Meslektaşları Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı yerin dibine soktu

Meslektaşları Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı yerin dibine soktu

88
0
PAYLAŞ

Meslektaşlarımız Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı yere serdi

Meslektaşlarımız Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı yere serdi

“Korona virüs Türkleri etkilemiyor”, “Doğru şeyler yaparsam Türkiye’nin Elon Musk’ıyım” gibi açıklamalarla gündeme gelen Doç. Dr. Oytun Erbaş son yaptığı açıklamayla ortalığı karıştırdı. “Tuzlu ayran otizme neden olur” diyen Erbaş, meslektaşlarından sert eleştirilere maruz kaldı.

Doç. Dr. Oytun Erbaş yine her kesimden tepki alan bir iddiada bulundu. Erbaş, tuzlu ayran otizme neden olur tuz ve yoğurt karışımını önerdi zehir bunu ilan etti.

Fizyoloji Doçenti Oytun Erbaş’ın açıklamaları kısa sürede sosyal medyaya konu oldu. Birçok doktor Erbaş’a sosyal medyadan yanıt verdi ve onu yere yığdı.

“ŞİMDİ ÇOK OĞUL”

Prof. Dr. Arif Verimli: Dikkat çekmek için yapıyorsan başka bir şey ama gerçekten inanıyorsan lütfen tabip odası, sağlık bakanlığı… Şimdi lütfen sus oğlum, sen doktorsun… Senin için elimizden geleni yapalım…

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener: Bu kişi şimdi bir akademisyen mi ve TUS gibi bir sınavda diploması var mı? Ölü?

Prof. Dr. Güner Sönmez: Corona virüsü Türkleri etkilemiyor’, ‘Maske takmaya gerek yok’, ‘Ben Türkiye’nin Elon Musk’ıyım.’ Ve şimdi: ‘Tuz ayran otizme neden oluyor’ Yeter kardeşim, sus biraz.”

“VAY OYTUN, VAH Kİ NE VAH…”

Üsküdar Üniversitesi Biyogüvenlik Bölüm Başkanı Doç. Kaan Yılancıoğlu: Bu çocuktan hoşlanmaya başladım. Şimdi ‘tuzlu ayran otizme neden oluyor’ diyor. Buna göre köyde ayran içen köylüler arasında otizm yaygın mı ve yayımlandı. Acaba soda da şizofreniye neden olur mu? Aklımda deli sorular. Vay Oytun, ne vay be…

“TUZLU SU İLE GRİGARA OLAYI UNUTMAYACAĞIZ”

Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammed Keskin: Ayran-otizm tartışmasını başlatan Oytun Erbaş, çalışmayı sadece 6 hamile fareyle gerçekleştirdi. Bu hayvan deneyini ekranda insanlar için de geçerli bir kural olarak anlatmak çok yanlış. ‘Tuzlu su gargarası’ olayını henüz unutmadık.

“TAM LAF-Ü GÜZAF”

Doç. Dr. M. Kadri Akboğa: Bir kardiyolog olarak, tuzlu ayranın tansiyonda (hipertansiyon) en fazla artışa neden olduğunu belirteyim. Otistik olarak adlandırılabilmesi için çok merkezli insan çalışmaları ile kanıtlanması gerekir. Yani, tamamen iftiradır.

HANGİ SÖZLER ÇOK KONUŞTU?

Doç. Dr. Erbaş, korona virüs sürecinin başlangıcında, “Virüsün Türkiye’ye gelmesi durumunda hızlı bir yayılma beklemiyorum. Burada gen farkı çok önemlidir. Bununla ilgili iki makale var. İnsanlar farklı genetik özelliklere sahip olduğu için Asyalıları, beyaz ırkları ve siyah ırkları farklı şekilde etkilediği çok açıktır. Türkler Asya ırkındandır ama bizim de Akdeniz’den gelen bazı genlerimiz var. Macar ve Rumen grubundan da bazı genler aldık. Biz daha karışık bir gen grubuyuz. Türkiye’nin çok az etkileneceğini düşünüyorum” dedi.

Erbaş, daha sonra, “Korona virüs, genler nedeniyle Türkiye’de salgına neden olmuyor. Türk geni demedim, Türkiye dedim. Bir göz atabilirsin. Medya onu böyle yansıttı” dedi.

Geçtiğimiz günlerde bir programa konuk olan Erbaş, “Doğru işler yaparsam Türkiye’nin Elon Musk’ı olurum” ifadesini kullandı.

Salgın yine başka bir isim ve boyutla gelecek ilginizi çekebilir Salgın yine başka bir isim ve boyutla gelecek

Asya beyazı Bilim Corona Elon Musk genetik izmir Macaristan Maske Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye Üsküdar Üsküdar Üniversitesi Yeter

Meslektaşlarımız Doç. Dr. Oytun Erbaş’ı yere serdi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK