Uzmanlardan korkutan uyarı: Çocukların hayatını tehdit ediyor

Uzmanlardan korkutan uyarı: Çocukların hayatını tehdit ediyor

154
0
PAYLAŞ

Uzmanlardan korkutan uyarı: Çocukların hayatını tehdit ediyor

Uzmanlardan korkutan uyarı: Çocukların hayatını tehdit ediyor

Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil ve Çocuk Hastalıkları Kliniği Şefi Prof. Dr. Şirin Güven ve Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Halit Çam, çocuk Covid-19 vakalarında beklendiği gibi bir artış olmadığı konusunda uyardı. , ancak önceki dalgalardan farklı olarak, sezondan önce diğer virüs enfeksiyonları görülmeye başlandı.

Uzmanlardan korkutan uyarı: Çocukların hayatını tehdit ediyor

Salgının başlangıcından bu yana binlerce çocuğun Covid-19 vakasının tedavi edildiği merkezlerden biri olan Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil ve Çocuk Hastalıkları Kliniği Şefi Prof. Dr. Şirin Güven ve Çocuk Yoğun Bakım Hastanesi Bakım Uzmanı Prof. Dr. Halit Çam açıklamalarda bulundu.

“BU YIL TEMMUZ AĞUSTOS AYINDA BAŞLADIK”

Prof. Güven, Mart-Mayıs ayları arasında bir önceki dalgaya göre bu dalgada çocuk hastalarda Covid-19 açısından farklı bir artış gözlemlediklerini belirterek, “Çocuk hasta sayımız yetişkinlerle paralel ilerliyor ancak kliniğimizde gözlemlediğimiz farklı bir durum; Daha önceki dalgalarda bu kadar farklı viral enfeksiyonla karşılaşmamıştık. Yani RSV (respiratuar sinsityal virüs), el-ayak sendromu, altıncı hastalık gibi hastalıklara neden olan enfeksiyonların yanı sıra bronşiolit ve zatürre vakaları bu dalgada oldukça fazladır. Bu viral enfeksiyonlar, bu yılın başlarında, Temmuz ve Ağustos gibi çocuklarda başladı. Normalde Eylül ve Ekim aylarında görürdük. Ayrıca küçük bebeklerde, bebeklerde, özellikle 1 yaşın altındaki çocuklarda daha fazla bronşiolit vardır. Bu bebeklerin durumu gerçekten daha ağır, özellikle Covid-19 eklendiğinde hastanede daha uzun süre kalıyorlar ve daha yoğun bakıma ihtiyaç var” dedi.

“AİLELER AŞI YAPIYOR, MASKE VE KORUMAYA DİKKAT ETMİYORLAR”

Bu durumun nedeninin aşı rahatlığı nedeniyle ailelerin maske ve temas izolasyonunda daha dikkatsiz davranması olabileceğini de sözlerine ekleyen Prof. astım krizi geçirmiş ve zatürre olmuş bu çocukların tablosu çok daha zor. Maske mesafesine dikkat etmezsek, yetişkin aşılarımızı arttırmazsak muhtemelen birkaç ay içinde çocuklarda ağır Kovid vakalarımız çok artacak ve tabii buna paralel olarak ölüm oranlarımız da artacak. . Bu nedenle lütfen ailelerimiz aşı olduk diye sosyal hayatlarında rahat hareket etmemeli, sosyal mesafeye, maskeye ve temizliğe kesinlikle dikkat etmelidirler. Ayrıca okullarda çocukların maske takması zorunludur.” dedi.

“CİDDİ DURUMDA ARTAN DİĞER VİRAL ENFEKSİYONLAR ANA NEDEN”

Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Halit Çam ise mevsimsel değişiklikler içerisinde Kovid-19 hastalığına neden olan Sars-Cov 2 faktörünün dışında birçok viral enfeksiyon olduğunu hatırlatarak, “Bu bir karmaşa yarattı, Kovid vakalarında artış gibi bir yansıma yarattı. Ancak gözlemlediğimiz, diğer enfeksiyonların üzerine Covid’in eklenmesi nedeniyle çocuklarda gerçek artıştı. Örneğin, RVS, parainfluenza, Rhinovirus, enteroviruses, bunlar da şu anda arttı. Birçok viral enfeksiyonda burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, boğaz ve burunda yanma gibi belirtiler görülür. Bunların Kovid’den ayrılması PCR testleri ile mümkün” dedi.

“BAŞKA BİR VİRÜS BULAN ÇOCUĞUN KOVİD’E YAKALANMA RİSKİ de artıyor”

Prof. Dr. Çam, “Bu mutlaka Covid’den değil, başka bir faktörden de kaynaklanabilir. Böyle bir durumda yani başka bir virüs nedeniyle bağışıklığı zayıflamış bir çocukta, aile bireylerinden Kovid-19’a yakalanma riski daha da artar ve ağır bir hastalığa yakalanma olasılığı artar. Dolayısıyla aile, kişisel ilişkilerde koruyucu önlem için başvurmazsa evdeki çocuk için bu risk daha da artıyor.” Aynı riskin tam tersi durumlar için de geçerli olduğunu belirten Prof. Dr. Çam, Kovid-19 olan bir çocukta başka bir viral enfeksiyona yakalanmanın tabloyu ağırlaştırdığını söyledi.

Çam, “Covid-19 olan bir çocukta bağışıklık sistemi zaten çökmüş (zayıflamış). Bu arada, fırsatçı enfeksiyonlar için daha kötü zemin hazırlanmaktadır. Bu nedenle yoğun bakımda yatan çocuklarda sekonder (ikincil) enfeksiyon açısından risk artıyor.” dedim.

“BU YIL 0-1 YAŞ ARASINDA DAHA ÇOK ÇOCUK GÖRÜYORUZ”

Prof. Dr. Çam, bazı çocukların Kovid-19 başta olmak üzere her türlü viral enfeksiyon için risk faktörünün daha yüksek olduğunu açıklayarak sözlerini şöyle bitirdi: “Özellikle erken doğum öyküsü olan çocuklar, sistemik konjenital (doğuştan) hastalıkları olan çocuklar kalıtsal metabolik hastalıkları olan çocuklar, kısacası metabolizması sağlam olmayan (güçlü) çocuklar her zaman her türlü virüs için risk oluşturmaktadır. Sadece korona virüsü değil. Bu dalgada bebek dediğimiz 0-1 yaş grubundaki çocukları daha çok 3 ay 4 aylıkken kliniğimizde görmeye başladık” dedi. (DHA)

Uzmanlardan korkutan uyarı: Çocukların hayatını tehdit ediyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK