Corona virüs, hamilelerde yüzde 70 daha ağır seyrediyor

Corona virüs, hamilelerde yüzde 70 daha ağır seyrediyor

61
0
PAYLAŞ

Corona virüsü hamile kadınlarda yüzde 70 daha şiddetli

Corona virüsü hamile kadınlarda yüzde 70 daha şiddetli

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Dr. Cem Yener, korona virüsünün gebelikte daha şiddetli olduğunu belirterek, 12 hafta sonra anne adaylarının aşı olması gerektiğini söyledi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan da korona virüsünün hamile kadınlarda yüzde 70 daha şiddetli olduğunu belirterek, “Maalesef bazı hamile hastalarımız bebeklerini kaybetti” dedi.

Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Mustafa Doğan, hamilelerin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

Gebelerin aşı olmasını tavsiye ettiklerini belirten Doğan, “Hamilelerin aşı olmasını öneriyoruz. Neden tavsiye ediyoruz? Covid hastalığı hamile kadınlarda hamile olmayan kadınlara göre daha şiddetli olabilir. Gebeliğin getirdiği fizyolojik değişikliklerin bunda büyük katkısı vardır. Elde edilen verilere göre, Covid hastalığı hamile kadınlarda hamile olmayan kadınlara göre yüzde 70’e varan oranda daha şiddetli olabiliyor. Daha fazla akciğer tutulumu ve daha şiddetli pnömoni ile karşı karşıya kalabiliriz.”

“GEBELİK AŞISI TAVSİYE EDERİZ”

Bu durumun örneklerini hastanelerinde anne adaylarında gördüklerini kaydeden Doğan, “Bunun örneklerini kendi hastanemizde de yaşadık. Yoğun bakıma almak zorunda kaldığımız için çok uğraşan hamile hastalarımız oldu. Ne yazık ki, bazıları bu süreçte bebeklerini kaybetti. Bu nedenle özellikle Dünya Sağlık Örgütü ve bulaşıcı hastalıklar derneklerinin tavsiyelerine yer verilerek gebelerin aşılanmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. İlk 12 haftada seçim hastaya bırakılır ancak devam eden süreçte kesin bir öneri vardır. Öncelikle aşı olmalarını tavsiye ettiğimizi tekrar belirtmek isterim. Eğer aşı olmayacaklarsa bulaşma riskini azaltan temel davranış, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını öneriyoruz. Özellikle kalabalık ortamlardan uzak durmalı, toplu taşıma ve alışveriş merkezleri gibi insanların yoğun olduğu alanlara girmekten kaçınmalıdırlar.

“RİSK ARTIYOR”

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi Perinatoloji Uzmanı Dr. Cem Yener, hamilelerin mutlaka Covid-19 aşısı olması gerektiğini belirterek, aşının anne karnındaki bebeğe herhangi bir yan etkisi olmadığını söyledi. Yener, “Şu ana kadar yapılan aşılarda ne annede ne de bebekte herhangi bir yan etki görülmedi. Tüm hamile kadınlara aşı yapılmasını öneriyoruz. Dünya Sağlık Örgütü ayrıca tüm hamile kadınlara aşı yapılmasını önermektedir. Aşı önemlidir çünkü Covid-19 enfeksiyonu hamilelikte çok daha şiddetlidir. Bunlar ne? Yoğun bakımda yatış oranı artıyor, pnömoni oranı artıyor ve sonuç olarak erken doğum riski maalesef artıyor.

“12 HAFTA SONRA AŞI YAPIN”

Gebelerin aşı yaptırmamaları durumunda büyük risklerle karşı karşıya olduklarını kaydeden Yener, “12. haftadan sonra tüm gebelerin aşı olması önerilir. Aksi takdirde risk artar, yoğun bakımda kalma oranı artar, zatürre görülme oranı artar, anne ve bebek ölümü riski maalesef artar. Şu anda 2 aşısız gebemiz hastanemizin yoğun bakım ünitesinde yatmaktadır. Yapmamız gereken 3 altın kuralımız var. Temizlik, sosyal mesafe ve maske konusunda bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. (DHA)

Hamileler covid aşısı yaptırabilir mi, hangi aşıyı yaptırmalıdır? ilginizi çekebilir Hamileler covid aşısı yaptırabilir mi, hangi aşıyı yaptırmalıdır?

Altın anne Bebek Çorlu Corona Dünya hamile Maske Sağlık Tekirdağ

Corona virüsü hamile kadınlarda yüzde 70 daha şiddetli

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK