Mu varyantı nedir? Mu varyantı Türkiye’de var mı?

Mu varyantı nedir? Mu varyantı Türkiye’de var mı?

126
0
PAYLAŞ

mu varyantı nedir? Mu varyantı Türkiye’de mevcut mu?

mu varyantı nedir? Mu varyantı Türkiye’de mevcut mu?

Dünya Sağlık Örgütü, yeni tespit edilen yeni bir korona virüs varyantını yakından takip ettiklerini açıkladı. Yetkililer bu mutasyona Mu varyantı adını verdiler. Mu varyantını tehlikeli yapan temel özellik, aşılara karşı daha dirençli hale gelme ihtimalinin olmasıdır.

mu varyantı nedir?  Mu varyantı Türkiye'de mevcut mu?

Corona virüsü salgınıyla mücadele ederken insan sağlığını daha da tehlikeye atabilecek varyantlar ortaya çıkıyor. İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen, Güney Amerika ve Avrupa’da da görülen Mu varyantı yeni bir tehdit olarak yakından takip ediliyor.

MU VARYANT NEDİR?

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, haftalık brifing mektubunda korona virüs salgınına ilişkin yeni bilgi ve verileri kamuoyuyla paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü ayrıca “aşıya dirençli” hale getirilen mutasyona uğramış varyantın Mu olarak adlandırıldığını ve bilimsel olarak B.1.621 olarak adlandırıldığını duyurdu.

MU VARYANTI NEREDE GÖRÜNÜYOR?

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilen ve Güney Amerika ve Avrupa’da kaydedilen varyantla ilgili olarak, “Bu varyantın mutasyonları virüsü aşılara karşı daha dirençli hale getirebilir. Ancak Beta varyantında olduğu gibi bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.”

Virüs için henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için Türkiye tarafından görülmediği tahmin ediliyor.

VARYANT 5 WHO’S RADAR’DA

“İlk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edilen ve farklı yerlerde de görülen Mu varyantı, Güney Amerika ve Avrupa’da da büyük salgınlara neden oldu. Mu varyantının küresel yayılımı yavaş iken, Kolombiya ve Ekvador’da artmaktadır. Güney Amerika’da Mu varyantının hastalık oluşum incelemesi, Delta varyantının yayılması ile takip edilecektir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün resmi açıklamalarına göre Mu varyantı, Alfa, Beta, Gama, Delta varyantı ile birlikte kurumun yakından takip ettiği varyantlardı. Şu anda resmi verilere göre Alpha varyantı 193 ülkede, Beta varyantı 141 ülkede, Gamma varyantı 91 ülkede ve Delta varyantı 170 ülkede tespit edildi.

MU VARYANT UZAK DOĞU’YA Sıçrayış

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) aşılara karşı daha dirençli mutasyonlara sahip olduğunu ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu bildirdiği Mu varyantı Japonya’da 2 kişide bulundu.

Vakalardan biri Tokyo’nun doğusundaki Narita havaalanında Birleşik Arap Emirlikleri’nden bir yolcuda, diğeri ise başkent Haneda havaalanında İngiltere’den bir yolcuda tespit edildi.

HAVALİMANI’NDA KARANTİNA

Yolcular havalimanında karantina süresine alındı.

Ulusal Salgın Enstitüsü (NIID) Genel Müdürü Wakita Takaji, söz konusu varyant hakkında daha fazla bilgi toplanması gerektiğini söyledi.

Delta, Japonya’daki baskın Covid-19 varyantı olmaya devam ediyor.

Amerika Avrupa Birleşik Arap Emirlikleri Birleşmiş Milletler Corona Dünya Ekvador Güney Amerika İngiltere Japonya Kolombiya Sağlık Türkiye

mu varyantı nedir? Mu varyantı Türkiye’de mevcut mu?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK