Sonbahar depresyonuna karşı 8 öneri

Sonbahar depresyonuna karşı 8 öneri

77
0
PAYLAŞ

Sonbahar depresyonuna karşı 8 ipucu

Sonbahar depresyonuna karşı 8 ipucu

Hüzünlü ve karamsar bir ruh haline neden olan sonbahar depresyonu, pandemi ile daha da yoğun yaşanabiliyor… Uzman Psikolog Selin Karabulut bu konuda etkili reçeteler verdi.

Sonbahar depresyonuna karşı 8 ipucu

Yaz mevsimi Yılın aylarının yoğun temposuna uyum sağlamaya çalıştığımızda, yavaş yavaş ev yaşamına döndüğümüzde, havanın erkenden kararmaya başlamasıyla ve iş temposuyla kendimizi sonbaharın hüznü içinde bulabiliriz.

Ayrıca geçen yılın sonbahar hüznüne eklenen devam eden Covid-19 pandemisinin bu günlerde karamsarlığımızı daha da artırdığını belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, önerilerini şöyle sıraladı:

YENİ SİPARİŞE ERİŞİM EDİN

Sonbaharın ruh halimizle ilişkisi bu kadar yakınken Covid-19 tedbirlerine, gevşeyen sosyal mesafe kurallarına, farklı hastalık varyantlarının ortaya çıkmasına, yeni getirilen seyahat kurallarına ve halen kullandığımız maskelere uyum sağlamaya çalışıyoruz. 1,5 yıldır kapalı olan okullar nihayet açıldı. Okulu unutan, zihinsel ve bedensel anlamda çok zor zamanlar geçiren öğrenciler ve veliler yeni bir koşuşturma yaşıyor. Yüz yüze eğitime, okulda dikkat edilmesi gereken yeni konulara, yeni kurallara, değişen günlük alışkanlıklara da uyum sağlamaya çalışmalıyız.

KURALLARI UNUTMAYIN

Salgından korunmak için bilim insanlarının en üst düzeyde tavsiye ettiği önlem ve kurallara dikkat etmek önemlidir. Bu durum nedeniyle uzun süredir hissettiğimiz can sıkıntısı, tükenmişlik ve düşük motivasyonu kabullenirken, kendimizi ve çevremizdekileri korumak için sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerektiğini hatırlatmak isterim.

NE YAPMALISIN?

1- İnsanların günlük yaşamı rutinleşirse, kendi işine, öz bakımına, zevklerine, hobilerine ve sosyal çevresine ayırdıkları zaman yeterli olmazsa sonbahar ve pandemi koşullarından duygusal olarak daha fazla etkileneceklerini söyleyebiliriz.

2- Geçmişte veya halen psikiyatrik tedavi gören ve ilaç kullanan kişilerin bu koşullar altında sonbahar depresyonu ve pandemi koşullarından daha fazla etkilenebileceği söylenebilir.

İYİ YE, iyi uykular

3-Yeterince dinlenemeyen, iyi beslenemeyen ve iyi uyuyamayan kişilerin yaşadığı fiziksel sorunlar, bir süre sonra sonbahar ve pandemi koşullarıyla birlikte duygusal sıkıntıya neden olabilir. İyi uyuyan, sağlıklı beslenen ve sevdikleriyle iletişim halinde olan kişilerin ruh sağlığı nispeten daha iyi olacaktır.

4-İş dışında (sanat, müzik, prodüksiyon, gönüllü çalışma…) uğraşları, hobileri ve zevkleri olan kişilerin sonbahar ve pandemi koşullarının duygusal etkilerinden daha az etkilenebileceğini söyleyebiliriz.

ÇOCUKLARINIZI DESTEKLEYİN

5-Nispeten sosyal insanlar, seyahat etmeyi ve insanlarla iletişim halinde olmayı tercih edenler, pandeminin koşullarına uygun yeni sosyalleşme planları yapmalı, bağlantılarını koparmak yerine yüz yüze görüşmelerden kaçınmalı, ilişkilerini medeni bir şekilde devam ettirmelidir. diğer iletişim yollarını seçmek.

6- Okula gitmeyen çocuklarımızın hareketsizliği, sağlıksız beslenmeleri, sosyal çevrelerinden ve arkadaşlarından uzak olmaları da bu koşullarda onları daha savunmasız hale getirecektir. Bu nedenle çocukların hem fiziksel hem de duygusal dünyalarına özel önem vermek ve önlem almak gerekebilir.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!

7-Kış ayları daha az bir şeyler yapmak istediğimiz aylardır. Bazen boş boş oturup sessizliği dinlemek bize iyi gelebilir. Asgari düzeyde enerji harcamak ve temel ihtiyaçlarımızı karşılamaya özen göstermek özellikle pandemi sürecinde önemlidir.

8- Can sıkıntısı, karamsarlık, üzüntü, dikkat dağınıklığı, iştahsızlık ve uyku gibi belirtiler günlük hayatımızdaki işlevselliğimizi bozmaya başladıysa, örneğin çalışamaz hale geldiysek mutlaka bir psikiyatriste başvurmalıyız.

Sonbahar depresyonuna karşı 8 ipucu

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK