Kalp mi yoksa göğüs ağrısı mı?

Kalp mi yoksa göğüs ağrısı mı?

120
0
PAYLAŞ

Kalp veya göğüs ağrısı?

Kalp veya göğüs ağrısı?

Göğüs ağrısı, kalp krizinin en yaygın belirtisidir. Ancak bazı göğüs ağrıları kalpten kaynaklanmaz. Ancak böyle bir durumda bazı insanlar paniğe kapılıp hastaneye doğru yol alırken; bazıları ‘klima çarptı’, ‘üşütmüş olabilirim’ gibi düşüncelerle doktora gitmez.

Kalp veya göğüs ağrısı?

Peki her göğüs ağrısı için hastaneye gitmeli misiniz? Hissettiğimiz ağrı ne zaman kalpten, ne zaman kalp dışı nedenlerden kaynaklanır? İşte Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut’un bu sorulara verdiği yanıtlar…

Prof. Dr. Ahmet Karabulut

Kalp damarlarından kaynaklanan göğüs ağrılarını diğer ağrılardan ayırmak için özel bir tıbbi terim kullanıyoruz. Angina, kalp kaynaklı göğüs ağrısının tanımıdır.

Yani doktor ağrınızın ‘anjina krizi’ olduğunu söylüyorsa, bulguların büyük olasılıkla ‘kardiyovasküler hastalık’ veya ‘kalp krizine’ işaret etmesi muhtemeldir.

BİR SORUN OLURSA…

Kalp ağrısı, eforla gelen ağrı veya istirahatle gelen ağrı olarak ikiye ayrılır. Dinlenme halinde gelen kalp ağrısı daha tehlikelidir ve sıklıkla kalp krizine dönüşür. Eforla gelen kalp ağrıları ise daha yavaş gelişen damar tıkanıklığını gösterir. Kişi düz yolda yürürken herhangi bir şikayeti olmazken, rampa veya merdivenlerde göğüste rahatsızlık hisseder. Dinlenme ile bu sorun ortadan kalkar. Bu, tipik bir kalp ağrısı bölümünü gösterir. Kalp ağrısı göğsün arkasında hissedilir ve genellikle net bir yeri olmayan donuk bir ağrıdır. İnsanlar ağrıyı farklı şekilde tanımlayabilirler. ‘Göğsüme biri oturdu!’, ‘Boğazım düğümlendi!’, ‘Ayva yedim boğazıma takıldı’ gibi tarifler genellikle kalp ağrısına işaret eder.

KALP OLMAYAN AĞRILARIN NEDENLERİ

Göğüs bölgesindeki kas, kemik ve kıkırdak dokusundan kaynaklanan ağrılar göğüs ağrısının en sık nedenidir. Bu ağrılar genellikle sivilceli ve şiddetlidir. Dokunma ile ağrıyan bölgede hassasiyet oluşur. Omuz hareketleri ile ağrının şiddeti değişebilir. Ağrı göçmen nitelikte olabilir. Soğuk, rüzgar veya klimaya maruz kalma, uyku bozuklukları, yoğun stres kas ağrısının en yaygın nedenleridir. Göğüs bölgesindeki kas spazmları veya kas seğirmeleri uzun süreli kronik göğüs ağrılarına neden olabilir. Bu tür ağrıların yoğunluğu genellikle nefes alma ile artar.

REFLÜ VE PANİK ATAĞA DİKKAT!

Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanır. Kalp ağrısı ile en çok karıştırılan durumdur. Göğüs ağrısı kalp ağrısına benzer. Ağrı sıklıkla anterior sternumun arkasında hissedilir. Yatarken reflü ağrısı artar. Mide için kullanılan şuruplar ile ağrılarda belirgin bir azalma olur. Reflünün kesin tanısı için endoskopi gereklidir. Texidor’s Twinge Hastalığı, çocuklarda göğüs ağrısının yaygın nedenlerinden biridir. Prekordiyal yakalama sendromu olarak da bilinen hastalıkta aniden göğüs ağrısı oluşur. Ağrı nefes almakla artar ve şiddetlidir. Erişkinlerde de görülebilen bu durum ciddi bir hastalığa işaret etmez. Ağrı genellikle kendi kendine geçer. Bu gibi durumlarda panik yapmamak önemlidir. Ayrıca panik ataklarla baş etmek zordur. Göğüste kalbe doğru hafif bir ağrı veya sıkıntıya neden olan kişide ciddi bir panik ve adrenalin boşalması meydana gelir. Bu durumda ağrının şiddeti artar. Ayrıca kişide çarpıntı ve nefes darlığı da olmaya başlar. Bu durumda insanların rahatlayabileceği tek yer hastaneler olacaktır. Ağrının kalpten kaynaklanmadığı muayenelerle doğrulandıktan sonra psikiyatrik tedavi faydalı olacaktır.

Kalp veya göğüs ağrısı?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK