Çocuğunuzu sonbahar hastalıklarından koruyun

Çocuğunuzu sonbahar hastalıklarından koruyun

103
0
PAYLAŞ

Çocuğunuzu sonbahar hastalıklarından koruyun

Çocuğunuzu sonbahar hastalıklarından koruyun

‘Hem pandemi hem de mevsim geçişi nedeniyle çocukların bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı desteklenmesi gerektiğini’ söyleyen Yavrucu, sağlıklı bir sonbahar için önerilerde bulundu.

Çocuğunuzu sonbahar hastalıklarından koruyun

Sonbahar, hava sıcaklığının ve nemin düştüğü, polen ve mantar sporlarının havada uzun süre asılı kaldığı, bu nedenle alerji semptomlarının belirginleştiği, bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve enfeksiyonların kolaylaştığı bir mevsimdir. Bu nedenle okul, anaokulu gibi ortamlarda uzun süre kalan çocuklar enfeksiyonlara daha yatkın hale gelebilirler. Peki zorlu pandemi sürecinden geçtiğimiz sonbaharda sağlıkları için nelere dikkat etmeliyiz? İşte Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Puppy’nin yanıtı…

MASKE

Covid-19 enfeksiyonundan korunmada önemli bir koruyucu faktör olduğunu bildiğimiz maske, kapalı ve kalabalık ortamlarda takılmalıdır. (Solunum sıkıntısına neden olabileceğinden küçük yaş grubunda kullanılmamalıdır)

HİJYEN

Çocuklar, doğal olarak kontamine olan ellerini ağızlarına veya burunlarına koyarak virüsü kolayca kapabilirler. Bu nedenle tuvaleti kullandıktan sonra ve yemek yemeden önce ellerini bol sabun ve su ile en az 20 saniye yıkamalı; Yüzeylere temas eden dezenfektanların kullanılması mümkün ise her gün banyo yapılmalıdır.

DENGELİ BESLENME

Çocuklar, vücudumuzun yapı taşı olan proteinlerden zengin beslenmeli, haftada en az 2 kez balık, 2-3 kez kırmızı et, 2-3 kez kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi bakliyatları tüketmelidir. Çocuğun alerjisi yoksa her sabah yumurta, peynir ve tereyağı gibi süt ürünleri tüketilmelidir. Ayrıca bol vitaminli mevsim meyveleri ve sebzeleri tüketmelidirler. Kalsiyum ve protein yönünden zengin süt, ev yapımı yoğurt, ayran ve kefir gibi bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotikler, muz, kuşkonmaz gibi prebiyotikler temel besinler olmalıdır. Ceviz, badem ve fındık gibi bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini, çinko ve omega-3 yağ asitleri içeren kuruyemişler çocuklara her gün bir avuç (2-3 ceviz, 5-10 badem, 5-8 kaju) verilmelidir. veya fıstık, 8-10 kuruyemiş, 7-8 kuru üzüm, yaban mersini) beslenmelidir. Ayrıca bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için bol su içmeleri sağlanmalıdır.

DÜZENLİ UYKU

Çocuklarımızın hastalıklarla savaşma yeteneklerini artırmak için erken yatıp erken kalkmalarını ve yaşlarına uygun uyku almalarını sağlamalıyız.

Aslar

Birey ve toplum sağlığı için koruyucu bir bağışıklık sağlayan rutin aşı programımızda yer alan aşılar, çocuklarımızın yaşına ve zamanına uygun olarak yapılmalı ve eksik bırakılmamalıdır.

TEMİZ HAVA

Kapalı ve havasız bir ortamda virüsler havada uzun süre asılı kalır ve bu da solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur. Bu nedenle okullar ve evler düzenli olarak havalandırılmalıdır.

EGZERSİZ YAPMAK

Spor, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. 4-5 yaşlarında yüzme ve jimnastik, 7-8 yaşlarında tenis veya futbol, ​​9-10 yaşından sonra ise basketbol, ​​voleybol veya su topu gibi sporların yapılması uygundur.

VİTAMİN

Çocuklara yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre vitamin takviyesi yapılmalıdır. Özellikle güneşli günlerin azaldığı kış aylarında çocukların bağışıklık sistemlerini de güçlendiren D vitamini takviyesine ihtiyaçları vardır. Yeterli sebze ve meyve yemeyen çocuklar için C vitamini ve Omega-3 desteği son derece önemlidir. Ancak doktor bilgisi dışında gelişigüzel kullanılan vitaminler çocuklarımızın sağlığında ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Çocuğunuzu sonbahar hastalıklarından koruyun

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK