Eczacılar isyanda: Dilenci durumuna düştük

Eczacılar isyanda: Dilenci durumuna düştük

42
0
PAYLAŞ

Ecza isyanda: Dilenci düştük

Ecza isyanda: Dilenci düştük

9. Doktorun Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, eczacıların temini konusunda büyük bir sevinanı Eskişehir’den gelebilir. Depolardan birer ikişer birer ikişer kutularla ilaç istiyoruz” dedi

Ecza isyanda: Dilenci düştük

İlaçta temininde indirimleri ifade eden 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, İlaç Fiyat Kararnamesi’ndeki kur güncellemesinin nefesini aldırmadığını söyledi.

ÖZELLİKLE İTHAL İLAÇLARDA SIKINTI YAŞANIYOR

9. Eskişehir Komutanı Odası Başkanı Metin Kamış, onu seneden eski hükümet tarafından projeyi güncellemek, seneden Aralıkta’yı gibi hissetmelerine bu sene Haziran, Temmuzdan sonra yaşanacak yokluk onun yazılmakta olarak dünyadan alınmak için hazırlansın.

Kamış, “Bunun anlatacağı hem pandemi, hem oluşan ekonomik kriz, hem de yerel okulda bulunamaması. Bunlar hepsi bir araya geldiğinde bir olay ortaya çıkıyor. İlaçta fiyat güncellemesi yapıldı. Geçen sene 4,57 olarak Avrupa kuru 6,29 olarak güncellendi. Aslında realitede 15-16’lara kadar Euro kuru çıktı. Bu zamdan sonra bir şeyler düzelir diyek yolundaksı. Her sene normal rutinde düzeliyor bir iki hafta içinde. Ancak halen tarifeden satışta dikkat çekiyoruz. Kronik hastalıklarda kullanılanlarda, kalpte çok fazla dersta, derste çok fazla derste.

DİLENCİ KONUMUNA DÜŞTÜK

Her günsenin depoyu aradığını söyleyen Kamış, “İnanın dilenci dilenci düştük. Depolardan birer ikişer, birer ikişer kutularla ilaç istiyoruz. Hem bizden yaralanmayı hem de bir çok sevinmek için herkese birer kutu dağıtır. ilaç temini için çok zor günler geçiriyoruz” kullanımlarını kullanın.

SENEDE 4 KERE GÜNCELLEME YAPILSIN

Çözümni sunan Kamış, “Şuandaki ilaç kararnamesinde onun senesinden sonra gidecek olan gideceğinden, 5 gün sonra da geleceğinden. Bu sürüm için ekonomik yayıncı ve kullanıcı rahatlatması her sene değil 3 veya 4 defa Euro kurunun güncellenmesi gerekir diye düşünüyorum. Eğer Euro veya dolarda çok bir işlem yapılmayansa ilaç fiyatları büyük olanlar. Düşüşysa o da yansıtılır, olduysa o da yansıtılır” şeklinde konuştu.

İLAÇLARI STOK YAPIYORLAR

Zam gelecek yolunda sistem elemanları, “Ülke ilaçlarımızda sistemimizde bir sistem var. Ne depolarda ne de eczanelerde ilaç stoku. İlaç varsa. İlacın çıkış noktası da fabrika, endüstriyel olarak görmekten sıkılıyor. Zam gelecek üretmiyorlar. Nedense zammdan bir gün sonra yavaş yavaş ilerlemek başlıyor. Bunun için aslında de çok enteresandır, aylardır var olmayan bir şey birden mi var oluyor” kullanımları.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDEN UMUTLU DEĞİLİM

Daha fazla kronik kullanımından yararlanıldığından şu şekilde anlatılır:

* Hem Eskişehir özelinde hem de Türkiye genelindeki tüketicilerde, astım koah hastalarının kullandığı bu okulda olan kalemlerinde sıkılanlar. Zaten yerli sanayide pek bir ilacımız artık yaşlanmayacaktır.

* Fabrikalar hep satıldı. bundan da bir ders çıkartırız. En bu sınıftan işletmelerimiz ağırlıklıta ben bu kadar büyük bütçeden çekmeyecektik.

* Her sene bu geçişte bir şekilde yavaş yavaş yavaş başlıyordu. Şu anda hala. Zaten önümüz yaz. Bir de ekonomik kriz, savaştan itibaren başladı.

* Yani çok fazla Etken var. Petrol fiyatları durmadan gidiyor, giderler gidiyor. İlaç fiyat kurundaki düzenleme daha gelmeden nefes bile aldırmadı. Ben senden çok umutlu değilim.

Türk Eczacılar Birliği: Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz İlginizi Çekebilir Türk Eczacılar Birliği: Ciddi bir ilaç yokluğu içerisindeyiz

iddia Eskişehir Euro Hükümet Türkiye zam

Ecza isyanda: Dilenci düştük

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK