Nüfusa oranla en çok vaka görülen Trabzon’da 10 kat artış

Nüfusa oranla en çok vaka görülen Trabzon’da 10 kat artış

142
0
PAYLAŞ

Nüfusa göre vaka sayısının en fazla olduğu Trabzon’da 10 kat artış

Nüfusa göre vaka sayısının en fazla olduğu Trabzon’da 10 kat artış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı illerin haftalık covid-19 vaka haritasına göre, nüfusa göre en fazla vakanın görüldüğü il Trabzon’da son 3 ayda vaka sayısı 10 kat arttı.

Sağlık Bakanı Koca, 11-17 Eylül tarihlerinde 100 bin kişiye düşen Covid-19 vaka sayısının güncel haritasını sosyal medya hesabından paylaştı. Haritadaki vaka yoğunluğunun en yüksek olduğu iller listesinde Trabzon 538,61 ile ilk sırada yer aldı. Geçtiğimiz haftalarda lider olan Rize’de vaka oranı 476,25, Bayburt’ta ise 393,11 oldu. Bölgede 3 ilin yanı sıra Gümüşhane, Artvin, Samsun, Giresun ve Ordu yüksek vaka oranlarıyla öne çıktı.

“KURALLARA TAM UYULMUYOR”

KTÜ Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Karadeniz Bölgesi’nin Mart ayından bu yana Covid-19 vaka oranında lider olduğunu belirterek, “Trabzon son bir haftadır lider. Karadeniz Bölgesi’nde hem nüfusu hem de metrekareye düşen kişi sayısının yoğunluğunu ve bir araya gelme zorunluluğunu hesaba katarsak, özellikle Eylül ayında insanlar dışarıda kalmak yerine kapalı alanları tercih ettikleri için yakın ilişkiler içindeydiler. Maalesef gözlemimiz bölgede kurallara tam olarak uyulmadığı yönünde” dedi.

“AKIRABALAR ARASINDA OLUMLU ARTIŞ”

Prof. Düğün, taziye, ağırlama gibi temasların arttığını belirten Aydın, “Son dönemde kırsal kesimde vaka sayılarının artmaya başladığını, akrabalar arasında pozitifliğin artmaya başladığını gördük. Düğünlerde insanları görüyoruz, düğünler kapalı mekanlarda yapılmaya başlandı. Alınan tedbirlerin yeterli olmadığını görüyoruz. Ciddi rakamlara ulaşan düğünlerin yapıldığını görüyoruz. Çeşitli nedenlerle ziyaretler vardır. İnsanların sıkıldığının farkındayız. Uzun süredir devam eden Covid-19 döneminde insanlar ne olur dercesine birbirlerini ziyaret ediyor; düğün, taziye, nişan, düğün, yemek, misafir buluşması. Bu kadar yüksek bir sayı bulaşma riskini artırıyor” dedi.

700 İLE 1000 ARASINDAKİ VAKA

Gün geçtikçe artan vaka sayısının geometrik olarak artmaya başladığını belirten Prof. Dr. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Trabzon için konuşursak, haftada 4500’e yakın vaka pozitifliği vakası var. Vakaların bu kadar çok olduğu bir ortamda insanlar daha fazla bir araya gelirse bulaşmanın daha fazla olacağını ve geometrik olarak yükselmeye başlayacağını söylemek mümkün. Pozitif vaka sayısı arttıkça bulaşma yavaş değil çok daha hızlı artacaktır. 1 olduğunda 2, 2 olduğunda 4, 4 olduğunda 16, 16 olduğunda 256 gelme olasılığı vardır.

Mevsimsel nedenler ve sektörlerin hareketli olması nedeniyle kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçiriyoruz. Bu yüzden böyle bir riske dikkat çekmek istedim. Geometrik artımımız aşağıdaki gibidir; Haziran ayında günlük pozitiflik oranı 100’ün altındayken şimdi 700 ile 1000 arasında. Yaklaşık 10 kattan fazla. Küçük de olsa geometrik bir artış olduğunu söylemek çok gerçekçi.” verilmiş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı!  İşte güncel vaka ve ölümler ilginizi çekebilir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı! İşte güncel vaka ve ölümler

Artvin Aydın BAYBURT Bilim düğünü Giresun Gümüşhane Ordu Rize Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı Samsun sosyal medya TRABZON

Nüfusa göre vaka sayısının en fazla olduğu Trabzon’da 10 kat artış

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK