Kanser tümörlerinin büyümesini durduran ilaç geliştirildi

Kanser tümörlerinin büyümesini durduran ilaç geliştirildi

67
0
PAYLAŞ

Kanser tümörlerinin büyümesini durdurmak için geliştirilen ilaç

Kanser tümörlerinin büyümesini durdurmak için geliştirilen ilaç

‘Death Star’ adlı mutasyonla akciğer kanserinde tümör büyümesini durduran ‘devrimci’ bir ilaç olan İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS), Avrupa’da ilk kez hastalara verilecek.

Kanser tümörlerinin büyümesini durdurmak için geliştirilen ilaç

Ulusal Sağlık Servisi’nden yapılan açıklamada, son teknoloji bir tedavi olan ‘Sotorasib’ adı verilen ilacın yeni nesil kanser tedavisi çalışmalarında önemli bir gelişme sağlayacağı öngörülüyor. Tablet olarak alınan bu ilaç, KRAS G12C mutasyonuna bağlanarak mutasyonu nötralize eder ve kanser tümörlerinin büyümesini durdurur. Klinik çalışmalarda, söz konusu ilacın 7 ay boyunca akciğer kanserinin büyümesini durdurduğu kanıtlanmıştır. Elde edilen bu veriler ışığında hastalara ilaç verilecek ve takipleri yapılacaktır.

NHS’den yapılan açıklamada, ilaç için erken erişim anlaşması yapıldığı belirtildi. Bu kapsamda İngiltere’de akciğer kanseri teşhisi konan yaklaşık 600 hastaya ilacın birkaç hafta içinde verileceği belirtildi. NHS, Sotorasib’in türünün ilk tedavisi olduğunu ve pankreas ve kolon kanserleri de dahil olmak üzere en ölümcül kanserlerin bazılarının tedavisinde büyük bir ilerlemeyi temsil edebileceğini vurguladı.

“SON 20 YILIN EN ÖNEMLİ ADIMLARINDAN BİRİ”

İngiltere Kanser Araştırma Vakfı Klinisyeni Prof. Charles Swanton şunları söyledi: “Sotorasib, akciğer kanseri tedavisinde son 20 yılın en heyecan verici buluşlarından biridir. İlaç, kanserin iç işleyişini ortaya çıkaran onlarca yıllık laboratuvar araştırmasına dayanan bir kanser genini hedef alıyor. Bu ilaç, kanser tedavisi için sınırlı seçenekleri olan hastaların hayatta kalma oranını artırmaya yardımcı olan tedaviler listemizi genişletiyor. “İngiltere’deki hastaların artık bu yeni tedaviden faydalanabilmesi harika bir haber” dedi.

Ulusal Sağlık Servisi İcra Kurulu Başkanı Amanda Pritchard konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Pandemi döneminde kanser hizmetlerine öncelik verildi. “NHS, Covid-19’un neden olduğu kaçınılmaz aksaklıklara rağmen kaynaklarını iyi kullandı.”

'Aspirin meme kanseri tedavisinde kullanılabilir' ilginizi çekebilir ‘Aspirin meme kanseri tedavisinde kullanılabilir’ Aşı kanser hastalarını koruyor mu?  Bu çalışma ortaya çıkaracak ilginizi çekebilir Aşı kanser hastalarını koruyor mu? Bu çalışma ortaya çıkaracak

Akciğer kanseri Avrupa Corona Haber İngiltere kanser meme kanseri Ölüm Sağlık Teknoloji tümör Türkiye

Kanser tümörlerinin büyümesini durdurmak için geliştirilen ilaç

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK