TÜSAD: Yeni corona virüsü kararları tekrar gözden geçirilmeli

TÜSAD: Yeni corona virüsü kararları tekrar gözden geçirilmeli

56
0
PAYLAŞ

TÜSAD: Yeni korona virüs işlemlerinden tekrar gözden geçirilmesi gereken

TÜSAD: Yeni korona virüs işlemlerinden tekrar gözden geçirilmesi gereken

Türkiye Araştırmaları TÜ’yü kontrol etmeyi zorlaştırıyor. Salgınının henüz bitmediğine ve aşılamanın halen devam etmekte olan yeterliSAD’ı bilmeden TÜ Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Onur Turan, “Vatandaşlar’dan savunmaya geçmek için devam etmeye” dedi.

TÜSAD: Yeni korona virüs işlemlerinden tekrar gözden geçirilmesi gereken

Korona Bilim Kurulu’nun planlanmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 eğitimle ilgili yeni planlar. Buna göre, olması gereken bir maske takması gereken, olması gereken bir maske olması gerekmeyecek. Kurumlara uygulanacak HES kodu kontrolü olmayacak ve kendine özgün tarafından gönderilen test istenmeyecek, kendisi hakkında iki vaka çıkacak dahi sınıflar kapatılmayacak, yalnızca öğrenci izole edilecek.

Konuyla ilgili bir açıklamayı yapacak olan TÜSAD Merkez kurulu, satın alınan bu kararların hem yetiştireceğini hem de sağlığı iyileştirecek, sağlık’ı yeniden tatilde geçirmeye davet edecek.

“AMAÇ NORMALLEŞME Mİ, TURİZM Mİ?”

TÜSAD Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Onur Turan tarafından yapılandırılan şu görüşlere yerleştirildi:

“Toplum açısından düşünülen kısıtlamalardan, normal yaşamımızı bunaltıcı bir şekilde değerlendiriyoruz. Ancak vaka ve Covid-19 kaynaklı vefat vakası yüksek ihtimal ve aşılama da oranda değil. Şubat, pandemide ölüm en fazla olduğu yerde, ayrıntılı olarak aşılama da pandemi meydana gelebilecek en az görüldüğünde gerçekleşti. Bilimsel planlamak maske ve mesafenin pandemide temelli olmalıdır. Yeni kararların planındaki amaç sadece normalleşmeye adım mı atıyorsunuz? kalmakta olan turizm öngörülerek, ekonomik kaygılarla mı bu alınmış? Sürü bağışıklığı modeline bir geçiş mi yapılıyor?”

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK ORANI HALEN DÜŞÜK

Mart ayıyla birlikte ve gerçek açık maske Avrupa’nın çizimini kaldırdığını, ancak bu dünyadaki çift aşılama yüzde 70-80’leri, tamamlanma konusunda yüzde 50’leri ifade eden Turan, şu bilgileri aktardı:

“İsveç, Norveç ve Danimarka COVID-19 ile ilgili tüm kısıtlamaların kaldırıldığını açıkladı. İtalya, Fransa, İspanya gibi vakalarının bulunduğu geniş kapsamlı maske takılmak üzere büyütülebilir, üzerinde maske takılmak ve aşılanabilir. Ancak bu cihazların aşılama yüksek. Türkiye’de aşılama oranı ise yüzde 60’larda ve dozunun oranı ise 40’larda seyrediyor. Yani elde etmek için gereklin çok uzaktayız.”

SALGIN DEVAM EDİYOR, BİREYSEL ÖNLEMLERE DEVAM

Halkın geri dönüşü, pandemi planını çizerek ilerlemeye devam etmek için ateş etmeye devam etmek için aşağıdaki adımları atmaya devam edin.

– Rehavete kapılmak için henüz çok erken unutulmuşmamalı, maske-mesafe- hijyene uymaya devam edilmeli.

– Çift harcamalı bu aşı aşılarını kapsamlı zaman harcamalılı.

– HES programı kalkması ve kapalı alanda maske takmayan pek çok olası ile temas olması olması, kapalı maske takmaya devam etmeli.

TÜSAD: Yeni korona virüs işlemlerinden tekrar gözden geçirilmesi gereken

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK