Sağlık ocağında PCR testi yapılıyor mu?

Sağlık ocağında PCR testi yapılıyor mu?

91
0
PAYLAŞ

Sağlık merkezinde PCR testi yapılıyor mu?

Sağlık merkezinde PCR testi yapılıyor mu?

PCR testinin gerekliliği ile henüz aşı olmamış vatandaşlar için PCR test yoğunluğu başladı. PCR testi için araştırma yapan vatandaşlar, sağlık merkezinde yaptırıp yaptıramayacaklarını merak ediyor. Sağlık Merkezinde PCR testi yapılmamaktadır. Şu anda, PCR testi hastaneler aracılığıyla yapılmaktadır.

Sağlık merkezinde PCR testi yapılıyor mu?

Vatandaşlar, PCR testinin gerekliliği veya hastalığa yakalanma olasılığı nedeniyle PCR testi yaptırmak isteyebilirler. Test için en yakın sağlık merkezine gitmek isteyen vatandaşlar “Sağlık merkezinde PCR testi var mı?” cevabı arar.

SAĞLIK MERKEZİ PCR TESTİ YAPAR MI?

Sağlık Merkezinde PCR testi yapılmamaktadır. Şu anda, PCR testi hastaneler aracılığıyla yapılmaktadır.

PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

PCR testleri, burun ve boğaza ince bir pamuklu çubuk sokularak gerçekleştirilir. Ayrıca öksürük sonrası çıkan balgam da örnek alınabilir. Koronavirüs için kullanılıyorsa hastalığın erken evrelerinde PCR testi için boğazdan veya burundan örnek alınması daha uygundur. Ancak gelecekte havayollarından numune alınması gerekir. Çünkü hastalığın ilerleyen aşamalarında boğazda veya burunda virüs örneği kalmayabilir. Sağlık çalışanı tarafından zamanında ve doğru olarak alınan numune özel bir kaba konulur ve bu numune laboratuvardaki test kartuşuna aktarılır. Bu adımdan sonra numune otomatik olarak filtrelenir. Daha sonra virüsün DNA’sı ultrasonik dalgalarla salınır. Bu aşamada DNA molekülleri PCR ajanları ile karıştırılır. Gerçek zamanlı amplifikasyon ve tanımlama daha sonra reaksiyon tüpünde gerçekleştirilir. Ve sonra sonuç aşaması gelir. PCR; Denatürasyon, yani 94°C-98°C arasında yüksek sıcaklıklara maruz kalan iki DNA zincirinin ayrılması, 37°C-65°C arasında tavlama, sentetik oligonükleotitlerin hedef DNA’ya bağlanması (hibridizasyon) ve 72°C’den oluşur. 3 aşamadan, yani uzama aşamalarından. Test, bu aşamaların belirli bir döngüde ve birkaç kez tekrarlanmasıyla gerçekleştirilir. PCR testlerinde iki tür uygulama vardır. Bunlar gerçek zamanlı PCR, yani gerçek zamanlı PCR ve hızlı sonuç veren PCR’dir. Gerçek zamanlı PCR sonuçları 1-3 saatte alınabilirken, hızlı sonuçlarda 15 dakika ile 1.5 saat arasında sonuç alınabilmektedir.

DNA Sağlık uygulaması

Sağlık merkezinde PCR testi yapılıyor mu?

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK