‘Corona virüs havada daha hızlı yayılır hale geldi’

‘Corona virüs havada daha hızlı yayılır hale geldi’

74
0
PAYLAŞ

‘Korona virüsü havada daha hızlı yayıldı’

‘Korona virüsü havada daha hızlı yayıldı’

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, korona virüsünün Alpha varyantının havadan bulaşma hızının, virüsün orijinal versiyonundan 18 kat daha fazla olduğunu duyurdu. Uzmanlar, Delta varyantının Alpha’dan daha gelişmiş olduğunu belirterek maske uyarılarını tekrarladı.

'Korona virüsü havada daha hızlı yayıldı'

ABD’deki Maryland Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından yapılan yeni bir çalışma ile korona virüsünün yeni varyantlarının hava yoluyla orijinal virüse göre 18 kat daha bulaşıcı olduğu ortaya çıktı.

Bilim adamları, yeni varyantlar sayesinde korona virüsünün havada yayılmak için daha gelişmiş hale geldiğini söylüyor. Özellikle Ocak ayında tüm dünyada etkisini gösteren Alpha varyantının havadan bulaşma oranının 18 kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, benzer bulgular Delta varyantı için de geçerli. Araştırma ekibine liderlik eden Dr Don Milton, “Varyasyonlar geliştikçe virüsün havada yayılma hızı da artıyor” dedi.

MASKE TAKMA ORANI YARIYA AZALIYOR

Çalışma ayrıca, artan hava yoluyla bulaşma olmasına rağmen, bez veya cerrahi maskelerin bu olasılığı yarı yarıya azalttığını ortaya koydu. Uzmanlar, ülkelerin korona virüsüne karşı daha ‘gevşek politikalara’ yöneldiğini belirterek, maske ve sosyal mesafenin öneminin hala geçerliliğini koruduğunu vurguluyor.

Clinical Infectious Diseases dergisinde yayınlanan çalışmada araştırmacılar, havadaki Alfa seviyelerinin Covid’in önceki versiyonlarından hala 18 kat daha yüksek olduğunu, maske takan kişilerin virüsü yüzde 48 daha az soluduğunu buldu.

Uzmanlar, özellikle yüz yüze eğitimin başladığı bu günlerde, okul sınıflarındaki atmosfer konusunda da uyardı. Özellikle varyant virüslerin bulaşıcılığı konusunda uyardı.

Aşıya direndi, 11 ayda 3 kez koronaya yakalandı ilginizi çekebilir Aşıya direndi, 11 ayda 3 kez koronaya yakalandı İnsanlara Covid-19 ilacı olarak 'bit ilacı' öneriyorlar ilginizi çekebilir İnsanlara Covid-19 ilacı olarak ‘bit ilacı’ öneriyorlar

‘Korona virüsü havada daha hızlı yayıldı’

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK