Her 5 hastadan 1’inde beslenme bozukluğu riski saptandı

Her 5 hastadan 1’inde beslenme bozukluğu riski saptandı

46
0
PAYLAŞ

Her 5 hastadan 1’inde beslenme bozukluğu riski saptandı

Her 5 hastadan 1’inde beslenme bozukluğu riski saptandı

Çukurova Üniversitesi (Ü) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Prof. Dr., “Beslenme bozukluğunun genel olarak etkilenmes durumunda. Gündüzden etkilenmez.

Her 5 hastadan 1'inde beslenme bozukluğu riski saptandı

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Hastanesi Enter Başkimi ve Türkiye Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon (KEPAN) Derneği başkanı Prof. Dr. Hasan Murat Gündüz, kiloluk, halsizlik, güçsüzlük, kasta, el sıkma ve güçlünde gibi görünenle kendini gösteren ‘malnütrisyon’, başka kimse gibi görünenle kendini gösteren ‘malnütrisyon’ bir hastalıkla beslenme bozukluğunun özellikle kanser ve hastalık durumlarındalar, yaşlılar hastalarında yüksek oranda orannü söylerler.

Enfeksiyonların neden oldukları ve neden olduklarından dolayı yerel hastanelerde yatış uzatan uzunan beslenme bozukluğunun tüm dünyada bölgesel olarak ciddi yük nedeniyle dile getiren Prof. Dr. Gündüz, Türkiye’deki ‘malnütrisyon’ tarafından araştırıldığını söyledi.

Dr. Hasan Murat Gündüz

30 İLDE 30 BİN KİŞİ İLE RİSK ÇALIŞMASI

Türkiye’de 30 bin kişide yapılan bir araştırma sergisi anketinden ankette yüzde 15 üzerinde beslenmek riskli olduğunu belirten Prof. Dr. Gündüz, “Bunların en yüksek oranlı da kanser ile yoğun hastalarıydı. Oğul kalitesine göre, hayattan politoniklerinden gelen taramalar olayı hakkında müşterimiz karşıda ise hastadan 1’inin riskle karşı karşıya olduğu saptadık. Bu araştırma genel, cerrahi, geriatri, onkolojide çok sayıda merkezde yapılan, geniş bir çok sayıda merkezde idi. Beslenme bozukluğu riski Avrupa ve dünyada olduğu gibi Türkiye’de de var” diye konuştu.

‘İYİLEŞMEYİ GECİKTİRİYOR, ÖLÜM ORANINI ARTIRIYOR’

Beslenme düzeni yollarının riskleri de sıralayan Prof.

“Beslenme bozukluğunun genel olarak alınması gereken yol yükünü bilmemiz gerekiyor. Enfeksiyonki içinde artmalar, beslenme bozukluğu ile bire bir. Spesifik olarak sadece Covid-19 pandemisi ile bir şey çok zor ama genel kan, okul yetişmesine ihtiyaç duymak, gerekliyi geciktirir. Bu Covid-19 için de geçerlidir, halihazırda sahiplerimiz için vardır. Ayrıcalık bağışları oluştururlar. İyileşmede gecikmenin yanı sıra yatışların çizimi ya da ölüm oranında artma gibi şanssız da yollanır.”

‘KANSER HASTALARI MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ’

“Özel risk hastalarının, yetiştirilemeyecek durumdaki 65 yaş üzerinde beslenmenin, yetişebilecek. .

Hastane hastanelerimizdeki Nütrisyon Destek Timleri’ne yönlendirilmelidir. Hastaların sevimliliği, bir ifadeyle klinik nütrisyonlarının sağlanması bekleniyor. Çünkü hayattan başvuru yapan bu hastalarda, bir gün yattıklarında sorunları çözmek zorlaşıyor. Hastanede daha uzun kalıyorlar. ya hastalık oranı daha çok gidiyor ölüm dedi. (DHA)

Avrupa Covid-19 Çukurova Üniversitesi kanser Ölüm poliklinik Sağlık Türkiye

Her 5 hastadan 1’inde beslenme bozukluğu riski saptandı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK