Dünya tıp literatüründe bir ilk: Covid-19, akciğer kanserini taklit etti

Dünya tıp literatüründe bir ilk: Covid-19, akciğer kanserini taklit etti

103
0
PAYLAŞ

Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti

Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti

Kahramanmaraş’ta akciğer kanseri teşhisi konulan NT’nin (52) corona virüs testi pozitif çıktı. Ameliyat öncesi tedavi gören NT’ye yapılan testler sonucunda virüsün akciğer kanserini taklit ettiği belirlendi.

Şehir dışında çalışan NT’nin göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen tomografisinde sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edildi. Kanser şüphesiyle yapılan ileri tetkiklerin ardından NT’ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve acil ameliyat kararı verildi.

Bunun üzerine NT, ameliyat için memleketi Kahramanmaraş’a geldi. Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Tomografi ve test sonuçlarına göre Fatoş Kozanlı, NT’ye akciğer kanseri teşhisi koydu ve ameliyat yapılması gerektiğini söyledi.

Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Fatoş Kozanlı

Ameliyat öncesi yapılan NT’nin Covid-19 testinin pozitif çıkması üzerine operasyon ertelendi. Corona virüs tedavisine başlayan NT’nin son testi negatif çıktı. Fatoş Kozanlı, tedavi sonrası tomografi çekilen NT’nin akciğerindeki tümörün kaybolduğunu gördü. Kozanlı, kendilerine başvurduğunda NT’nin korona belirtisi olmadığını ancak ameliyat öncesi PCR testi yaptıklarını söyledi. Corona virüs tedavisi sonrası sonucun kendisini şaşırttığını belirten Kozanlı, şunları kaydetti:

– Hastamız çalıştığı başka bir şehirde göğsüne bir darbe alır ve ağrıları geçmeyince bir üniversite hastanesine başvurur. Burada hastaya göğüs röntgeni çekilir. Sağ akciğerinde bir kitle bulunur. Daha sonra hastaya akciğer tomografisi çekilir ve akciğer kanserine benzer radyolojik bulguları olan göğüs cerrahisi için önemli olan 4 cm çapında bir kitle saptanır. Daha sonra ileri tetkiklerde hastaya akciğer kanseri teşhisi konur. Hastanın ameliyat olması planlanıyor.

– Hasta Kahramanmaraşlı olduğu için memleketine gelmeyi tercih ediyor. Bize başvurdu ve göğüs ağrısından şikayet etti. Öksürük, nefes darlığı, balgam çıkarma, ateş gibi yakınmaları yoktu. Biz de hastayı değerlendirdik ve ameliyat kararı aldık. Çünkü akciğer kanserine çok benzeyen radyolojik bulguları vardı. Sağlık Bakanlığımızın kuralları gereği her hastaya ameliyat öncesi PCR testi yapılmaktadır. Ameliyat gecesi hastadan PCR testi de aldık ve test pozitif çıktı. Ameliyatımızı 14 gün erteledik ve hastamıza korona tedavisi verildi.

– 14. gün tekrar bize başvurdu ve PCR testi negatif çıktı. Yeni bir tomografi çektik ve tümörün tamamen kaybolduğunu gördük. Şimdi sonuç bilgisinden başlangıca geçtiğimizde akciğer kanseri olsa uzaklaşmak mümkün olmazdı. Başka bir patolojiyle ilgili bir durum olsaydı, verdiğimiz tedavi ile kaybolmasını beklemezdik. Antiviral tedavi verdik ve hastanın radyolojik bulguları neredeyse tamamen normale döndü. Bunu hastaya ‘Dünya literatüründe hiç görülmemiş bir radyolojik bulgudur’ diyerek açıkladık. Gördüğümüz bu görüntü artık hastanın göğüs röntgeninde değil, akciğer kanseri değil.

Genel olarak dünya literatürüne baktığımızda akciğer bulguları, virüsün radyolojik bulguları, infiltrasyon, buzlu cam yoğunluğu gibi bilinen bulgulardır. Ancak hastamızda akciğer tümörünü taklit eden bir kitle vardı. Ve biz bunu dünya edebiyatında hiç görmedik. Bu konuda kapsamlı bir araştırma yaptım. Hem kendi deneyimlerime hem de kendi hastanemizde yatan hastalara dayanarak birçok hastanın radyolojik bulgularına baktık. Dünya literatürünü araştırdım, diğer arkadaşlarıma danıştım ve benzer bir bulguya rastlamadım. (DHA)

Akciğer kanseri ameliyatı Corona darbesi Dünya Kahramanmaraş kanseri nefes darlığı ameliyatı Sağlık tümörü uygulaması

Dünya tıp literatüründe bir ilk: Kovid-19 akciğer kanserini taklit etti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK