Eta varyantı alarmı! Japonya’da görüldü

Eta varyantı alarmı! Japonya’da görüldü

65
0
PAYLAŞ

Eta varyantı uyarısı! Japonya’da görüldü

Eta varyantı uyarısı! Japonya’da görüldü

Japonya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkede ilk kez Kovid-19’un Eta mutasyonunun görüldüğü, mutasyonla enfekte olan kişi sayısının 18 olduğu açıklandı.

Eta varyantı uyarısı!  Japonya'da görüldü

Corona virüsü salgınındaki mutasyon endişesi dünya kamuoyunun gündeminde kalırken, corona virüsünün Eta mutasyonu Japonya’ya da sıçradı. Japonya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkede görülen ilk Eta mutasyon vakası olarak 18 yeni vakanın kaydedildiği bildirildi.

Aralık 2020 ile geçen Eylül arasında ülkeye gelen ve karantina merkezlerinde yapılan testleri pozitif çıkan hastalardan alınan örnekleri inceleyen Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün Eta mutasyonları tespit ettiği belirtildi. Vakalar üzerinde yapılacak genetik analizlerin farklı virüs mutasyonlarını belirlemeye devam edeceği kaydedildi.

İNGİLTERE’DE GÖRÜLDÜ

Şimdiye kadar görülen Covid-19 varyantlarını VOC (endişe verici varyantlar) ve VOI (ilgilenen varyantlar) olarak sınıflandıran Dünya Sağlık Örgütü, daha önce Alfa, Beta, Gama ve Delta mutasyonlarını “endişe mutasyonları” sınıfına dahil etmişti.

Güney Amerika’da yayılan Lambda mutasyonu, Güney Amerika ve Avrupa’dan bildirilen Mu mutasyonu ve ilk olarak Hindistan’da tespit edilen Kappa mutasyonu takip edilmesi gereken “ilgilenen mutasyonlar” arasındaydı. Geçen yılın Aralık ayında İngiltere’de ortaya çıkan Eta mutasyonu, Mart ayında DSÖ tarafından “ilgilenen mutasyonlar” listesine de eklendi.

Başta ABD ve Avrupa olmak üzere 70’den fazla ülkede görülen söz konusu mutasyonların aşılara dirençli olabileceğine dair endişeler var.

Delta'dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları... Onlar hakkında ne biliyoruz? ilginizi çekebilir Delta’dan sonra Lambda, Mu ve C.1.2 varyantları… Onlar hakkında ne biliyoruz? Aşılanmamış kişilerin riski artırdığı varyant: Mu ilginizi çekebilir Aşılanmamış kişilerin riski artırdığı varyant: Mu

Eta varyantı uyarısı! Japonya’da görüldü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK