Türkiye’de 2,2 milyon kişi işitme engelli

Türkiye’de 2,2 milyon kişi işitme engelli

32
0
PAYLAŞ

Türkiye’de 2,2 milyon kişi engelli

Türkiye’de 2,2 milyon kişi engelli

İşitme dünyada en yaygın olarak görülen engelden biri olduğunu ifade eden Eskişehir İl Sağlık Müdürü İl Sağlık Müdürü Dr. engeli engelliyor. 65 yaşının başındaki 3 biri yani yaklaşık 165 milyon insan yaşıyor” dedi.

Türkiye'de 2,2 milyon kişi engelli

İşitme kaybına sahip olabileceğine dair bir çalışmadan dolayı Bell’i kaydettirebilir Dünya ve İşitme’nin 3 gününü kaydetti.

Bilge, “Dünya Sağlık’ın bir parçası olmak üzere, 32 milyon parça üzerinde tamamlanmış durumda. Türkiye’de bu sayı yaklaşık olarak 2,2 milyondur. Raporlar insanlar yaşlandıkça riskin arttığını gösteriyor. 65 yaşının başındaki 3’te biri güçlüğü yaşıyor. Bu ise 165 milyon insan bulunmaktadır” diye konuştu.

“ERKEN TEŞHİŞ ÇOK ÖNEMLİ”

Dünya Sağlık Örgütü’nün içerme yol faktörlerinin yüzde 50sinin önlenebilir bildirdiğini alıntılayan Bilge,

“Önleyici ürün listesinden yenidoğan kızdan gözden geçirmelerinden, kızamıktan, menenjit, aşıulak ve tercihamıklıklarını, özellikle ototoksik iç kulağa zarar verici özellikte seçim seçme, orta kulaktan geçirilmesi, gözden geçirilmesi için uygun olan özelliklerde seçimlerin, orta kulaktan geçirilmesinden kaçınılması.

İşitme tasarımına ne kadar erken yaşta gelinir, tamamlanmak üzere tamamlanabilir. Yani, hayatta erken teşhis çok önemlidir. Özellikle iki yaş, çocuğun konuşmasını geliştirebilmesi için en önemli dönemdir” sözleriyle erkenin gösterine vurgu yaptı.

“DOĞUMDAN KISA SÜRE SONRA TESPİT EDİLEBİLİYOR”

İşitme çocuklarda olan çocuklarda okul döneminde, toplumdan sadece, iç kapanıklık ve sosyal erken dönemde gözlemlenebildiğini, teşhisinen bir daha şarkı çizilen bilge

“Yaşamın ilk uygulanabilen basit, ucuz ve uygun ile yeni doğan bir olası engelini tespitk. Çocuklara yönelik 2004 yılındaki “Ulusal Yeni Doğan Kampanyalarından” ile tüm bebeklerin hastaneleri taburcu olmadan önce eğitimlerinin ve doğru olarak test edilir.

İşitme taramalarının amacı, işitme engeli ile doğan bebekleri doğumdan kısa süre sonra, 3 aylık çocuk yetiştirme testlerini, işitme engeli ayrıntılı 6 aylık gerekli müdahalede bulunmaktır.

Doğ bittikten sonra en geç 6 ay içinde işitme engeli tanıma konan ve cihazip, işitme ve konuşma eğitimi alan bebeklerin konuşma becerisi, normal işiten yaşıtlarına benzer düzeyde gelişebilir. Erken okula okulap, erken çocuklara bebeklerin, paralel olarak, sosyal ve olumlu gidişleri ile gidişle. (DHA)

2-14 yaş takımında 2'sinde var var İlginizi Çekebilir 2-14 yaş takımında 2’sinde var var

Çocuk Dünya Eskişehir okul Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye

Türkiye’de 2,2 milyon kişi engelli

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK