Kalp yetmezliği sorunu yaşayan hastalar için yapay kalp geliştirdiler

Kalp yetmezliği sorunu yaşayan hastalar için yapay kalp geliştirdiler

63
0
PAYLAŞ

Kalp yetmezliği çeken hastalar için yapay bir kalp geliştirdi

Kalp yetmezliği çeken hastalar için yapay bir kalp geliştirdiler

Dünyanın en gelişmiş yapay kalbini geliştiren Fransız şirket, geçtiğimiz ay ciddi kalp yetmezliği çeken bir hastaya yapay kalp sağladığını duyurdu.

Kalp yetmezliği çeken hastalar için yapay bir kalp geliştirdi

2008 yılında kurulan Carmat, ileri düzeyde kalp yetmezliği olan hastalara ikinci bir yaşam sağlamayı hedefliyor. Şirket, bir basın açıklamasında yapay kalbin uzun vadeli destek sağlayabileceğini veya kalp nakli için bir köprü görevi görebileceğini söyledi.

Dr. Bernd Panholzer, “İşlemden birkaç gün sonra cihaz gerekli tüm desteği sağlıyor ve hasta sağlığına kavuşuyor. Cihaz, gerçek bir kalbe benzer bazı temel özelliklere sahip olduğundan, bu yeni terapi türü ile bekleme listesindeki diğer birçok hastanın ihtiyaçlarını karşılamayı umuyoruz.”

Carmat CEO’su Stéphane Piat, “2021’deki niyetimiz, çabalarımızı bu hastaların yarısından fazlasını oluşturduğu Almanya ve Fransa’ya odaklamak” dedi. Yapay kalp, insan kalbinin işlevlerini taklit eder.

“KALP YETMEZLİĞİ, KÜRESEL BİR SALGI”

Şirket, kalp yetmezliğini en az 26 milyon insanı etkileyen küresel bir salgın olarak görüyor. Bununla birlikte, donör sıkıntısı nedeniyle, yılda sadece yaklaşık 5.500 nakil gerçekleştirilebilmektedir. Bu, birçok hastanın aylarca veya yıllarca beklediği anlamına gelir.

Kalp yetmezliğinde artış olduğuna dikkat çeken Carmat, İtalya’da koronavirüs kaynaklı ölümlerin üçte birinin aynı zamanda kalp hastalığından mustarip hastalar arasında olduğunu belirtiyor.

Mart 2020’de Carmat, yapay kalp takılan bir hastanın iki yıl boyunca başarıyla desteklendiğini duyurdu.

Kalp yetmezliği kanser riskini artırabilir ilginizi çekebilir Kalp yetmezliği kanser riskini artırabilir Telefon sesinden kalp krizini anlayan gelişmiş teknoloji ilginizi çekebilir Telefon sesinden kalp krizini anlayan gelişmiş teknoloji Terden koronavirüsü teşhis etmek için geliştirilen test ilginizi çekebilir Terden koronavirüsü teşhis etmek için geliştirilen test

Kalp yetmezliği çeken hastalar için yapay bir kalp geliştirdi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK