Çocuktur altını ıslatır demeyin!Bu belirtileri sakın gözardı etmeyin!İdrar kaçırmanın nedeni psikolojik de...

Çocuktur altını ıslatır demeyin!Bu belirtileri sakın gözardı etmeyin!İdrar kaçırmanın nedeni psikolojik de olabilir

61
0
PAYLAŞ

Yatağı ıslatan çocuk deme!

Yatağı ıslatan çocuk deme!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hilal Kızıldağ Hafta Sonunu Anlattı… Veliler dikkat! Benzer hikayeleri dinlemeyin ve ‘Büyüyünce geçer’ diye düşünmeyin. Gecikme kalıcı böbrek hasarına yol açabilir.

Yatağı ıslatan çocuk deme!

Cinsiyet ayrımı olmaksızın, 5 yaş ve üzeri çocuklarda, haftada 2 kez tekrarlayan, en az 3 ay süren istem dışı idrar kaçırmaya tıp dilinde ‘enüretik nokturna’ denir. Fizyolojik olarak çocuklarda mesanenin gündüz kontrolü genellikle 2-3 yaş sonunda, gece kontrolü ise 3-5 yaşlarında kazanılır.

Dr. Hilal Kızıldağ

İKİ TİP VAR

Bazı ailelerde biraz sonra gelişebilir. 5 yaşın üzerindeki çocukların yaklaşık yüzde 95’i gündüz idrar kontrolünü, yüzde 80-85’i ise gece idrarını kontrol eder. Yatak ıslatma türleri: Yatak ıslatma ‘sürekli’ veya ‘aralıklı’ inkontinans olarak ikiye ayrılır. Kalıcı idrar kaçırma; Sürekli idrar kaçırma ve damlamayı ifade eden ve çoğu zaman doğuştan problemlerin varlığından şüphelenmeyi gerektiren bir durumdur. Aralıklı idrar kaçırma varsa; Farklı zamanlarda üriner inkontinansı gösterir.

Bu belirtileri görmezden gelmeyin!

Gece üriner inkontinans çocukluk çağında en sık görülen üriner sistem problemlerinden biridir. 5 yaş civarındaki çocuklarda görülme sıklığı genellikle %15-20 gibi oldukça yüksektir. Tek semptomu gece idrar kaçırma olan çocukların %50-60’ında aile öyküsü vardır. ‘7-10 yaşında geçer’ inancı tanı ve tedavide gecikmelere neden olabilir. Bu gecikme çocukta kalıcı böbrek hasarına da yol açabilir.

Bunlara Dikkat: İşeme sıklığında artış veya azalma, sürekli idrar kaçırma, gündüz idrar kaçırma, sıkışma hissi, idrar yaparken tereddüt, ince akıntılı idrar yapma, idrar retansiyonu manevraları, mesanenin tam boşalmadığı hissi, işeme sonrası damlama, sonrasında tekrarlama En az 6 ay kuru kalma, idrar kaçırma, kabızlık, dışkı kaçırma, genital veya pelvik ağrı, davranış sorunları, dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü…

İdrar kaçırma psikolojik de olabilir.

Özellikle çocuklar için sarsıcı olabilecek deneyimlerden sonra yatak ıslatma sorunu ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu deneyimler; birincil bakıcıdan ayrılma, kaza, hastaneye yatış, kardeş doğumu, çocuk ihmal ve istismarı, ailede ölüm, boşanma ve okulla ilgili travmalar. Tuvalet eğitimi sırasındaki bazı baskılar da yatak ıslatma sorunlarına neden olabilir. Anne-çocuk ilişkisinde yaşanan olumsuzluklar ve anne-babanın ruhsal sorunları da yatak ıslatma sorununun gelişmesinde etkili olabilir.

Tedavi yolları: Davranışsal tedaviler, ilaç tedavisi, nöromodülasyon, (kateter yardımıyla mesanedeki idrarın boşaltılması), botoks uygulamaları ve cerrahi tedaviler uygulanabilir. Tek semptomu gece inkontinansı olan bazı çocuklarda, gündüzleri net bir şekilde idrara çıkmanın teşvik edilmesi, gün içinde yeterli sıvı alımına dikkat edilmesi ve uykudan 1-2 saat önce sıvı alımının kısıtlanması.

Ağrı aile anne Çocuk doktor kabızlık kaza Ölüm

Yatağı ıslatan çocuk deme!

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK