Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘Nadir virüs’ uyarısı

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘Nadir virüs’ uyarısı

62
0
PAYLAŞ

Prof. Mehmet Ceyhan’dan ‘Nadir virüs’ uyarısı

Prof. Mehmet Ceyhan’dan ‘Nadir virüs’ uyarısı

Prof. Mehmet Ceyhan, geçen yıl çok nadir görülen virüslerin bu yıl ciddi şekilde artacağını söyledi. Prof. Ceyhan, “Her iki virüs de vücutta aynı anda bulunabilir, biri hastalık yapabilir, diğeri sadece boğazda çoğalabilir ama ikisi de aynı anda hasta olamaz. Muhtemelen bunu yaşayacağız. Grip mevsimi başladığında bu yıl grip artı koronavirüs vakaları göreceğiz” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çok nadir görülen virüsleri hatırlatarak, grip mevsimi öncesi değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Ceyhan şunları söyledi:

“DELTA VARYANT ÇOK YAYGIN…”

* Türkiye’de henüz grip mevsimi başlamadı, henüz tek bir grip vakamız yok. Şu anda böyle bir durum yok; ama teorik olarak mümkün.

* Delta varyantı o kadar yaygın ki hala yaklaşık 500.000 aktif vaka var. Semptomluları test ettiğimiz için ‘yüzde 90’ı neredeyse asemptomatik’ diyoruz ama tespit edemiyoruz.

* Bu da ‘toplamda yaklaşık 5 milyon aktif vaka var’ anlamına geliyor. Vakaların bu kadar çok olduğu dönemde yaklaşık 1 ay önce grip pandemisinde sonuçlarını gördük. Geçen yıl çok nadir gördüğümüz birçok virüs bu yıl ciddi bir artış gösteriyor.

* Bunun tek nedeni; eskisi gibi bu sene de artık maske ve mesafe kuralına uymuyoruz. Doğal olarak, onu yakaladığımızda, bir kişinin boğazında çoğalan koronavirüs de olabilir, böylece her ikisini de tespit edebilirsiniz.

“AYNI ANDA VÜCUTTA İKİ VİRÜS OLABİLİR”

* Grip ve nezle vakalarından numune aldığımızda birçok vakada birden fazla virüs olduğunu görüyoruz. Her iki virüs de vücutta aynı anda bulunabilir, bunlardan biri hastalığa neden olabilir, diğeri ise sadece boğazda çoğalabilir; ama ikisi aynı anda olamaz.

* Hastalığa aynı anda sadece bir virüs neden olur, ancak kişinin boğazında PCR testi yaptığınızda birden fazla virüs bulabilirsiniz. Teorik olarak koronavirüs olabilir, grip virüsü olabilir, belki grip olabilir ama aynı zamanda koronavirüs boğazda da bulunabilir.

“BU YIL GRİP ARTI CORONA VAKA GÖRECEK”

Prof. Ceyhan, bu yıl grip mevsiminin başlamasıyla bu tabloyla karşılaşılabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

* Grip mevsimi başladığında muhtemelen bunu yaşayacağız. Güney Yarımküre’de grip virüsü geçen yıla göre arttı. Grip mevsimini bizden önce yaşıyorlar. Sadece Kuzey Yarım Küre’de değil, diğer ülkelerde de bu yıl grip vakalarında artış göreceğiz.

* Geçen yıl sadece bir virüs vakası doğrulandı, bu yıl muhtemelen bunun çok üzerinde olacak. Bu yüzden insanlar grip aşılarını yaptırmayı ihmal etmemelidir. Geçen yıl vaka sayısının bu kadar az olmasının nedenlerinden biri de grip aşısının önceki yıllara göre daha fazla yapılmasıydı.

* Bu çok soruluyor; İki canlı aşı için 2 aşının aynı anda mı yoksa kaç gün arayla yapılacağına ilişkin kurallar söz konusudur. Ne grip aşısı ne de koronavirüs aşısı canlı aşı değildir. Aynı gün, birer gün arayla, 3 gün arayla yaptırabilirsiniz. Bunda yanlış bir şey yok.

* Bunu da ihmal etmemenizde fayda var. Bu yıl grip artı koronavirüs vakaları göreceğiz. Beklentimiz; Bunu böyle görürsek eğer grip ise eskisinden daha şiddetli bir grip tablosu ortaya çıkaracak ve koronavirüs diğerlerinden daha şiddetli bir koronavirüs tablosu ortaya çıkaracaktır.

ÜMIT SAVAŞÇI: BU YIL GRİ AŞISI TAVSİYE ETMEYEBİLİRİZ

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Ümit Savaşçı, grip vakalarının 15 Ekim’den itibaren görülmeye başlayacağını belirterek, “Grip mevsimi gelmedi, grip vakalarımız genelde 15 Ekim’den itibaren başlıyor. Şu anda aşı önermiyoruz. Sağlık Bakanlığımız Bilim Kurulu ile görüşecek ve görüş bildirecek. Bazı kurallara dikkat etmesek de maskeler, el hijyeni, okullarda sınıfların havalandırılması ve mesafe korunduğu için bu yıl çok fazla grip vakası beklemiyoruz. Bu yıl grip aşısını önermeyebiliriz. Grip aşısı yaptırma konusunda herhangi bir önerimiz yok, şimdilik erken” dedi. (DHA)

Prof.  Mehmet Ceyhan: 1-2 hafta sonra en çok vaka görülen il olabilir ilginizi çekebilir Prof. Mehmet Ceyhan: 1-2 hafta sonra en çok vaka görülen il olabilir Mehmet Ceyhan: Biontech'in aşısındaki antikor miktarını artırması gerekebilir ilginizi çekebilir Mehmet Ceyhan: Biontech’in aşısındaki antikor miktarını artırması gerekebilir

Bilim BioNTech canlı Çocuk Corona Grip Hacettepe Üniversitesi Maske Sağlık Sağlık Bilimleri Üniversite savaşçı soğuk algınlığı Türkiye

Prof. Mehmet Ceyhan’dan ‘Nadir virüs’ uyarısı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK