Pfizer’den aşı itirafı: Türeci ve Şahin’in ısrarı milyonlarca hayatı kurtardı

Pfizer’den aşı itirafı: Türeci ve Şahin’in ısrarı milyonlarca hayatı kurtardı

64
0
PAYLAŞ

Pfizer’den aşı itirafı: Türeci ve Şahin’in ısrarı milyonlarca hayat kurtardı

Pfizer’den aşı itirafı: Türeci ve Şahin’in ısrarı milyonlarca hayat kurtardı

Corona virüsüne karşı en yaygın kullanılan aşılardan biri olan Pfizer-BioNTech’in üst düzey yöneticileri, aylar sonra bir aşı itirafı yaptı. Dr Phil Dormitzer, tüm başarısız girişimlere rağmen Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr.

Pfizer'den aşı itirafı: Türeci ve Şahin'in ısrarı milyonlarca hayat kurtardı

Korona virüsü, son dönemde tüm dünyada ortaya çıkan varyantlar nedeniyle daha bulaşıcı hale gelirken, vaka sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor.

Bugüne kadar 4,6 milyon kişinin ölümüne neden olan korona virüsü için en etkili yöntem kuşkusuz aşı yaptırmak. Dünya genelinde uygulanan aşı sayısı 5 milyarı aşarken, aşı firmaları yaşadıkları zorlukları anlattı.

British Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, mRNA teknolojisi ile geliştirilen aşıların en yaygın kullanılanı olan Pfizer-BioNTech firmasından aylar sonra önemli bir itiraf geldi.

‘Arkadaşlar BU İŞ ÇIKARMAYACAK’

Pfizer’in Aşı ve Bilim Baş Sorumlusu Dr Phil Dormitzer, BioNTech’in kurucuları Dr Uğur Şahin ve eşi Dr Özlem Türeci ile yapılan görüşmeyi anlattı.

Rapora göre Pfizer yöneticileri, virüsün hızla kontrol altına alınacağını düşündükleri için aşı geliştirme fikrini başlangıçta reddetmişti. Ancak Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, bu öngörünün beklendiği gibi gelişmediğini fark ederek aşı geliştirme fikrini gündeme getirdi. Ancak ikilinin bu çabasına şirket yetkilileri bile ‘Arkadaşlar bu iş olmaz’ yanıtını verdi.

AŞI OLMAYAN ÖLÜM RİSKİ 11 KAT ÇOK

Dr Phil Dormitzer, o dönemde bu salgının MERS ve SARS gibi kalacağını düşündüğünü ve bu nedenle aşı çalışmalarını dört gözle beklemediğini açıkladı. Ancak Türeci ve Şahin tüm bu olumsuz tepkilere rağmen projeyi savunmaya devam etti.

İkilinin bu ısrarı sonucunda Pfizer-BioNTech aşısı bugün milyonlarca insanın hayatını kurtarıyor. Açıklanan rakamlara göre korona virüsüne karşı aşılanmayanların hastalığa yakalanma riskinin 4,5 kat, ölüm riskinin ise 11 kat fazla olduğu belirtildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), Nisan-Temmuz aylarında görülen 600 bin Kovid-19 vakası üzerinde yaptığı inceleme sonucunda, aşı olmayanların virüse yakalanma riskinin ortalama 4,5 kat daha fazla olduğunu tespit etti. , hastaneye yatış riskinin 10 katı, ölüm riskinin 11 katı. açıkladı.

Pfizer/BioNTech'ten aşıdan korkanlar için açıklama geldi ilginizi çekebilir Pfizer/BioNTech’ten aşıdan korkanlar için açıklama geldi Bilim adamları: Delta varyantının Pfizer/BioNTech'e karşı yüksek bağışıklığı var ilginizi çekebilir Bilim adamları: Delta varyantının Pfizer/BioNTech’e karşı yüksek bağışıklığı var

Pfizer’den aşı itirafı: Türeci ve Şahin’in ısrarı milyonlarca hayat kurtardı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK