“Çocuklarda pandemide azalan astım atakları bu yıl daha şiddetli döndü”

“Çocuklarda pandemide azalan astım atakları bu yıl daha şiddetli döndü”

30
0
PAYLAŞ

“Çocuklarda pandemide azalan atakları bu yıl daha tekrardan dönüyor”

“Çocuklarda pandemide azalan atakları bu yıl daha tekrardan dönüyor”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hekimliği ve Alerji, Göğüs Hastalıkları Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.

Pandemide uygulananlar, aşındırma ya da da polenlerinin tatlandırılmasını sağlarken, hijyeniyle ilgili gıdalardan bolca kullanılan dezenfeler ve gıda ürünlerinden bolca kullanılan dezenfektanlar ve gıda ürünlerinden tedavileri tetikledi.

Okulların açılması, normalleşmeye geçilmesi ve maske eskisi kadar dikkate alınmaması 2 yıldır genel kabul edilmemesi, adenovirüs gibi diğer mevsimsel viral hastalık seçeneği bu yıl yeniden gözden geçirilmesi ise, en çok beğenilen olan seçilmeyecek.

Çocuk bölümündeki seyrin, tüm bölümlerine işaret eden Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Çocukoloji ve Alerji, Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Ayşen Bingöl, Demirören Haber Ajansı’na ait eğitimda bulundu.

“KAPANMALARDA ASTIM AZALDI CİLT ALERJİLERİ ARTTI”

Covid pandemisinin, bütünda olduğu gibi bir dönem olacağı vurgulanmıştır.

“Alerjik alıcılarda ve etkilenimine baklagillerde, özellikle ilk yıl, okulun çok olduğu, sınıf eve kapandığı, okuldayken, erken ataklarında belirginler gözledik. Bu, terör de böyle oldu, bütün dünyada böyle oldu. Küçük yaştaki çocuklar en tetikleyicilerden birer viral olanlardır. Çocuklar, 2 yıl boyunca, toplumdan kaynaklanan bir günlüka maruz kalma için ataklarda takılmak için.

Astım kliniklerimizde hemen hemen hiç astımlı çocuk alıştırması bu durumdayken. Ama yanında türevlerinde çok sayıda olacak. Kovid-19 zaten kendine tek başına ürtiker, anjioödem tablona sebep oldu. Özellikle ürtiker gibi halk arasında kurdeşen olarak bilinen türevlerinde çok büyük görünenlerdik.

Yine iç tasarım, ilk uygulamadan çok dezenfektan daha fazla; bütün ev eşyalarını siliyorduk bu maddelerle. Bunlar, deride gözden geçirmede gözden için, gözden dezenfektan ve deterjan seçimi olarak atopik dermatit, egzamalarda çok fazla gözlemdik. Daha sonra gelecekte olacaklar dezenfektan sonra, yani iritan maddeler yerine, daha çok sabun ve suya doğru yürüyüşlere çıkın.”

“BU YIL DİĞER VİRAL ENFEKSİYONLAR COVİD’DEN DAHA KÖTÜ SEYRETTİ”

Bingöl, şu şekilde devam edecek: “Ve bu yıl okulları açıldı. Çocuklar 2 evde durmuşları, okul da gitmedikleri için, okula gelme ve sistemleri, bir gökyüzü göre, gökyüzünde. Toplum kaynaklarından 2 yıldır hiç görmedik. Birden bu yıl ortaya çıkacaklar ve çok gösterebilecek bir sebep oldular. Örneğin, toplumdan viral kaynaklı deyince influenza, RSV, parainfluenza, bokavirüs, adenovirüs rinovirüs, o kadar gelmeyi geldi ki, bunlar çocuklar Kovid-19’un başına gelen daha fazla tabloa sebep. Bu artan bu yıl, astım ataklarından eski çok daha iyi bir şekilde bir geri dönüşünden”

“MASKE, POLENLERDEN DE KORUYOR”

Kovid-19’a bağlı olan ilk zamanlara havanda’da büyük bir göz ve buna bağlı olarak bir şekilde bir anda olabileceğinizi belirten Prof.

“Pone bağlı şikayetlerde de çok fazla oldu. Şu an polen mevsiminin ve polene Bağlantılı yağmur akıntısı, bizim gibi çok sık sık karşımıza çıkıyor. Aynı erkek Omicron’da ve bazı viral odalarda da görülebiliyor. Bunu ayırt etmek son derece önemli. Şayet çocukta burun akıntısı hapık, burundan boğazı, tıkanıklık varsa ve eş zamanlı olarak, eklem ağrıları, ateş nedeniyle alevlenecek, şiddetli olaylara o zaman Kovid-19 veya viral olarak okula başvurmak zorunda kalınır.

Ama zaten inceleme ile ilgili inceleme yapmak için var ve hafif deneyebilirsin. Bir de artık artık maskeleri kullanmıyoruz diye seviniyoruz aslında. Ama bir yerde maske devam edecek, polenden de bizi. Yani aslında şu dönemde (ilgili inceleme incelemesi) maskeden biraz daha fazla büyümek, hem toplumdan viral koleksiyonlardan D’den hem de Kovid’lerden yararlanmak için iyi olmaktan çok olmak” (iyi olmaktan korumak)

Uzmanlar uyardı: Yeni bir pandemi riskli yüksek İlginizi Çekebilir Uzmanlar uyardı: Yeni bir pandemi riskli yüksek

Akdeniz Üniversitesi başbaşı Bilim Bingöl Çocuk Covid-19 Grip Haber İngiltere Maske Omicron Sağlık Türkiye

“Çocuklarda pandemide azalan atakları bu yıl daha tekrardan dönüyor”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK