Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: Yoğun bakımlar tekrar dolmaya başladı

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı: Yoğun bakımlar tekrar dolmaya başladı

98
0
PAYLAŞ

Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı: Yoğun bakım üniteleri yeniden dolmaya başladı

Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı: Yoğun bakım üniteleri yeniden dolmaya başladı

Son aylarda hızla artan Covid-19 vaka ve ölüm sayısı ürkütücü. Yeni vaka sayılarının artmasıyla birlikte yoğun bakımlarda doluluk oranları alarm vermeye başladı. SÖZCÜ’ye son durumu değerlendiren Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, Kovid yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranının yüzde 70 civarında olduğunu söyledi.

Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı: Yoğun bakım üniteleri yeniden dolmaya başladı

Son kapanışın ardından vaka sayısındaki düşüşler, yaz ve uzun tatillerin ardından tekrar yükseldi. Ölü sayısı 300’ü temel alırken; Yeni vaka sayısı 20 bini geçti.

Vaka sayısının artmasıyla birlikte gözler yoğun bakımlarda doluluk oranlarına çevrildi. Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran son durumu SÖZCÜ’ye değerlendirdi. Temmuz-Ağustos aylarından itibaren Covid yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranlarının arttığına ve bu oranın şu anda yüzde 70 civarında olduğuna dikkat çeken Demirkıran, İstanbul’daki yoğun bakım üniteleri için “Alarmlar çalmaya yakın” uyarısında bulundu.

“İSTANBUL’DA YOĞUN BAKIM YENİDEN DOLMAYA BAŞLADI”

Temmuz ayından önce Covid nedeniyle açılan yoğun bakımlardaki hasta sayısının azaldığını ve hatta sıfırlandıkları yerler olduğunu söyleyen Demirkıran, “Kovid hastaları Temmuz-Ağustos ayından itibaren tekrar yatmaya başladı. Ağustos ayında bu daha da arttı. İnsanların toplanması ve bunun yaygınlaşması bu durumda çok etkili oldu. Uzun bayram döneminin ardından hasta sayısı hız kazandı. Akdeniz bölgesinde (artış) çok yüksek oldu. Antalya’da daha fazla. Doğu ve Güneydoğu’dakiler (artış) da yüksek. Nişan çok önemlidir. Bunun ana nedeni yetersiz aşılamadır. İstanbul’da Covid yoğun bakım üniteleri yeniden dolmaya başladı, sayı artıyor. Alarmlar çalmak üzere” dedi.

“Yoğun bakımdaki hastaların yüzde 52’si aşısız”

Türkiye Yoğun Bakım Derneği’ne gelen verilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Demirkıran, “Kovid yoğun bakım ünitesindeki hastaların yüzde 52’si aşısız. Geri kalanlar ise aşıları çok geride kalanlar ve aşı takvimini tamamlamamış olanlar. Yani tek aşısı kalanlar. Covid yoğun bakım ünitelerinde iki doz aşı oranı oldukça düşük. Tüm dünyanın söylediği verilerin bile altında.”

“Varyantın OLUMSUZLARINA İLİŞKİN SORUNLARIMIZ VAR”

Demirkıran, “Biz; birinci, ikinci ve üçüncü piklerde açıkça perişan olduk” diyen Demirkıran, “Hastalar beşer beşer odaya girdi. Aşı (yoğun bakım) ile birlikte hastaneye yatış sayısı hızla azaldı. Ancak bu durum zaman başka bir varyantla karşı karşıyayız, bu nedenle bulaşıcılığı ve olumsuz sonuçları daha fazla, varyantın olumsuzluklarıyla ilgili şu anda sorunlarımız var” dedi.

“HASTALARIN ÇOĞU 30-60 YAŞINDA”

Covid yoğun bakım ünitesine gelen hastaların yaş ortalamasında azalma olduğunu vurgulayan Demirkıran, “Kovid yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yaş ortalamasında düşüş var, 30’lara kadar düştü. ve 60 yaşında. Şu anda aşılanmamış hastanın yaş ortalaması 58’dir. Yeni gelen hastaların çoğu bu (30 ila 60) yaş aralığındadır.

“MASKE, HİJYEN, SOSYAL MESAFE VE AŞI ARTTIRILMALI”

Demirkıran, “Okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte Covid yoğun bakım ünitelerinde bir artış olduğunu düşünüyor musunuz? Böyle bir öngörünüz var mı?” Sorumuzu şöyle yanıtladı:

“Açıkçası önlemler alınırsa pek bir şey olmayacağını düşünüyorum. Ama tabi ki önlemlere dikkat etmek şartıyla. Artan maske, hijyen, sosyal mesafe ve aşı…”

“AŞI KORUYOR, aşı olun”

Vatandaşlara seslenerek aşı çağrısında bulunan Demirkıran, “Yani bu kadar kötü senaryolara rağmen aşı yaptırmamış, aşı olmamayı hedefleyen vatandaşlarımız var. Aşı korur, bu yüzden aşı olun. Maskeyi kol aksesuarı olmaktan çıkarıp yüzünüze tekrar takın. Burnunuzu ve ağzınızı maske ile kapatın. Sosyal mesafeye uyun. Hijyen konusunu ihmal etmeyin” dedi.

Yoğun Bakım Derneği verileri tek tek açıkladı!  'İstanbul'da alarm zili şu anda çalıyor' ilginizi çekebilir Yoğun Bakım Derneği verileri tek tek açıkladı! ‘İstanbul’da alarm zili şu anda çalıyor’

Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı: Yoğun bakım üniteleri yeniden dolmaya başladı

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK