Sağlık-Sen Başkanı Durmuş’tan yüzde 20’lik zam açıklaması: Doktorların maaşı düşmeyecek

Sağlık-Sen Başkanı Durmuş’tan yüzde 20’lik zam açıklaması: Doktorların maaşı düşmeyecek

163
0
PAYLAŞ

Sağlık-Sen Başkanı Durmuş’tan yüzde 20 artış açıklaması: Doktor maaşları düşmeyecek

Sağlık-Sen Başkanı Durmuş’tan yüzde 20 zam açıklaması: Doktor maaşları düşmeyecek

İl genel meclisi toplantısı öncesi 6. Toplu İş Sözleşmesi’ndeki kazanımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri Başkanı Semih Durmuş, “Sağlık çalışanları bu süreçte ek ödemelerini yüzde 20 artırarak 400-450 lira zam aldı. süreç. “Bu doğru değil. Hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde herhangi bir azalma olmayacak” dedi.

Sağlık-Sen Başkanı Durmuş'tan yüzde 20 zam açıklaması: Doktor maaşları düşmeyecek

Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri, Başkan Semih Durmuş ve Başkan Yardımcısı Durali Bakin’in katılımıyla il meclisi toplantısı düzenledi. Toplantıda 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin kazanımları hakkında bilgi verildi. Katılımcıların soruları yanıtlandı ve bir sonraki dönem için hedefler tartışıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6. Dönem Toplu İş Sözleşmesi kapsamında sağlık çalışanlarının hastanelerin döner sermayelerinden aldığı sabit ek ödemelerin payı doktorlar hariç yüzde 20 arttı.

Ocak 2022 itibari ile ebe, hemşire, sağlık memuru, laboratuvar asistanı, anestezi, radyoloji, tıbbi sekreter, teknisyen, teknisyen, mühendis, VHKİ, hizmetli, şoför, memur, şef vb. sağlık çalışanlarının genel idari hizmetler gibi hizmetlerde bulunduğu düşünülmektedir. Adli Tıp Kurumu ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları ile Adli Tıp Kurumu çalışanlarına yaklaşık 400-420 lira zam yapılacak.

HEKİMLERİN CEPLERİNDEN PARA ÇIKMAYACAK

Doktorların maaşlarının düşmesinden endişe ettiğini söyleyerek konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Durmuş, sağlık personeline yapılan bu artışın doktorların pay aldığı döner sermaye kaleminden yapılmayacağını ifade etti. ancak hastanenin ‘diğer giderlerine’ ayrılan bütçeden.

Durmuş, “Toplu pazarlık sürecinde elde edilen önemli bir kazanım konusunda kamuoyunda yanlış bir algı oluştu. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin yüzde 20 artmasıyla hekim arkadaşlarımızın ücretlerinin önemli ölçüde düşeceği endişesi ortaya çıktı. Bu doğru değil, hekimlerin cebinde para kalmayacak. Sağlık çalışanlarının gelirlerini artırmak adına önemli bir toplu sözleşme kazancı elde ettik. Sağlık çalışanlarına bu süreçte 400-450 lira zam yapıldı. Bu artış oranı hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde bir azalmaya neden olmaz” dedi.

SAĞLIK HİZMETLERİ BİR BÜTÜN

Sağlık hizmetlerini bir bütün olarak değerlendirdiklerini belirten Durmuş, “Hekimler, hemşireler ve sağlık çalışanları önemli bir hizmetin önemli paydaşlarıdır. Sağlık hizmetleri bir bütündür. Bu birlik içinde iş barışı ve huzuru sağlanmalıdır. Son dönemde sağlık çalışanlarının ekonomik gelirleri azalmıştır. Sağlık çalışanlarımızın aldığı dönerden elde edilen gelir her yıl azalmaktadır. Döner sermaye yönetmeliğinin adaletsizlikler içerdiğini düşünüyoruz. 2003 yılında çıkarılan bu yönetmeliğin artık yenilenerek yeniden inşa edilmesini ve gerçekten sağlık çalışanlarının maaşı olan ücret alacak bir sistemin kurulmasını savunuyoruz” dedi.

SAĞLIK PROFESYONELLERİNE KARŞI ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ

Sağlıkta şiddetin önlenmesi konusunda da konuşan Durmuş, “Ek ödeme ile sağlık çalışanlarının ücretlerini yüzde 20 artırdık. Her sağlık çalışanını gülümsetecek önemli bir kazanımdır. Bundan sonra da sağlık çalışanlarının ekonomik refahını artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sağlıkta şiddetin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz, bu kabul edilemez. İnsanlara sağlık hizmeti sunmak ve vatandaşları hayata bağlamak için her türlü riski alacaklar ama karşılığında şiddetin hedefi olacaklar. Bu asla kabul edilemez. Sağlıkta şiddeti önlemek için toplumun tüm kesimleriyle topyekün bir mücadele başlatmak istiyoruz” dedi.

PROF. doktor AKÇAKAYA: DOKTORLARDAN PARA GELMEYECEĞİNİ ANLIYORUZ

Toplantıya katılan Hekim Hakları Platformu Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya, “6. Toplu İş Sözleşmesi’nde ortaya çıkan bir sorun nedeniyle toplantı yaptık. Toplantıda toplu iş sözleşmesini yapan yetkili sendikamız Sağlık-Sen temsilcileriyle bir araya geldik. Toplu sözleşmedeki yüzde 20’lik artışın doktorlardan alınıp diğer sağlık çalışanlarına verileceği algısı oluştu. Bu algı hekim camiasında endişe yarattı. Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş ile yaptığımız görüşmede durumun böyle olmadığını, paranın doktorlardan gitmeyeceğini anladık. Bu bize yapılması gereken önemli bir konuyu hatırlattı. Döner sermaye yönetmeliği kesinlikle değiştirilmelidir. Çünkü sağlıkta dönüşümün başlangıcında çok etkili olan döner sermaye düzenlemesi artık adaletsiz bir sisteme dönüşmüştür. Onu dönüştürmemiz ve yeni bir sistem kurmamız gerekiyor. Biz de bu alanda ortak çalışma grubu oluşturmaya karar verdik.”

PROF. DR GÖKÇAY: SORUNLARI EN KISA SÜREDE ÇÖZMEK İÇİN PLANLARIMIZI UYGULAYACAĞIZ

Toplantının önemine değinen Cumhuriyet Tabipleri Derneği Başkanı Prof. Dr. İrfan Gökçay ise, “Türkiye’nin sağlık iş kolunda Cumhuriyetin tüm kamu kurumlarında çalışan 1 milyon sağlık çalışanının temel sorunlarını inceledik. ve sağlık hizmetleri ve bu büyük gücün başta pandemi olmak üzere başarılı sonuçlar elde etmesinin önündeki en kritik engellerdir. Bu analiz sonucunda önümüzdeki dönemde tüm ana konuları ele almaya, hem sağlık çalışanlarının hem de Türk milletinin ortak sorunlarını en kısa sürede çözmek için en uygun planları geliştirmeye ve bunları en kısa zamanda takip etmeye karar verdik. onları herkesin önüne koyuyor. Bugünkü toplantının en büyük kararı bu” dedi. verilmiş

Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarının ücretlerine ilişkin yeni açıklama! ilginizi çekebilir Bakan Koca’dan sağlık çalışanlarının ücretlerine ilişkin yeni açıklama!

Bilim, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Corona hemşiresi istanbul parası Sağlık Bakanı Türkiye zam

Sağlık-Sen Başkanı Durmuş’tan yüzde 20 zam açıklaması: Doktor maaşları düşmeyecek

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK