Hamileler covid aşısı olabilir mi, aşı ne zaman olmalı?

Hamileler covid aşısı olabilir mi, aşı ne zaman olmalı?

76
0
PAYLAŞ

Hamileler covid aşısı yaptırabilir mi, aşı ne zaman olmalı?

Hamileler covid aşısı yaptırabilir mi, aşı ne zaman olmalı?

Uzmanlar tarafından hamilelerin aşı olması tavsiye edilirken, korona virüsünün hamilelik döneminde daha şiddetli geçtiği belirtildi. Delta varyantının ön planda olduğu göz önüne alındığında hamilelerin buna karşı etkili olan BioNTech aşısını yaptırmaları önerilir.

Hamileler covid aşısı yaptırabilir mi, aşı ne zaman olmalı?

Delta varyantı hızla yayılmaya devam ederken son günlerde Covid-19’a yakalanan ve hayatını kaybeden anne adaylarının sayısı artıyor. Uzmanlar hamile ve emziren annelerin aşı olabileceğini belirtiyor. 12. haftadan sonra tüm hamile kadınlara aşı önerilir.

GEBELİK AŞI YAPABİLİR Mİ? HANGİ AŞIYI YAPTIRMALIYIM?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli açıkladı:

12. haftadan sonra tüm hamile kadınlara aşı önerilir. Delta varyantının özellikle günümüz koşullarında ön plana çıktığı göz önüne alındığında, buna karşı etkili olan aşıların BioNTech aşısı olması önerilmektedir.

HEMŞİRE ANNELER AŞI OLMALI MI? AŞIYI HANGİ AYDAN SONRA YAPTIRMALIYIM?

Emziren anneler aşılanabilir. Ancak sıkı koruma, maske ve mesafe kurallarına uyulması şartıyla aşı doğumdan 4-6 hafta sonrasına ertelenebilir. Aşı seçimi yapılırken mevcut Delta varyantına karşı etkili olan aşı tercih edilmelidir. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Birleşik Krallık’ta tüm emziren ve hamile kadınlar için aşı önerilir. Ancak tüm insanlara önerildiği gibi hamile ve emzikli anneler aşı olsun ya da olmasın maske-mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam etmelidir.

BEBEKTE AŞI ANTİKOR GELİŞTİRİR Mİ?

Yüzde 100 olmasa ve gelişen antikor düzeyleri bebekten bebeğe farklılık gösterse de gebelikte aşı olan annelerin bebeklerinin göbek bağlarında antikor tespit edildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
makaleler var.

COVİD-19’A YAKALANMIŞ GEBELERDE NASIL TEDAVİ GEREKİR?

Hamile kadınlar Covid-19 enfeksiyonuna yakalandıklarında diğer insanlarla aynı şekilde tedavi edilirler. Sadece ilaç seçiminde daha dikkatli ve seçici olmak gerekiyor. Hemodinami (kan dolaşımı) gebeliğin kendisine bağlı olarak farklı olduğu için hastalığın seyri daha yakından takip edilmelidir. Ciddi bir hastalık varsa, muayenelerle anne ve bebeğin daha sık izlenmesi gerekir; Bebeğin gelişimi tamamlanmışsa erken doğum bile önerilebilir.

GEBELİKTE KOVİD AĞIRDIR

Tekirdağ Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Mustafa Doğan, hamilelerin mutlaka aşı olması gerektiğinin altını çizdi.

Gebelerin aşı olmasını tavsiye ettiklerini belirten Doğan, “Hamilelerin aşı olmasını öneriyoruz. Neden tavsiye ediyoruz? Covid hastalığı hamile kadınlarda hamile olmayan kadınlara göre daha şiddetli olabilir. Gebeliğin getirdiği fizyolojik değişikliklerin bunda büyük katkısı vardır. Elde edilen verilere göre, Covid hastalığı hamile kadınlarda hamile olmayan kadınlara göre yüzde 70’e varan oranda daha şiddetli olabiliyor. Daha fazla akciğer tutulumu ve daha şiddetli pnömoni ile karşı karşıya kalabiliriz.”

“GEBELİK AŞISI TAVSİYE EDERİZ”

Bu durumun örneklerini hastanelerinde anne adaylarında gördüklerini kaydeden Doğan, “Bunun örneklerini kendi hastanemizde de yaşadık. Yoğun bakıma almak zorunda kaldığımız için çok uğraşan hamile hastalarımız oldu. Ne yazık ki, bazıları bu süreçte bebeklerini kaybetti. Bu nedenle özellikle Dünya Sağlık Örgütü ve bulaşıcı hastalıklar derneklerinin tavsiyelerine yer verilerek gebelerin aşılanmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. İlk 12 haftada seçim hastaya bırakılır ancak devam eden süreçte kesin bir öneri vardır. Öncelikle aşı olmalarını tavsiye ettiğimizi tekrar belirtmek isterim. Aşı olmayacaklarsa bulaşma riskini azaltan temel davranış, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını öneriyoruz. Özellikle kalabalık ortamlardan uzak durmalı, toplu taşıma ve alışveriş merkezleri gibi insanların yoğun olduğu alanlara girmekten kaçınmalıdırlar.

Hamileler covid aşısı yaptırabilir mi, aşı ne zaman olmalı?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK