Kadınlarda da akciğer kanseri riski artıyor

Kadınlarda da akciğer kanseri riski artıyor

78
0
PAYLAŞ

Kadınlarda akciğer kanseri riski artıyor

Kadınlarda akciğer kanseri riski artıyor

İç Hastalıkları Uzmanı. Prof. Turgay Çelikel, “Akciğer kanseri kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci ölüm nedenidir” dedi. Akciğer kanseri ile ilgili sıkça sorulan soruları yanıtladı. İşte buradalar:

Kadınlarda akciğer kanseri riski artıyor

■ Akciğer kanserinin tüm kanserler içindeki sıralaması nedir?

Akciğer kanseri dünyada ve ülkemizde erkeklerde kanserden ölümlerin en önemli nedenidir. Kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci önde gelen ölüm nedenidir. Ülkemizde kanser teşhisi konan hastaların yüzde 13’ü akciğer kanseridir. Her yıl yaklaşık 40.000 vatandaşımız akciğer kanseri nedeniyle kaybedilmektedir.

İç Hastalıkları Uzmanı. Prof. Dr. Turgay Çelikel

■ Risk faktörleri ve risk grupları nelerdir?

Akciğer kanserinin %85’i sigarayla bağlantılı. Erken yaşta sigara içmeye başlamak, günlük içilen sigara miktarı ve süresi riski 10’dan 20 kata kadar artırırken, pasif içicilik 2 kat, yakın akraba ise 3 kat artmaktadır. Tüm bu riskler bir araya getirilerek kişinin toplam riski ortaya çıkar. Türkiye’de dizel partiküllerinin ve diğer hava kirleticilerinin solunması özellikle önemlidir. Asbest, radyoaktiviteye maruz kalma ve birçok endüstriyel malzemenin solunması akciğer kanseri riskini artıran faktörler arasındadır. Yerde ve alt katlarda yaşayanların evlerine topraktan radon gazı sızması da sigara içmeyenlerde bile akciğer kanserine neden olabilir.

■ Erkekler ve kadınlar arasında oransal olarak nasıl farklılık gösterir?

Ülkemizde erkeklerin daha fazla sigara içmesi ve endüstriyel kirlilikle karşılaşması nedeniyle daha yüksek oranda akciğer kanseri teşhisi konmaktadır. ABD’de kadınlar İkinci Dünya Savaşı sırasında fabrikalarda çalışırken edindikleri bu kötü alışkanlıkla 20 yıl sonra akciğer kanserine yakalanmaya başlamışlar ve bu ülkede akciğer kanseri ölüm nedeni olarak meme kanserini geride bırakmıştı. Ülkemizde kadınların daha fazla sigara içmeye başlamasıyla akciğer kanseri daha sık görülmektedir.

■ Bu hastalıktan ölümler ne ölçüde önlenebilir?

Yüksek risk gruplarında her yıl tekrarlanan düşük doz akciğer tomografisi ile akciğer kanseri daha erken evrede tespit edilebilir ve bu hastalığa bağlı ölümler yüzde 20 oranında azaltılabilir.

Sigaradan kaçınılmalıdır

■ Bir doktora ne zaman danışılmalıdır?
Akciğer kanserinin en sık görülen semptomları öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı, halsizlik, kilo kaybı ve kanlı balgamdır. 40-50 yaş üzeri sigara içenlerde bu şikayetler geçmiyorsa ve artıyorsa akciğer grafisi veya akciğer tomografisi çekilmelidir.

Riski korumak ve azaltmak için neler yapılabilir?
Aktif ve pasif içicilikten kaçınılmalıdır. Şehir içinde dizel egzozunun solunması önemli bir risktir, dizel partikülleri kanserojendir. Farklı renkteki sebze ve meyvelerle beslenmek çok önemlidir.

Kadınlarda akciğer kanseri riski artıyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK