Pandemide çocuğunuzun gözlerini ihmal etmeyin

Pandemide çocuğunuzun gözlerini ihmal etmeyin

66
0
PAYLAŞ

Pandemi döneminde çocuğunuzun gözlerini ihmal etmeyin

Pandemi döneminde çocuğunuzun gözlerini ihmal etmeyin

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Mehmet Bülent Doğu, “Okul başarısında göz sağlığı büyük önem taşıyor. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak çocuğunuzun göz muayenesini yaptırmayı ihmal etmeyin.

Pandemi döneminde çocuğunuzun gözlerini ihmal etmeyin

Pandemi sürecinde aylarca evde kapalı kalan, tablet, telefon ve bilgisayar oyunlarının sarmalına saplanan çocukların göz sağlığı da bozuldu. Okulların açıldığı bu günlerde göz kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bülent Doğu konuyla ilgili şunları söyledi:

Mehmet Bülent Doğu

HANGİ SORUNLAR ARTTI?

Bilimsel çalışmalar; Gelişim çağındaki çocuk ve gençlerin yani 2-18 yaş arasındaki nüfusun her türlü monitörle akıllı cihazların başında düzenli olarak uzun saatler geçirmesinin özellikle çocuklarda miyop ve miyop astigmat gibi kırma kusurlarını tetiklediğini gösteriyor. Genetik yatkınlığı olan çocuklarda göz bozulma olasılığı artar. Üstelik aşırı tablet, telefon ve bilgisayar kullanımının tek zararı bu değildir. Ayrıca yatma saatine yakın kullanıldığında kuru gözlere, göz alerjilerine ve hatta uykusuzluğa neden olabilir.

TEDAVİ İÇİN ÇOK GEÇ OLABİLİR

Tüm problemler rutin bir göz muayenesi ile tespit edilir ve genellikle gözlükle tedavi edilir. Ancak okul çağına gelindiğinde bazı göz hastalıklarının tedavisi için geç kalınmış olabilir. Bunların başında doğuştan ambliyopi dediğimiz, yaşamın ilk 2-3 yılında teşhis edildiğinde kesin tedavisi olan ancak okul çağına gelindiğinde tedavisi çok zor hatta imkansız olan bir hastalıktır. Bu hastalığın çeşitli nedenleri olmakla birlikte en sık görülen şekli, iki göz arasında iki diyoptri (göz sayısı) veya daha fazla fark olduğunda ortaya çıkar. Genelde genetik bir hastalıktır. Özetle şikayet ve semptomu olan çocuklarımızın en kısa sürede göz muayenesine alınmasını, ayrıca 1. ay, 6. ay ve 2. yaşta rutin göz muayenelerine gitmelerini şiddetle tavsiye ederiz.

GÖZ BOZUKLUĞU NASIL BELİRLENİR?

Öncelikle çocuğumuzu iyi dinlemeli ve dile getirdiği şikayetlere dikkat etmeliyiz. Şikayetler genellikle televizyon veya sokak tabelalarını bulanık görme (sürekli televizyonu yakından izlemeye çalışma (miyopi), kitap, ders veya monitör cihazlarında bulanık görme (hipermetropi) şeklinde olabilir.) Sık düşme, çarpma ve sakarlık gibi belirtiler olabilir. Bu rahatsızlıklara ek olarak ışığa karşı aşırı duyarlılık, baş ağrısı ve/veya göz ağrısı, gölgeli harf ve yazılar görme gibi şikayetler astigmat denilen bir göz bozukluğunun belirtisi olabilir.

Pandemi döneminde çocuğunuzun gözlerini ihmal etmeyin

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK