Hem kanseri hem corona virüsü yendi

Hem kanseri hem corona virüsü yendi

137
0
PAYLAŞ

Hem kanseri hem de korona virüsü yendi

Hem kanseri hem de korona virüsü yendi

Pandemi nedeniyle hastaneye gitmeyi erteleyen 40 yaşındaki Kadriye Arslan da lokal ileri meme kanseri ile mücadele ederken korona virüsüne yakalandı. Arslan hem kanseri hem de korona virüsü yenerken ben de “Bu hastalığı yeneceğim. Ne kemoterapi ne de korona döneminde kendimi hiçbir şekilde bırakmadım” dedi.

Hem kanseri hem de korona virüsü yendi

40 yaşındaki Kadriye Arslan göğsünde bir kitle hissetti ancak pandemi nedeniyle hastaneye gitmeyi erteledi. Bir süre sonra Diyarbakır’da doktora giden Arslan, yapılan tetkiklerin ardından meme kanserine yakalandığını öğrendi.

Ablasını bağırsak kanserinden kaybeden 3 çocuk annesi meme kanseri olduğunu öğrendiğinde çok üzüldü. Koltuk altı lenf bezlerine yayılan kanserin tedavisine devam etmek için İstanbul’a gelen Arslan, hemen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde tedaviye başladı.

Lokal ileri meme kanserli kadına kemoterapi başlandı ve başarılı tedavinin ardından ameliyat için hazırlıklar tamamlandı.

AMELİYAT GİRERKEN CORONA VİRÜSÜ YAKALANDI

Ancak Arslan 22 Haziran’da korona virüse yakalanınca herkes endişelendi. Arslan’ın ameliyatı, hastalığı geçene kadar ertelendi. Şiddetli semptomlar yaşadığı korona virüsü yendikten sonra ameliyata alınan Kadriye Arslan, başarılı bir ameliyatla kanseri de yendi.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Ebru Şen hastasının durumu hakkında bilgi verirken, Arslan da yaklaşık bir yıllık tedavi sürecinde yaşadıklarını anlattı. Moralini hiç düşürmediğini belirten Arslan, hem kanseri hem de korona virüsü yenmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

“BU HASTALIĞI YAŞACAĞIMI SÖYLEDİM”

Kadriye Arslan, kanser olduğunu ilk öğrendiğinde üzüntü duyduğunu ancak daha sonra bu hastalığı yenebileceğine inandığını belirterek, şöyle konuştu:

“Doktorum bana ‘Sana kemoterapi dersem sorun yok’ dedi, şimdi daha iyi hissettim, ablamı bağırsak kanserinden kaybettim. Hastalığı duyduğumuzda çok ama çok etkilendik, ailem çok korktu ve hepsini yüreklendirdim. Hepsine bu hastalığı yeneceğimi söyledim. Diyarbakır’da bunu duyduğumda kendimi kötü hissettim, annem ağladı, ona şunu yaparsan iyileşemem dedim.

Güçlü olacaksın, güçlü olacağım, bu hastalığı yeneceğiz, bu hastalık bizden korkacak dedim. Gerçekten de öyleydi, hastalığı yendik. Çocuklarımı düşündüm, çocuklarım bu süreçten çok etkilendi. Küçük oldukları için süreç çok zordu. En ufak bir abdest aldığımda çocuklarımın gözleri doldu. Mümkün olduğu kadar başları açık dolaşamadım, saçlarım kaşlarıma döküldü.”

“KENDİMİ BIRAKMADIM”

Kanserle savaşırken koronaya yakalanmaktan bahseden Arslan, “Korona olduğumda test yaptırdığımda o kadar korkmadım ama testim pozitif çıkınca çok ama çok korktum, kendime gelemedim. 24 saat. Ne kemoterapi ne de korona döneminde kendimi hiçbir şekilde bırakmadım. Erken teşhis çok önemli, kimse hastalıktan korkmasın, hastalığını geciktirsin, koronadan korkmasın” dedi.

“KENDİ MUAYENEMİZE DİKKAT EDELİM”

Hastasının hem korona virüsü hem de kanseri yendiğini anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Ebru Şen, “Ameliyat hazırlıkları sırasında hastamız da Covid-19 hastasıydı, bu nedenle ameliyat uzun bir süre ertelendi. O zamanlar tekrar ilerler mi diye endişeliydik, bir yandan artık kemoterapi almıyor, her şey yolunda gitti. Göğsü koruyarak sadece o küçülmüş kitleyi aldık ve bazı lenf bezlerini alıp tedavi ettik. Şimdi hem Covid’i hem de meme kanserini atlattı, bu yüzden çok mutluyuz.”

Şen, meme kanserinde kadınların erken teşhis ve takibinin büyük önem taşıdığını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“Kadınlarda en sık görülen kanser meme kanseridir; Erken teşhis bizim için çok önemli. Her kadının düzenli olarak kendi kendini muayene etmesine büyük önem veriyoruz. Hastalar, yaş arttıkça riskin azalmadığını bilmelidir. Genç hastalarda da oldukça sık görülmeye başlamıştır. Erkeklerde hiç görülmez diyelim, görülebilir ama çok nadirdir. Kendi kendini muayene etmeye çok önem verelim.” İHA

Kadınlarda akciğer kanseri riski artıyor ilginizi çekebilir Kadınlarda akciğer kanseri riski artıyor

Hem kanseri hem de korona virüsü yendi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK