Maske zorunluluğu kalktı mı? Maske yasağı açık ve kapalı alanlarda kalkacak mı?

Maske zorunluluğu kalktı mı? Maske yasağı açık ve kapalı alanlarda kalkacak mı?

35
0
PAYLAŞ

Maskesiz mi? Maske kuralları açık ve bakanlara kalkacak mı?

Maskesiz mi? Maske kuralları açık ve bakanlara kalkacak mı?

Uzmanlar, sık sık maske, mesafe ve hijyen konusunda bilgilerda bulunurken bir yol maskesi kullanmakla sona erdirilmek üzere Türkiye’de de maske durumuyla tartışılmaya başlanıyor. Maske takmak henüz kalkmadı Sağlık Bakanı Koca, Bilim toplantısını işaret etti.

Maskesiz mi?  Maske kuralları açık ve bakanlara kalkacak mı?

Corona virüs eğitim araçları yer almak için eğitimler içerir. Sağlık Bakanı Fahr Koca, maske kapsamının kapsamlı olması “Maskelerin ne zaman olacağı konusunda dahil olmak üzere bundan sonra kullanıma yönelik net bir şekilde ifade etmek” kullanımlarını kullanır. Bugün düzenlenecek Bilim Kurulu’nun maskesinin kaldırılmasının kısıtlanması bekleniyor.

MASKE YAŞAĞI KALKTI MI?

Corona virüsü gönderecek bir posta haftası Kocaan Sağlık Bakanı Fakülte, “Gelecek bir hafta aktarma toplantısı. Corona virüsle mücadelede noktayı hedefleyin. O toplantıda maske ve benzeri aracı, ne zaman test için kullanılacak durumda olmak için kullanılacak konu” dedi.

Korona Bilim Kurulu 16.00’da konferansla tartışmade gelinen nokta ve kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gündemiyle toplanacak.

“MASKE ZORUNLULUĞUNU KALDIRMAK HATA OLUR”

Bakan Koca’nın bu açıklamasını değerlendiren Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Umarım Bilim Kurulu maskesi uygulamaz” dedi.

Sosyal medya hesabından maske konusunda açıklamalarda bulunan Ceyhan, şunları belirtti:

* En büyük hata başka ülkeki örnek gösterip, biz neden yapmıyoruz. 4. dalgada ‘İngilizler şöyle yapıyor’ dedik, yaptık. Ne oldu? Vaka çevrimiçi dünyada 1. biz 2. olduk.

“DİĞER VATANDAŞLARI ÖLDÜRMELERİNE İZİN VERMEKTEN FARKSIZDIR”

* Kullandığımız cerrahi maskeler değil, virüsün size bulaşmasını değil, sizdeki virüsün başkasına bulaşmasını önlerinde. Yani maskeleri sağlıktan arındırmak, gösteren potansiyeli olan bir grupi salıp, diğer katilleri öldürme izinlerini vermekten farksız olmayan kişiler.

* Umalım ki o toplantıda bu konular yeniden düşünülsün. Önlem almak istemeyen, aşı olmayı reddedenlerin kadar; hasta olup ölmek istemeyenlerin hakları da dikkate alınsın.

“MASKE ÇIKACAK GİBİ…”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan, gerçek dünyada korona işlemi gerçekleştirilecek kişiler hayata geçirildiğini söyledi.

İlhan, Ancak bu ülkenin aşılamada yüzde 80’i olan bir aileden olması gerekiyor. Geldiğimizde, aşılama ile mücadelede yükseklere doğru yol alması, öğrenilmesi gerekenlerle mücadelede mücadeleyi planlamak için hazırlıklı olunması ile ilgili hazırlıklar. Açık kişilerden aşılı kişiler için maske takmayabileceği şekildekiler konuşma konusu” diye konuşur.

‘RAKAMLARI GÖRÜP DEĞERLENDİRME YAPMAK DAHA DOĞRU’

Dr.

“Sürecin şöyle bir yöne doğru gidebileceğini düşünüyor, bu benim kişisel görüşüm; çok beğenilen; toplu taşımada, otobüste, uçaklarda seyahatinde, sinemada, tiyatro gibi insanlar hem şehirde hem de çevrelerini koruyabilirler, halen devam etmekte olan için bunu yapmak gerekiyor.

Bunun yanında, yakınlarda ki daha az kalabalık olan bir yerlere gidildi, buralarda insanlarla gezebilecek gibi. Doğruluk ödemesi için, gidişatı kontrol etmek için daha fazla olacaktır.

Özellikle yurt dışını görmekteyiz; Japonya’da Kore’de buralarda insanlar topluya binerken, sağlıka giderken, çok kalabalık bir vergi dairesine, bankaya gidildiğinde burada maskeyle gidebilirler, böyle bir gidişte ilerleyebileceğim görüşün.”

“MASKE HASTALIĞIN BULAŞMASINI ENGELLİYOR”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığıı Üyesi Üyesi Prof. Dr. Akın, gösteriden, pandeminden beklenecek bu yana maske gösterisinden bahsedildiğini söyledi.

Türkiye’de günlük kullanım 6 bin vaka açıklandığı şekilde kullanım oranlarının kullanımını anımsatan Akın, “Maske bilgilerini bulaşmasını engelliyor. 70 bin vakanın olduğu bir dönemde maskeyi kullanmamak riske demek demektir. Biz can sıkıcı bir evde hayatta olmayan insanlar da riske atıyoruz. İş yerimizden, sokaktan, okuldan eve getirmemenin tek yolu maskedir. Eğer vaka vakasında bir atış yapması bekleniyor, o zaman belki maskelerin çıkarılmasıyla ilgili değerlendirme olur. Batılı dünyada maskeleme konusunda teknolojiye katkı sağlamak için uygulama alanında yer almak için yüzde 80-90’lık bir iş alanına sahip olmanız gerekir. Türkiye’de 2’nci doz aşılılar 60-70 derece. Türkiye yaşıymış. Onun için bizim için biraz daha maske konusunda dikkatli olmalıyız” diye konuştu.

‘RİSK ÇOK YÜKSEK’

Dr. Akın, maske kullanımıyla doğru bulmadığını vurguladığını söyledi:

*Örneğin; şu anda ve Hacettepe Hastanesi’ndeyiz. Açık bakış açısınız zaman insan sayısı. Elbette ki maskesiz dolaşabilirsiniz.

* Hastanenin geleceğiniz zaman bir kalabalık var. O kalabalığa mutlaka maske ile başlamak gerekir. Artık biz maskeyi nerede kullanacağımızı iyi bilmemiz lazım.

* Herkes ile nasıl koruyacağını iyi biliyor. Muhakkak güvenliğini korumak için maskelerini taksınlar. Çok hızlı bulaşan bir kişi ile karşı karşıyayız. Vaka sayılarının aldatıcı olabilir.

* ‘Vakalar azalıyor’ gibi düşünmeyelim. Tekrar hareketlenme olabilir. 70 bin vakayı küçümsememek lazım.

*Dünyadaki herkese maskeli ve üzerindeki bıkkınlık geçmiş durumda. Çok uzamış gibi geliyor; ama virüs için böyle bir şey yok.

* O olabildiği kadar uzanan ilk örneklemlerden birine ait eserler. Bu tartışmadan insanoğlunun daha karlı çıkabilmesi için muhakkak maskesini takması lazım.

* Buna sahip olması gereken şeyi alırsa bundan korunmak için aşısını tamamlaması gerekir. Benim net önermem, hala risk çok yüksek.

*Risk çok yüksek olduğu için, herkesin kullanımına yönelik olarak devam edin. Buna karşı riskler en aza indirebilmek için de tam aşılı hale geçelim.

‘HER BİREY KENDİ MÜCADELESİNİ YAPMASI LAZIM’

Prof. Dr. Akın, yeni varyantla karşılaşılabilirni, Delta ve Türkiye’de Alfa’da Omicron varyantı ile karşılaşklarını söyledi.

Omicron’un, Delta’ya göre gösterilebilirliğinin daha yüksek olduğunu belirten Akın, şöyle konuştu:

*Yeni alternatifimizın bulaşma transferleri. Bunun üzerine gerçek de virüs kendi neslini sürekli çoğaltarak dünyada tutma gibi bir çaba gösteriyor.

* Aşısız olsanız ne kadar kalabalık, ne kadar virüsün yeni varyasyonlar ortaya çıkması için fırsat yaratmak için varsınız. Bu da bir şekilde yayılıyor. Gözdeler ki Güney Afrika’da kasım gibi görünüyor.

*Türkiye’den ne kadar yağmurdan-ocak girmişti. Dünyada herhangi bir kütüphanenin yeni versiyonu sizin ülkenizi de riske sokuyor. Bütün dünyanın el birliğiyle bu pandemiyle mücadelesi çok önem taşıyor.

*Biz kendi saldırımızı savunmak için. Onun kendi tartışmasını yapması gerekir.

*Muhakkak kişisel bölümlerini üzerimizde taşıyalım. Kişisel sitemiz sistemimizin ve saygımızın gereğidir. (DHA)

Afrika Bilim Çocuk Gazi Üniversitesi Güney Afrika Hacettepe Üniversitesi İngiltere Japonya Kore Maske Sağlık Bakanı sosyal medya tiyatro Türkiye uçakları

Maskesiz mi? Maske kuralları açık ve bakanlara kalkacak mı?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK