Diyarbakır’da aşı olmayan 9 hamile kadın iki ayda yaşamını yitirdi

Diyarbakır’da aşı olmayan 9 hamile kadın iki ayda yaşamını yitirdi

73
0
PAYLAŞ

Diyarbakır’da iki ayda aşısız 9 hamile öldü

Diyarbakır’da iki ayda aşısız 9 hamile öldü

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Meclis Üyesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, Covid-19’a yakalanan aşısız gebelerin ölümcül hastalığın etkileriyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Maalesef ilimizde bunu biz de ilçemizde gözlemledik. Peki. 9 hamileyi Covid-19 nedeniyle 2 ay içinde pandemi hastanesinde kaybettik. Bu nedenle aşı hamileler için de hayattır ve kurtarır. Diyoruz” dedi.

Diyarbakır’da pandemi hastanesi olarak hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne farklı tarihlerde başvuran 9 gebenin Covid-19 testleri pozitif çıktı. Sağlık durumları kötüleşen hamileler hastanede tedavi altına alınmaya başlandı. 2 Temmuz – 1 Eylül tarihleri ​​arasında yaşları 26 ile 35 arasında değişen 9 aşısız hamile kadın tedavi gördükleri pandemi hastanesinde yaşamını yitirdi. Kadınların gebeliklerinin 30 hafta ve üzeri olduğu öğrenilirken uzmanlar, aşılamanın gebelikte yapılması gerektiğini bir kez daha hatırlattı.

‘2 AY İÇİNDE KAYBETTİK’

TTB Merkez Konsey Üyesi İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, aşısız gebelerde Covid-19’un çok şiddetli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Normal insanlarla karşılaştırdığımızda Covid-19’lu hamile kadınların ölümcül hastalıkların etkileriyle karşı karşıya kaldıklarını gördük. Gerek yurt dışında gerekse ülkemizde yapılan çalışmaların sonuçlarına baktığımızda özellikle toplumda sık görülen delta varyantının daha şiddetli olduğu durumlarda gebelerin çok ağır bir hastalığa sahip olduklarını ve bunun ile karşı karşıya kaldıklarını biliyoruz. ölümcül etkiler.

Maalesef bunu ilimizde de gözlemledik. Maalesef 9 hamileyi Covid-19 nedeniyle pandemi hastanesinde 2 ayda kaybettik. Yurtdışındaki çalışmalara baktığımızda, hastaneye başvurmak zorunda kalan Covid-19’lu hamile kadınların yüzde 99’dan fazlasının aşısız olduğunu biliyoruz.

Aslında şimdiye kadar uygulanan aşılar inaktif aşılar olduğu ve mRNA teknolojisi ile üretilen aşılar canlı aşılar olmadığı için hamileler diğer insanlardan farklı bir yan etkisinin olmadığını ortaya koyuyor. Bu nedenle aşılar hamile kadınlar için de güvenlidir, bu nedenle hamile kadınlar endişe duymadan aşılanmalıdır.

Aksine, ağır bir hastalığa sahip oldukları ve daha ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kaldıkları için hamile kadınların aşı olmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Özellikle riskli bir durum yaratır. Hem ciddi hem de ölümcül sonuçları nedeniyle hamile kadınların aşı olmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Ne yazık ki aşıları tamamlanmayan gebeler ölmektedir. Aşıların diğer insanlardan farklı bir yan etkisi olmadığını biliyoruz. Bu nedenle aşının hamileler için de hayat kurtarıcı olduğunu söylüyoruz.”
verilmiş

7 aylık hamile Bergüzar Korel korona aşısı oldu: Psikolojim bitti ilginizi çekebilir 7 aylık hamile Bergüzar Korel korona aşısı oldu: Psikolojim bitti Hamileler Covid-19 aşısını ne zaman yaptırabilir? ilginizi çekebilir Hamileler Covid-19 aşısını ne zaman yaptırabilir?

Bergüzar Korel canlı Corona Diyarbakır hamile hamile Kadın mRNA oyuncusu Sağlık sosyal medya

Diyarbakır’da iki ayda aşısız 9 hamile öldü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK