Pandemide okula uyum rehberi

Pandemide okula uyum rehberi

272
0
PAYLAŞ

Pandemide okula uyum rehberi

Pandemide okula uyum rehberi

Tuğçe Hürkal, “Pandemide eğitim, çocuklarda virüs korkusundan maske alerjisine kadar birçok soruna neden olabilir” diyerek önemli ipuçları verdi…

Pandemide okula uyum rehberi

Pandeminin on sekizinci ayı olan bu süreçte 2020’den en önemli farkımız 2021’de başlayan ve hızlanan aşılama oranlarımız… Aşı şu anda salgına karşı en etkili yol… Yaş üstü iki doz aşı 18, 12 yaş üstü özel ve risk grubu çocuklarımızın aşıları tüm dünyada yapılmaktadır. ve ülkemizde mevcuttur.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, okulların açıldığı bu günlerde pandemi nedeniyle dikkat edilmesi gereken zorlukları ve dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

ONLARI DESTEKLE

Zor bir yılın ardından okula dönüş, her açıdan bazı alışkanlıkların değişmesi, otoritenin ve kurallar zincirinin yeniden hayatlarına girmesi anlamına gelir. Bu, çocuklarda kaygı ve kaygının artmasına neden olabilir. Ayrıca evde ve okulda hastalanma korkusu, hastalık taşıma riski çocukları baş edemeyecekleri strese maruz bırakabilmektedir. Bu nedenle çocuğunuza destek olmalı, gerekli önlemleri aldığınızı ve böyle zamanlarda kaygı ve kaygı duymalarının normal olduğunu söylemelisiniz.

Yeni normalin kuralları!

Okulda maske takmak, maskeyi değiştirmek, sık sık el yıkamak, arkadaşlarla mesafeyi korumak, araç ve gereçleri paylaşmamak, grup oyunlarından mümkün olduğunca uzak durmak çocuklar için yeni normaller. İşte yeni normalde dikkat edilmesi gerekenler:

Uzun süreli maske kullanımı sorunlara neden olabilir. Özellikle alerjik çocuklarda burun tıkanıklığı, gözlerde yaşarma, sık hapşırma ve koyu halkalara neden olabilir. Lateks içermeyen maskeler tercih edilmeli, maskeler saatte bir çıkarılmalı ve bahçede nefes almalarına izin verilmelidir.

– Alerjik astımı olan çocuklar da uzun süreli maske kullanımı ile atak riski yaşayabilirler. Bu nedenle sık sık açık havaya çıkarılmaları gerekir.

Astımlı çocuklarda özellikle kapalı alanlarda yoğun dezenfektan kullanımı atak veya kuru öksürüğü tetikleyebilir.

Ebeveynlere tavsiye

1- Çocuklarımıza sürekli hastalığı vurgulamadan, doğru ve yapılması gerekenleri gerekçeli olarak anlatmalıyız.

2- Aşılarımızı tamamlamalıyız.

3- Çocukların doğru ve sağlıklı beslenmesine dikkat etmeliyiz. Diş sağlığı ve doğru beslenme çok önemlidir.

4- Çocukları erken yatırmalıyız, sağlıklı uyku çok önemli. Tüm vücut bağışıklık hormonları uyku sırasında salgılanır.

5- Kişisel hijyenleri çok önemlidir, saçları düzenli ve tırnakları kısa olmalıdır. El hijyenine dikkat ettiklerini vurgulamalıyız. Maske ve mesafe hatırlatmaları yapmamız gerekiyor.

6- Hasta çocukları ilaç vererek okula göndermemeliyiz.

Pandemide okula uyum rehberi

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK