İYİ Parti’li Çıray’dan Bakan Koca’ya: Hastaneye yatan Covidlilerin aşılanma oranları nedir?

İYİ Parti’li Çıray’dan Bakan Koca’ya: Hastaneye yatan Covidlilerin aşılanma oranları nedir?

71
0
PAYLAŞ

İYİ Partili Çıray’dan Bakan Koca’ya: Hastanede yatan Kovid-19 hastalarının aşı oranları ne durumda?

İYİ Partili Çıray’dan Bakan Koca’ya: Hastaneye kaldırılan Kovid-19 hastalarının aşı oranı nedir?

İYİ Parti Genel Başkanı ve Başdanışmanı Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı verilerine ilişkin açıklamalarına tepki gösterdi. Çıray, Koca’ya, “Şu ana kadar kaç kişiye hangi aşı yapıldı? Aşı olanlar birinci ve ikinci dozlarını ne zaman aldılar? Hastanede yatan Covid hastaları için her aşının ne zaman ve kaç doz olduğu bilgisini paylaşmayı planlıyor musunuz? Türkiye genelinde aşı olan vatandaşlarımızın yaş, cinsiyet, şehir dağılımı gibi verilerini paylaşmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

İYİ Partili Çıray'dan Bakan Koca'ya: Hastanede yatan Kovid-19 hastalarının aşı oranları ne durumda?

Sağlık Bakanlığı eski müsteşarlarından İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son açıklamasında paylaştığı aşı verilerinin “tutarsız” ve “yetersiz” olduğunu savundu. Meclis gündemine getirdi. Çıray, Koca’nın yanıtlaması için yazılı bir soru gönderdi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI GÜVEN VERMEDİ”

Çıray, Sağlık Bakanı Koca’nın salgın sürecinde zamanla güvenilirliğini kaybettiğini ve kaybetmeye devam ettiğini ifade etti. 9 Eylül’de basın açıklaması yapan Koca’nın paylaştığı aşı verilerinin karmaşık kategorilere ayrılarak aşı sürecini olumsuz etkilediğini savunan Çıray, şöyle devam etti:

“Bay. Bakan, bu tutarsız açıklamalarıyla hem bilim adamlarının işini zorlaştırıyor hem de toplumu rehavete sevk ediyor. Geçen yılki turkuaz resimdeki vaka/hasta ayrımı gibi, tam doz aşı ile tamamlanan aşı söylemi de artık anlaşılmaz bir kategorizasyona neden olmakta ve kim tam doz aşı yaptırır gibi bir tartışmaya dönüşmeden şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır. aşı ve kimlerin aşılandığı. Ayrıca Türkiye genelinde aşılanmış vatandaşlarımızın yaş dağılımı, cinsiyeti, illeri ve benzeri verileri de kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

“SALAYI DURDURMAK İMKANSIZ OLACAK”

Savaşılan virüs aynı kalmazken başlangıçta orijinal virüse karşı yapılan hesaplamalara devam ederseniz bu salgını durdurmak imkansız olacaktır. Çünkü bilim adamları ülkemizde dolaşan virüsün yüzde 90’ının delta varyantı olduğunu belirtiyor. Halk sağlığı uzmanlarına göre Delta varyantının orijinal virüse karşı bulaşma katsayısı iki kat fazla olduğu için popülasyondaki virüse dirençli bireylerin sayısının da daha fazla olması gerekiyor.

“SOSYAL AŞI ORANI %85 OLMALI”

“Bu nedenle başlangıçta hesaplanan yüzde 67’lik toplum aşılama oranının en az yüzde 85’e çıkarılması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor, aksi takdirde toplum bağışıklığı hedefi gerçekçi olmayacaktır. Klinik araştırmalara göre Biontech aşısı yüzde 90 oranında ağır hastalığı önlerken delta varyantında bu oranın yüzde 78’e düştüğü belirtiliyor. Bu nedenle varyantlardan önceki döneme göre değil, şimdiki ve gelecekteki olasılıklara göre hareket etmek, doğru zamanda uygun aşılar yapılmalı, testler yaygınlaştırılmalı, bulaşma zincirini kıracak önlemler alınmalıdır. aşı karşıtlığının artık bir miting konusu haline geldiği bir konjonktürde aşı kampanyası için çok ciddi adımlar atılmalıdır. Aksi takdirde salgının seyrinin ciddi bir yükseliş gösterdiği bu süreçte kış ayları ile birlikte büyük risklerle karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

“HASTANEYE TAKILAN COVIS’İN AŞI ORANLARI NE KADARDIR?”

İYİ Parti’den Çıray, Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

1- Şu ana kadar kaç kişiye hangi aşı yapıldı? Aşı olanlar birinci ve ikinci dozlarını ne zaman aldılar?

2- İnaktif aşı yaptıran vatandaşlarımızdan kaçı ne kadar süre sonra üçüncü doz aşıyı yaptırmıştır?

3- Tamamlanmış aşı ile tam doz aşı arasındaki fark nedir? Tamamlanmış veya tam doz aşı olarak kabul edilebilmesi için her bir aşının kaç doz verilmesi gerekir?

4- Hastaneye yatırılan Covid hastaları için her bir aşının ne zaman ve kaç doz bilgisini paylaşmayı planlıyor musunuz?

5- Türkiye genelinde aşı olan vatandaşlarımızın yaş, cinsiyet ve şehir dağılımı gibi verilerini paylaşmayı düşünüyor musunuz?

6- Orijinal (Wuhan) Coronavirüsüne karşı uzmanlar tarafından belirlenen kitlesel bağışıklık oranı yüzde 67 iken, şu anda Türkiye’de çok yüksek olan delta varyantına karşı bu oranın en az yüzde 84 olması gerektiği belirtiliyor. Bu bilgiler ışığında toplu dokunulmazlık konusunda yeni bir düzenleme ve hedef belirlemeyi düşünüyor musunuz?

Meksika'da hastaneye kaldırılan korona hastalarının yüzde 97'si aşısız ilginizi çekebilir Meksika’da hastaneye kaldırılan korona hastalarının yüzde 97’si aşısız

İYİ Partili Çıray’dan Bakan Koca’ya: Hastanede yatan Kovid-19 hastalarının aşı oranları ne durumda?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK