Prof. Dr. Şenol’dan grip uyarısı: Corona gribe duyarlı kesimleri arttırdı, bağışıklığı azalttı

Prof. Dr. Şenol’dan grip uyarısı: Corona gribe duyarlı kesimleri arttırdı, bağışıklığı azalttı

103
0
PAYLAŞ

Prof. Şenol’dan grip uyarısı: Corona duyarlı segmentleri artırdı, bağışıklığı azalttı

Prof. Şenol’dan grip uyarısı: Corona duyarlı segmentleri artırdı, bağışıklığı azalttı

Corona virüs döneminin gribe duyarlı kesimleri artırdığını ve bağışıklıklarını azalttığını belirten Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, “Grip eskisi gibi yemek yiyemediğimiz, birbirimize dokunamadığımız için bizim için daha da tehdit edici hale geliyor. seyahat etmeyin ve geçen yıl grip virüsü ortalıkta dolaşmıyordu.”

Prof.  Şenol'dan grip uyarısı: Corona duyarlı segmentleri artırdı, bağışıklığı azalttı

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve Pandemi Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol konuk oldu.

Geçen yıl covid-19 nedeniyle grip taramalarının göz ardı edildiğini vurgulayarak konuşmasına başlayan Şenol, bu yıl çok büyük bir grip aktivitesinin beklendiğini ifade etti. Grip virüsünün 2021 Aralık ayının ortasından itibaren artarak en yüksek noktasına 2022 Ocak ayında ulaşacağını öngördüklerini ifade eden Şenol, aşı için Ekim ortasını veya sonunu tavsiye ettiklerini söyledi.

Corona virüs döneminin grip duyarlı kesimleri artırdığını ve bağışıklıklarını azalttığını söyleyen Şenol, “Grip eskisi gibi yemek yiyemediğimiz, birbirimize dokunamadığımız, seyahat etmediğimiz ve grip bizim için daha tehlikeli hale geliyor. virüs geçen yıl dolaşımda değildi.”

“1918 İSPANYA GRİBİ, GRİV VİRÜSÜNÜN NE KADAR ÖLÜMCÜL OLDUĞUNU GÖSTERDİ”

Grip virüsünün hafife alınmaması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu Şenol, “1918’deki İspanyol Gribi virüsün ne kadar ölümcül olduğunu gösterdi. Mevsimsel grip dediğimiz bir forma dönüşse bile grip üç ila beş milyon kişiyi ciddi şekilde enfekte ediyor ve hastalanan 500 bin veya bir milyon kişinin ölümüne neden oluyor. Ölenler genellikle iki yaş altı çocuklar, gebeliğin son üç ayındaki kadınlar, kalp ve akciğer hastaları, bağışıklığı baskılanmış kişiler, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıkları olan 65 yaş üstü ve yaşı daha fazla olan sağlık çalışanlarıdır. Bu hastalıkla karşılaşmanız olasıdır.

Davutoğlu Şenol, aşı tedariği sorunu yoksa altı aydan büyük herkesin grip aşısı olması gerektiğini, aşılı kişilerin enfeksiyonla karşılaşmasının hatırlatıcı etkisi olduğunu ve bu nedenle aşının bağışıklığı güçlendirdiğini söyledi.

“GRİP SÜRECİNDE EVDEN ÇIKMAYIN”

Gribe karşı en önemli önlemin aşı olduğunu vurgulayan Davutoğlu Şenol, grip olması durumunda ilaçların doktor gözetiminde ve reçetesi ile kullanılabileceğini, nöbet süresince evden çıkılmaması gerektiğini söyledi. hastalık süreci. Davutoğlu Şenol, Covid-19 ve grip virüsünün bir araya geldiği kişilerde gribin çok daha şiddetli ve ölümcül bir seyir izlediğini söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

“TEDARİK SORUNU YOKSA 6 AY ​​ÜZERİ HERKESE AŞI YAPILMALI”

Esin Davutoğlu Şenol konuşmasında şu konulara dikkat çekti:

* Bu yıl çok büyük bir grip aktivitesi bekleniyor.
*Geçtiğimiz yıl düşük grip dolaşımı bu hastalığa karşı bağışıklığımızı düşürmüş olabilir.
* Bu nedenle hastalıktan korunmak için aşı olmamız gerekir.
* Aşının yanı sıra gribe karşı başka önlemler de almamız gerekiyor. Özellikle risk grupları ile aynı evde yaşıyorsanız mutlaka aşı yaptırmalısınız.
* Tedarik sorunu yoksa altı aydan büyük herkese aşı yapılmalı, arz sorunu varsa bu sorun hızla giderilmeli ve öncelikli grupların aşıları yapılmalıdır.
*Covid-19 ve grip aynı anda olan kişilerde her iki hastalık da daha şiddetli ve ölümcül etkiler göstermektedir.

Corona virüs aşısı ile grip aşısı arasında 14 gün önerisi ilginizi çekebilir Corona virüs aşısı ile grip aşısı arasında 14 gün önerisi

korona diyabet doktor dünya ekim grip sağlık

Prof. Şenol’dan grip uyarısı: Corona duyarlı segmentleri artırdı, bağışıklığı azalttı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK