Corona virüse yakalanan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği saptandı

Corona virüse yakalanan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği saptandı

100
0
PAYLAŞ

Corona virüsü bulaşan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği tespit edildi

Corona virüsü bulaşan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği tespit edildi

Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi’nde korona virüse yakalanan 500 hastanın yüzde 10’unda yeni başlayan kalp yetmezliği tespit edildi.

Corona virüsü bulaşan 500 hastanın yüzde 10'unda kalp yetmezliği tespit edildi

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Kardiyoloji Uzmanı Dr. Aykut Demirkiran, Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu, Şehir Hastanesi’nde korona virüse yakalanan hastalar üzerinde uzmanlar tarafından yapılan incelemede, 500 kişinin yüzde 10’unun hastalandığının tespit edildiğini söyledi. hastalarda yeni başlayan kalp yetmezliği vardı.

Corona virüsünün kalbe ciddi zararlar verebileceğini belirten Demirkıran, kalp yetmezliğine ve kalp kası iltihabına neden olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Korona virüs kalbe ciddi zararlar veriyor, çeşitli mekanizmalara neden olabiliyor. Miyokardit adı verilen kalp kasının iltihaplanmasına neden olabilir. Kan pıhtılaşmasını artırarak ve akut koroner sendrom dediğimiz kalp krizine neden olarak kalp yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca hastanemizde yaptığımız bir çalışmada 500’den fazla hasta muayenesi sonucunda hastalarımızın yüzde 10’unda yeni başlayan kalp yetmezliği olduğunu tespit ettik.

Bu hastaların çoğunda troponin dediğimiz kan değerlerinin normal olduğunu, bunun da kalp kası iltihabında veya kalp krizinde arttığını bulduk. Yani troponin değeri artmıyor, kalp kası iltihabı veya kalp krizi belirtisi yok ama hastada kalp yetmezliği gelişiyor.”

“EDEBİYATTA BİR İLK”

Korona virüslü kalp hastası hastalara da kalp tedavisi uyguladıklarını anlatan Demirkıran, “Yoğun bakımda yatan hastalarımıza rutin olarak ekokardiyografi yapıyoruz. Ekokardiyografi işleminde kalp yetmezliği belirtileri tespit edersek ve hastada da belirtiler varsa kalp yetmezliği tedavisine başlıyoruz. Bu geçici kalp yetmezliği grubunda, kalp yetmezliği tedavisi başlandıktan sonra hastaların genel durumunda düzelme ve nefes darlığında azalma saptadık. Elbette bu hastalar için covid-19 tedavisinde Favipiravir dediğimiz tedavimize rutin olarak başlıyoruz. Kalp yetersizliği tedavisine başlandıktan sonra hastaların genel durumlarının düzeldiğini ve ilk başta troponin değeri yüksek değilse bu bozukluktan bir ay sonra tüm kalp fonksiyonlarının düzeldiğini saptadık. Yani olan şu ki, literatürde bir ilk oldu” dedi.

“COVIDİ OLANLARDA KALP YETMEZLİĞİ DİKKAT EDELİM”

Özellikle hastanın troponin değeri yükselmemişse Covid-19 hastalığının kalp yetmezliğine neden olduğunu belirten Dr. Aykut Demirkiran, şunları kaydetti:

“Kalp yetmezliği tedavisi ile hastalar iyileşiyor. Çoğu zaman bu hastalarda kalıcı bir kalp fonksiyon bozukluğu tespit etmeyiz. Örnek vermek gerekirse 55 yaşında kadın hasta acil servisimize ve ardından yoğun bakım ünitemize şiddetli nefes darlığı şikayeti ile başvurdu. Ekokardiyografide sol ventrikül fonksiyonları yüzde 35 idi ancak hastanın önceki öyküsünde kesinlikle kalp yetmezliği, kalp hastalığı, koroner arter hastalığı yoktu.

Tabii bu bizim ilk hastalarımızdan biri ve böyle bir klinik olmadığı için kalp yetmezliği yaşamasına şaşırdık. Koroner anjiyografi de yaptık. Hastamızın damarları tamamen normaldi. Daha sonra bu hastaya kalp yetmezliği tedavisine başladık ve 18. günde tamamen normale döndü.

İlk ayda hastamızın kalp fonksiyonları, ekokardiyografide enjeksiyon fraksiyonu dediğimiz kalp fonksiyonlarını gösteren belirteçler ve kalp kırığı tamamen normal değerlerine döndü. Bu böyle. Bu, Covid hastalığının geçici bir kalp yetmezliğine de neden olduğu anlamına geliyor. Covid hastalarımızda kalp yetmezliğini mutlaka dikkate almalıyız.”

“ARTIK ARGUMENT YOK”

Kovid-19’a yakalanan bir kişinin kendisini kalp yetmezliğinden nasıl koruyacağına dair bir tartışma olmadığını kaydeden Demirkıran, “Öncelikle kalp yetmezliğini akla getirmek gerekiyor. Özellikle nefes darlığı olan hastalarda mutlaka ekokardiyografi ile kontrol edilmesi gerekir. Sonrasında kalp fonksiyon bozukluğu varsa hastamıza kalp yetmezliği tedavisini eklemek gerekir. Covid hastalarımızda genel durumu kötüleşen, yoğun bakıma yatırılan, nefes darlığı daha fazla olan hastalarımızın servise başvuran hastalara göre daha yüksek ve daha yüksek, nefes darlığı daha az, ve daha az şikayet var. verilmiş

'Korona virüsü beyinde kalıcı hasar bırakıyor' ilginizi çekebilir ‘Korona virüsü beyinde kalıcı hasar bırakıyor’

Adana beyin Corona Kalp krizi nefes darlığı Sağlık Tekirdağ

Corona virüsü bulaşan 500 hastanın yüzde 10’unda kalp yetmezliği tespit edildi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK