Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

75
0
PAYLAŞ

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

Talay, “Annelerin emzirme döneminde tükettikleri besinler sütün kalitesini ve miktarını doğrudan etkiler” diyerek bu döneme özel beslenme önerileri verdi.

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

bebeklerin İhtiyaç duyduğu tüm besinleri tek başına sağlayan anne sütünün faydaları ve mucizevi etkileri saymakla bitmiyor…

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay, “Sütüm az, bebeğimi besleyemiyorum” endişesi taşıyan annelere sütü artırmanın püf noktalarını ve emzirme dönemine özel beslenme önerilerini anlattı:

EŞSİZ BİR KARIŞIMDIR

Anne sütü, bebeğin beslenme ihtiyacını tam olarak karşılamak ve bebeği olası enfeksiyonlara karşı korumak için sunulan eşsiz bir karışımdır. Ayrıca anne sütünde inek sütünde bulunmayan ve hiçbir laboratuvarda üretilemeyen 100’den fazla bileşen bulunmaktadır. Ayrıca anne sütünün içeriği, formül mamalardan farklı olarak bebeğin sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli değişir ve yenilenir. Emziren annelerin tüketmesi gereken besinler şu şekilde sıralanabilir:

Süt üretimi için enerji çok önemlidir. Size enerji verecek pirinç ve patates gibi pek çok nişastalı yiyecek.

Lif açısından zengin; makarna, pirinç, bakliyat ve sebzeler, meyveler.

Kalsiyum açısından zengin besinler. (Süt, peynir, yoğurt gibi…)

Kuru meyveler ve kuruyemişler.

Et, balık, fasulye, nohut gibi protein açısından zengin besinler.

Vücudun demir emilimini artıran C vitamini kaynağı olan sebze ve meyvelerle birlikte günde 1 porsiyon et ve sebze veya baklagiller.

İyotlu tuz. (Çünkü iyotlu tuz bebek gelişimi için çok önemlidir)

BU GIDALARA DİKKAT!

Emziren annelerin en büyük korkusu olan gaz oluşumunu önlemek çok önemlidir. Bu açıdan yavaş yeme ve çok iyi çiğneme alışkanlığı kazandırılmalı, aşırı baharatlı, asidik, kafeinli, katkı maddeleri ve trans yağ içeren hazır yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır. Gaz yapan lahana, brokoli, karnabahar gibi sebzeler ölçülü tüketilmeli, alkolden uzak durulmalıdır.

Süt miktarını artırmanın yolları

Bol sıvı tüketilmelidir. Özellikle su (en az 2 litre), çorba, şekersiz meyve suyu ve komposto tüketilerek günlük sıvı alımı arttırılmalıdır.

Yüksek kaliteli karbonhidrat kaynakları olan tam tahıllı besinler tercih edilmelidir.

Fesleğen bitkisinin düzenli kullanımda anne sütünü artırdığı bilinmektedir. Bu nedenle fesleğen yemeklere daha fazla dahil edilmelidir.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler (roka, maydanoz gibi) sütü arttırmada oldukça etkilidir.

Turuncu renkli yiyeceklere (havuç, balkabağı, kavun gibi) masalarda daha fazla yer bırakılmalıdır.

En önemlisi, emzirirken süt artar. Bu nedenle anne çocuğunu sık sık emzirmeli ve gerekirse sütünü sağmalıdır.

Emziren anneler nasıl beslenmeli?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK