‘Kış çok ağır geçecek’ dedi… Yeniden kapanmaya işaret etti

‘Kış çok ağır geçecek’ dedi… Yeniden kapanmaya işaret etti

107
0
PAYLAŞ

‘Kış çok ağır geçecek’ dedi… Yeniden kapanmaya işaret etti

‘Kış çok ağır geçecek’ dedi… Yeniden kapanmaya işaret etti

Prof. Faruk Aydın, “Kış çok ağır geçecek. Kapatmamak için direniyoruz ama önlemimizi almaz ve vaka sayısını azaltmazsak kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

'Kış çok ağır geçecek' dedi... Yeniden kapanmaya işaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 4-10 Eylül tarihlerinde 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasını sosyal medya hesabından paylaştı.

Haritadaki vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu iller listesinde geçen hafta olduğu gibi Rize ve Bayburt ilk sırada yer aldı.

Bölgedeki iki ilin yanı sıra Trabzon, Gümüşhane, Artvin, Giresun, Samsun ve Ordu da yüksek vaka oranlarıyla öne çıktı.

Geçen yıla göre üst solunum yolu enfeksiyonlarında artış olduğunu söyleyen KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aydın şu ifadeleri kullandı:

* Eski kasa boyama haritasına göre yeşil alan kalmamış, sarı alanlı yerler var. Türkiye aslında turuncu ve kırmızıdır.

* Vakalarımız çok yüksek ve Karadeniz önde. İnsanlar artık kurallara uymuyor. Sanki yokmuş gibi bir hayat kurulmaya başlandı.

* Bunun sonucunda hastanelerde viral üst solunum yolu enfeksiyonları görmeye başladık.

* Elbette bunu her yıl mevsimsel olarak gördük ama geçen yıl maske kullanımının çok önemli olması nedeniyle hiç görmedik.

* Neredeyse sıfırdı ama bu sene çok erken başladı. Bu da bize maske kuralına uyumun olmadığını düşündürdü.

‘BELİRTİLER BİRBİRİNE KARIŞIYOR’

Geçen yılın sonbahar aylarında yaşanan vaka yoğunluğunun bu yıl da yaşanmaya başladığını belirten Prof. Dr. Aydın, şunları söyledi:

* Geçen yıl bu rakamların 1/6’sı ile çok daha yüksek önlemler aldık, kapanışlar yaşadık ve kendimizi daha koruyucu bir yaklaşımla hazırladık ama Ekim, Kasım ve Aralık ayları ağır geçti.

* Şimdi bu ağırlık Eylül’de başladı. Sayımız çok ciddi ve viral üst solunum yolu enfeksiyonu görülüyor.

* Bu da bize kapalı alanlardaki toplanmanın düzgün yapılmadığını gösteriyor. Türkiye’nin diğer şehirlerinden aldığımız bilgilere göre üst solunum yolu enfeksiyonları yaygındı ve bazı yerlerde ‘grip’ bile görüldü.

* Covid-19 semptomları üst solunum yolu enfeksiyonları ile karıştırılmaktadır. İnsanlar ‘Kovid-19’um yoktu, hastaneye gitmeme gerek yok’ diyerek kendi başlarına bir çözüm bulmayı da düşünüyorlar. Bu yanlış bir hareket.

* Pandemi döneminde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileriniz varsa öncelikle sağlık kuruluşuna başvurarak Covid-19 olup olmadığınızı test etmelisiniz. Bu insanlar Covid-19 ise, virüsü yaymaya devam ederler.

* Üstelik aramızda yaşıyorlar, önlem almaları gerektiğini bilmiyorlar. Üst solunum yolu olan herkesin öncelikle Covid-19 testi yaptırması en doğru yoldur.

Vakaların azalmaması durumunda kış mevsiminin zor geçeceğini belirten Aydın, “Geçen yılki kadar ciddi hasta sayımız yok gibi görünüyor ama yoğun bakımda yatanlardan daha fazla ölüm var. an. Hasta sayısı az olsa da ölüm sayısında artış var. Ülkede her 4 günde binden fazla ölüm oluyor. Bunu görmezden gelmek doğru değil. Kışın çok ağır geçeceğini söylüyorum. Kapatmamak için direniyoruz ama önlemimizi alıp sayıları azaltmazsak kapatmak zorunda kalacağız” dedi.

Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı ilginizi çekebilir Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı

Artvin Aydın BAYBURT Giresun Gümüşhane istanbul Ölüm Ordu Rize Sağlık Bakanı Samsun sosyal medya TRABZON Türkiye

‘Kış çok ağır geçecek’ dedi… Yeniden kapanmaya işaret etti

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK