Okul başarısını artırmanın 8 yolu

Okul başarısını artırmanın 8 yolu

117
0
PAYLAŞ

Okul başarısını artırmanın 8 yolu

Okul başarısını artırmanın 8 yolu

“Başarı sadece yetenek ve IQ ile ilgili değildir. Sosyal-duygusal zeka da karakter yapısı gibi faktörlere bağlıdır” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz bu yönde 8 ipucu verdi.

Okul başarısını artırmanın 8 yolu

Okul hayatı denilince akla ilk gelen okul başarısıdır. Peki başarılı olmanın temel kuralları nelerdir? Çocuklarımıza bu konuda nasıl yardımcı olabiliriz, onlara nasıl destek olabiliriz? İşte Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz’ün bu sorulara verdiği yanıt…

Prof. Dr. Derya Uludüz

1 – MÜCADELEYİ ALIN

Hayat elbette toz pembe değil ve onları ancak belli bir yaşa kadar koruyabileceksiniz. Bu nedenle, çocuğunuza önce hayatın zorluklarıyla başa çıkmayı öğrenmesi gerektiğini bildirin. Ancak bunun da dar bir sınırı vardır. İhtiyacın olduğunda seni desteklemekte sorun yok. Çocuklara dövüş hakkında öğretilecek en iyi şeylerden biri takım sporlarıdır. Hem takım içinde hem de farklı bir takıma karşı mücadele etmenin ne anlama geldiğini ve kazanmak için çok çalışmanın değerini anlamalarına yardımcı olacaktır.

2 – SORUMLULUK VERİN

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren taşıyabilecekleri kadar sorumluluk ve ev işi verin. Örneğin 4 yaşındaki bir çocuk kendi pijamasını katlayabilir ve 6 yaşında yatağını düzeltebilir. Hayatında her şeyi yapamayacaksın. Bu nedenle, ne kadar erken sorumluluk alırsa, sorumluluklara uyum sağlama yeteneği o kadar yüksek olur. Tabii ki, taşıyabileceğinizden fazla değil. Bir ilkokul öğrencisi ne zaman yatacağını, çantasını toplaması gerektiğini bilmelidir. Senin sürekli uyarına ihtiyacı olmamalı.

3 – SAĞLIKLI YEME ALIŞKANLIĞI GELİŞTİRİN

Yediklerimiz enerji kaynağımızdır. Son teknoloji ürünü bir spor arabayı kötü yakıtla kullanamayacağınız gibi, yetersiz beslenen bir çocuğun zihinsel işlevlerinin de verimli çalışmasını bekleyemeyiz. Okula gitmeden önce şeker, karbonhidrat, fındık kreması gibi besinler enerji veriyor gibi görünse de ilerleyen saatlerde çocuğunuz kan şekerini düşürerek konsantrasyonunu kaybedecek ve uykusunu getirecektir. Bunun yerine süt, peynir, yumurta ve sebze içeren çeşitleri düşünün. Menemen bu konuda iyi bir seçenek.

4 – DÜZENLİ UYKU YAPIN

Yeterli zaman ve kalitede uyuyan çocuklarda akademik başarı, mutluluk ve öz kontrol daha yüksektir. İyi uyuyan çocuklar da IQ testlerinde daha yüksek puan alıyor gibi görünüyor. Uyku sayesinde çocukların bilişsel işlevleri artar ve psikolojik olarak daha sağlıklı olurlar.

5 – DOĞRUDAN EGZERSİZ

Egzersiz yapmak beyin sağlığı için gerekli kimyasalları uyarır. Bu kimyasallardaki artış ayrıca öğrenmeyi arttırır, hafıza ve düşünme kapasitesini geliştirir ve sinirsel bağlantıları güçlendirir.

6 – STRES YÖNETİMİNİ ÖĞRETİN

Spora ve sanata ilgi duymak stres ve kaygı düzeylerini azaltmaya yardımcı olan önemli faktörlerdir. Elbette stresle baş etmeyi öğrenmede yetiştirilme tarzı, olaylara bakış açısı, rol model alınan anne babanın yaşam tarzı ve kişiliği de çok önemlidir. Ebeveyn olarak stres yönetiminde başarısız ve kaygılı bir yetişkinseniz, aynı panik çocuğunuza da yansıyacaktır. Sorumlu olmayı öğrenen çocuklar streslerini daha iyi yönetirken, fazla sorumluluk almak onlarda yalnızlık duygusu yaratabilir.

7 – SINIR TEKNOLOJİSİ

Teknolojiden bir mola vermek reçeteli bir ilaç kadar önemlidir. Çocuklar yatma saatine yakın bile olsa cep telefonu, bilgisayar veya tablet ile oynamamalıdır. Çünkü bu cihazların yaydığı mavi ışık uykuyu tetikleyen hormonların salınımını engelliyor. Çocuğunuzla teknolojiye ara verin ve doğada vakit geçirin. Bu, beyin bağlantılarını arttırır ve onları teknolojinin olumsuz yan etkilerinden korur. Ayrıca kortizol seviyelerini ve kan basıncını kontrol eder ve odaklanmayı artırır.

8 – SOSYALLEŞİN

Gerçek sosyal temasın olmaması, beyindeki sinir hücrelerini kaplayan miyelin tabakasını bozarak sinir iletiminde sorunlara neden olabilir. Ayrıca sosyalleşme genel olarak stres ve kaygıyı azaltır ve ruh halini iyileştirir. Araştırmalar, sosyal olarak aktif olan çocukların daha iyi akademik başarı sergilediklerini göstermektedir.

Okul başarısını artırmanın 8 yolu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK