Japonya’da aşı tüpünde yabancı madde çıktı, iki kişi öldü

Japonya’da aşı tüpünde yabancı madde çıktı, iki kişi öldü

81
0
PAYLAŞ

Japonya’da aşı tüpünde yabancı madde bulundu, iki kişi öldü

Japonya’da aşı tüpünde yabancı madde bulundu, iki kişi öldü

Japonya’da hükümet, ABD’li ilaç firması Moderna’nın Kovid-19’a karşı geliştirdiği ve içinde yabancı madde tespit edilen aşıdan 2 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Japonya'da aşı tüpünde yabancı madde bulundu, iki kişi öldü

Geçen hafta Perşembe günü bazı tüplerde tespit edilen yabancı maddeler nedeniyle Moderna’nın Covid-19 aşılarının kullanımını askıya alan Japonya’da, aşı grubundaki dozları alan 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Japonya Sağlık Bakanlığı, Moderna aşısının ikinci dozunu aldıktan birkaç gün sonra 30’larında iki erkeğin öldüğünü duyurdu.

Hayatını kaybedenlerin yabancı madde tespit edilen dozlarda yaptırdığı öğrenilirken, ölümler ile aşılama arasında kesin bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi için detaylı inceleme başlatıldığı bildirildi.

AKTİVİTELER ALINMIŞTIR

Moderna tarafından üretilen farklı bir aşı serisinde daha yabancı bir maddeden şüphelenildi. Okinawa eyaletindeki bir bağışıklama merkezindeki bazı aşı tüplerinde siyah ve pembe renklerde kimliği belirsiz maddelere rastlandığı öğrenildi. Eyalet hükümeti önlem olarak bölgede aşı faaliyetlerini askıya alırken, konuyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Japonya’da hükümet, Moderna’nın Kovid-19’a karşı geliştirdiği aşının yaklaşık 1,63 milyon dozunun, açılmamış bazı şişelerde yabancı madde tespit edildiği gerekçesiyle kullanımını durdurma kararı aldı. Aşı tüplerinde tespit edilen maddenin metal içerdiği kamuoyuna duyurulurken, hatalı partinin sadece Japonya’ya gönderildiği tespit edildi. Buna rağmen Japonya Sağlık Bakanlığı, aşılarla ilgili olağan dışı bir sağlık sorunu bildirilmediğini açıkladı.

MAYIS’TA İZİN

Japonya, geçtiğimiz Mayıs ayında 18 yaş ve üzerindeki kişilerde acil durumlarda Moderna tarafından üretilen Covid-19 aşısının kullanımını onayladı. aşılama programlarında kullanılır. Temmuz ayında Moderna aşısının 12-17 yaş arası kullanımına izin verildi.

Japonya’da aşı tüpünde yabancı madde bulundu, iki kişi öldü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK