Hamileler ne zaman Covid-19 aşısı yaptırabilir?

Hamileler ne zaman Covid-19 aşısı yaptırabilir?

78
0
PAYLAŞ

Hamileler Covid-19 aşısını ne zaman yaptırabilir?

Hamileler Covid-19 aşısını ne zaman yaptırabilir?

Hamilelik sırasında Covid-19 aşısı yaptırmak ne kadar güvenli? Aşının bebeğe olumsuz bir etkisi olur mu? Aşı hangi ayda yapılmalıdır? İşte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru’nun bu sorulara verdiği yanıt.

Hamileler Covid-19 aşısını ne zaman yaptırabilir?

Covid-19’dan korunmada maske-mesafe ve hijyen, salgının ilk günlerinde olduğu gibi en etkili yollardan biri. Elbette aşı olmak… Ama anne adaylarının çoğu aşı konusunda tereddütlü… En çok da aşının bebeğe olumsuz bir etkisi olup olmadığı merak ediliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru bu konuya şöyle açıklık getirdi…

Prof. Dr. Faruk Buyru

HASTALIK AĞIR OLABİLİR

Salgının erken dönemlerinde gebelikte enfeksiyonun hafif olduğu algısı olsa da daha sonra gebelikte hastalık geçiren annelerin ve anne karnındaki bebeklerin ölümlerinin artmasıyla bunun doğru olmadığı ortaya çıktı. Hamile kadınlar da hastalığa yakalanabilir ve hamilelik sırasında daha zayıf bir bağışıklık sistemi ve artan kan pıhtılaşma eğilimi nedeniyle daha büyük sorunların ortaya çıkabileceği anlaşılmıştır.

EN UYGUN DÖNEM HANGİSİDİR?

Aşının hem anne hem de bebek için koruyucu ve güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmalar, koronavirüs aşısının hamileliğin herhangi bir aşamasında uygulanabileceğini göstermiştir. Gebeliğin ilk trimesterinde aşı yapılmasına bağlı bir sorun olmamakla birlikte, gebeliğin ilk trimesterinde düşük yapma riski yüksek olduğundan ve başka bir nedenle düşük yapma riski olduğundan aşılama ilk trimester sonrasına ertelenebilir. aşıya. Tekrar etmekte fayda var, ilk üç ayda aşı yaptırmakta bir sakınca yok, aşı olanlarda düşük yapma riskinin artmadığı gösterildi.

İŞTE ARAŞTIRMA SONUÇLARI

ABD’de 148 bin, İngiltere’de 62 bin ve İskoçya’da 4 bin gebenin sonuçlarını aldık ve aşının önemli bir yan etkisi veya olumsuz etkisi yok. Yan etkiler hamile olmayan kadınlarla aynıdır; Uygulama yerinde hafif ateş, kas ağrısı, ağrı olabilir ve bunlar 1-2 gün içinde kaybolur. Aşıya bağlı ciddi alerji, anafilaksi veya ölüm bildirilmemiştir. Yan etkiler açısından ise aşı olanlarda erken doğum, düşük, ölü doğum ve bebekte anomali riski artmaz. Hamilelik veya kısırlık tedavisi görenlerin de aşı olmalarını öneriyoruz. Bu sadece hamilelik sırasında anneyi ve bebeği korumakla kalmayacak, tedavi ve gebe kalma sürecini de olumsuz etkilemeyecektir. Aşılı hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, hem kadınlarda hem de erkeklerde doğurganlığı azaltmadığını açıkça göstermiştir. Ayrıca aşılama sonrası erkeklerde sperm sayısında artış olduğu da gösterilmiştir.

BU UYARILARA DİKKAT!

Düşüşle birlikte kapalı ortamlarda bulunmak ve grip enfeksiyonlarının artma eğilimi koronadan korunmayı daha da önemli hale getiriyor. Genel koruma önlemlerine uyalım. hadi aşı yapalım Çünkü giderek daha fazla hamile kadının enfeksiyon nedeniyle hastanelere başvurduğunu, yatış ve yoğun bakıma ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Anne ve bebeği Covid 19’dan korumak, yoğun bakım ihtiyacını azaltmak, erken doğumu önlemek ve anneyi sağlıklı bir bebekle buluşturmak için bugün elimizdeki tek silah Corona aşısı.

Hamileler Covid-19 aşısını ne zaman yaptırabilir?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK