Delta’dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları… Haklarında ne biliyoruz?

Delta’dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları… Haklarında ne biliyoruz?

102
0
PAYLAŞ

Delta’dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları… Onlar hakkında ne biliyoruz?

Delta’dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları… Onlar hakkında ne biliyoruz?

Delta varyant kabusu tüm dünyada yaşanırken, ortaya çıkan yeni varyantlar 45’ten fazla ülkede etkisini göstermeye başladı. Uzmanlar bu varyantların Delta kadar yaygın olmadığını belirtseler de etkileri konusunda uyarıyorlar.

Delta'dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları… Onlar hakkında ne biliyoruz?

Tüm dünya Delta varyantı için endişelenirken, her geçen gün yeni varyantlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Uzmanlar, Delta’dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantlarında endişe verici gelişmeler olduğunu açıkladı.

Delta gibi, bu varyantlar da oldukça bulaşıcı ve aşıların oluşturduğu bağışıklığa dirençli gibi özellikler gösterir. Ancak yayılma oranları düşünüldüğünde hiçbiri Delta kadar endişe verici değil. Uzmanlar, Delta’nın yakın gelecekte baskın varyant olacağı görüşünde anlaştıklarını açıkladılar.

DELTA VE BASKIN VARYANT

ABD’nin köklü üniversitelerinden Brown School of Medicine’den Dekanı Dr. Ashish Jha, Twitter’dan yaptığı mesajda, “Yeni varyantlardan değil, var olan sayılardan dolayı uykum kaçıyor. olanlar.”

Scripps Research tarafından yapılan açıklamaya göre Delta, dünyadaki korona virüs enfeksiyonlarının yüzde 60’ını oluşturuyor.

Bu üç yeni varyantın payı Delta’ya göre oldukça düşük. Ancak bu üç varyantın kısa sürede tüm kıtalarda etkisi, endişe verici bir durumun habercisi olarak yorumlanıyor.

45 ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

Mu varyantının şu ana kadar 45 ülkede görüldüğü bildirilirken, Mayıs ayında ortaya çıkan bu virüsün görülme sıklığının diğer varyantlara göre yüzde 0,1 ile sınırlı olduğu bildiriliyor. Ancak uzmanlar, şimdiden 45 ülkeye yayılan bu varyantın etkisini artıracağından endişe duyduklarını söylüyorlar.

Lambda veya C.37 adı verilen başka bir varyant ilk olarak geçen yıl Peru’da tespit edildi. Lambda varyantlarının bir yıl içerisinde 40 ülkede bulunduğu açıklandı. Lambda varyantı, Haziran ayı boyunca Güney Amerika’daki koronavirüs enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 12’sini temsil ediyordu. Şimdi, Lambda varyantı, Güney Amerika’daki yeni enfeksiyonların yüzde 3’ünden azını oluşturuyor. Bu oran tıpkı Mu varyantı gibi korona virüsü vakalarının yüzde 0,1’i.

Arjantin, Şili, Kosta Rika ve Ekvador dahil olmak üzere on ülke, geçen ay Lambda varyantıyla karşılaştıklarını söyledi. Ancak Mu gibi Lamda’nın da orijinal korona virüsünden daha bulaşıcı olduğu ve aşılara karşı dirençli olabileceği iddia ediliyor.

EN ÇOK MUTASYONLU VARYANT

Lambda ve Mu’dan farklı olarak, C.1.2 henüz bir varyant olarak görülmemektedir.

İlk olarak, ülkenin vakalarının yüzde 0,2’sini oluşturduğu Güney Afrika’da tespit edildi. Bu rakam Haziran’da yüzde 1,6’ya, Temmuz’da yüzde 2’ye yükseldi.

Bununla birlikte, Güney Afrika’daki C.1.2 vakalarının, oradaki illerin çoğuna yayılmasına rağmen, geçen ay önemli ölçüde azaldığı bildirildi. Orijinal koronavirüs varyantı Çin’de ortaya çıktığı için C.1.2’nin en fazla mutasyonu taşıyan varyant olduğu bildiriliyor.

Delta virüsü belirtileri nelerdir, hangi aşı daha etkilidir? ilginizi çekebilir Delta virüsü belirtileri nelerdir, hangi aşı daha etkilidir? Aşı karşıtı mitingde izin karmaşası: Kaymakam 'Hayır' dedi, Valilik 'Evet' dedi ilginizi çekebilir Aşı karşıtı mitingde izin karmaşası: Kaymakam ‘Hayır’ dedi, Valilik ‘Evet’ dedi

Delta’dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları… Onlar hakkında ne biliyoruz?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK