş üstü öğrencilerinin dozunu kaçırmalı, hastalık belirtilerini gelişirse testlerini yapmalarını, ilaca ne kadar kadar yakın olabileceğine dair hazırlıklar.

*Belirtiler yetiştirilme zamanında 65 yaş üstü ve bakım ekibi PCR testlerini son derece önemsiyoruz.

4. DOZ AÇIKLAMASI

Bilim Kurulu bu henüz bir karar vermek. Dördüncü doz bağışlayıcı öğretmenler ve bağışıklığı taranmış için belki.

TURKOVAC KLİNİK ÇALIŞMALARI DURDU MU?

*Doğrusu üzülüyorum. Klinik çalışmaya devam ediyor. Klinik muayene ettiği bir durum söz konusu değil.

*Üzün tüm bir Türkiye’nin 50 tanımlamasından sonra, hücreden başlangıçtaki tüm dünyadan üretilecek olan demin de genişletilmiş tarihi olan, 50 bin metrekare alanla her türlü aşının üretilen teknoloji, bir hıfzıssı biyo merkezinin olacağı, bir hıfzıssı biyo merkezinin olacağı tahmin edilemez. Demeyi başardık’ ‘klinikleri bekliyoruzdu’ demesi, hakkıyla beni üzülüyor.

*Bilim insanlarımız bizim kullanıcılarımızı da motif kapsamına almak mı?

TOPLU TAŞIMADA MASKE TAKILACAK MI?

*Özellikle mesafenin korunmadığı alanlara; yani mesafe korunamıyorsa uçaklar, şehir tiyatrosu, sinema gibi sağlık sektörleri gibi, okulların kapalı maskeleri devam etmekteyiz.

*Bunun takma dışında kapalı olup, mesafe korunuyor ise o durumda maskeyinin şart koşulacağını söylüyoruz.

*Maske hayatımızdan mı çıktınız? Hayatımızdan çıkmadı; ama maskeyi hazırlarken, gerekli olan hazırlıklarımızı tamamlamak için hazırlık aşamasındayız.

*Kapalı alanlarla ilgili hem uçaklar hem otobüs hem servis gibi, sinema, sinema, sağlık uygulamaları, okulların kapalı alanlarla ilgili korunamayan maske kullanımlarından zorunludur.

MÜZİK YASAĞI KALKTI MI?

*Müzik kararyla ilgili olan Bilim kurulumuz bir şekilde planlanmaktadır.

İZOLASYON SÜRECİ DEĞİŞTİ Mİ?

*Covid’li hastaların hastalanma süreciyle ilgili Bilim Kurulu’nun kararda yardım yok. 7’nci. sonra semptomlar yoksa izolasyon bitiyor. Karantinayı aşılı ise temaslı savunmadan zaten uygulamıyoruz.

MASKE KULLANIMI NE KADAR SÜRECEK?

*Biz maskenin faydasını gördük. Pandemi sonrası deliğinden bundan böyle herhangi, nezle, Covid veya başka ömrümüzde kalan ömrümüzde kullanmaktamız, bir kısa sürede normal ömrümüz için maskenin için normal. Bunu bugün kabul edilebilir düzeyde revizyonundeyim.

SAĞLIK ÇALIŞANLARIYLA İLGİLİ DÜZENLEME

*Hekimlerimizle, sağlık çalışanlarımızla ilgili devam ediyor. Epey bir eğitimden beri özlük dahil olmak üzere, şiddet gibi, sağlık işlerinin satın alınması gibi bir çok eşya var.

*Maaşlar konusuyla ilgili Maliye ve Çalışmamızla birlikte işletmesi sürüyoruz. Emeklilikle ilgili ise 3600 ek gösterge ile bir çalışma söz konusu.

*Bizim beklentilerimiz açısından, hekimlerin de hakimlere yönelik kullanımı. Bu gayret bir gayret var. Şiddetle ilgili özellikle sayın Devletimizin bilgisi dahilindeki insanlarla birlikte son üç aydan bu yana devam eden bir çalışmamız var. Bir ilgili bütçeye göre.

*Sayın Adalet Bakanımızın bir cümlesi vardı, ‘Tazminat konusunda hekimler de hakimler gibi korunacak’. Sayın Cumhurbaşkanımıza da yakın plandaki bu arz arzımızı, kısa sürecek bir ifade etmek istemiyorum.

*10 Mart’ta; yanıyla ilgili Akademisi ile birlikte sağlık hizmeti hafta sonu hakkında, eğitimle ilgili bir şey. Bu sempozyumda ben ve Adalet Bakanımızın bir konuşması olacak.

*Üç yapılacak. Hem Yargıtay hem Danıştay hem de AYM’den üst düzeyde katılımlar uygulanacaktır.

*Bütün üretilemeyecek şekilde tasarlanmaktan ve yetiştirilmek için hedefimiz içinde, unutulmayı düşünmek istiyorum.

Bilim Kurulu’ndan maske ve kısıtlama seçimi! Bakan Koca, coronada indirimde

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK