‘Vakalar arttı, yoğun bakımlar doldu, okullarda risk var’

‘Vakalar arttı, yoğun bakımlar doldu, okullarda risk var’

82
0
PAYLAŞ

‘Vakalar arttı, yoğun bakımlar dolu, okullarda risk var’

‘Vakalar arttı, yoğun bakımlar dolu, okullarda risk var’

Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, Bursa’da Kovid-19 vakalarının artmasıyla yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu belirterek, okullardaki tehlikeye dikkat çekti. SÖZCÜ’ye konuşan Türkkan, “6 Eylül’de okulların açılmasına bir gün kala 12-15 yaş grubu için aşı tanımlandı. Bunu gecikmiş bir karar olarak görüyoruz. Okullarda bulaşma riskinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. önümüzdeki günlerde devam edecek.”

'Vakalar arttı, yoğun bakımlar dolu, okullarda risk var'

Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, Bursa’da vaka sayısının arttığını ve yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğunu söyledi.

“AŞI BİR GÜN ÖNCE TANIMLANDI”

Türkkan, “6 Eylül’de okullar açılmadan bir gün önce 12-15 yaş grubuna aşı tanımlandı. Ancak bu yaş grubunun aşıları tamamlanarak okullarda bulaşma riski azaltılmalıydı. Aşı etkinliğinin başlayabilmesi için geçmesi gereken süreç düşünüldüğünde, okullardaki yüksek bulaşma riskinin önümüzdeki günlerde de devam edeceğini söyleyebiliriz.

“ÇOCUKLARI VE YENİDOĞANLARI ETKİLİYOR, CİDDİ HASTALIKLARA NEDEN OLUYOR”

BTO Başkanı Alpaslan Türkkan şöyle konuştu;

“Kovid-19’un pandeminin başlangıcında çocuklar üzerindeki nispeten düşük sağlık etkisi, bu yaş grubundaki koruma önlemlerini zayıflattı ve toplumda ‘çocuklara bir şey olmayacağı’ inancını yarattı. Ancak yeni varyantlar ile hastalığın özellikleri değişmiştir.

Hastalıktan etkilenen yaş gruplarında, hastalığın neden olduğu şikayetlerde ve klinikte değişiklik oldu. Bugün Covid-19’un çocukları ve hatta yeni doğanları etkileyerek ciddi hastalıklara neden olduğunu görüyoruz.”

“YOĞUN BAKIM YOĞUNLUK ORANI ARTTI”

Varyant virüslerin kolay bulaşması nedeniyle Bursa’da hasta sayısında artış olduğunu ifade eden Türkkan, “Ayrıca yoğun bakımlarda doluluk oranları da arttı. Pandemiden tek çıkış yolumuz olan aşı için; Bilimsel olmayan ve bilimsel olmayan verilerin eksik/yanlış yorumlanmasıyla oluşan söylemler yaygınlaştı. Sürecin açık ve şeffaf yönetilmemesi, planlama yapılmadan günü kurtaran açıklamalarla kamuoyuna bilgi verilmesi kafa karışıklığına ve güven kaybına neden oldu. Bu durum aşı konusunda tereddütlere ve buna paralel olarak aşılama oranlarının düşmesine neden olmuştur.

“SONUCUNA ULAŞTIK VE HENÜZ CEVAP ALAMADIK”

Türkkan, “Bursa Tabip Odası olarak okullarda olası bulaşmalardan endişe duyuyoruz. Bu endişemizi 15 gün önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile paylaştık ve kendilerine Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Bursa’daki okullarla ilgili aldıkları önlemleri sorduk. Henüz bir yanıt alamadık, yanıt bekliyoruz” dedi.

    Ya sınıfta pozitif bir vaka olursa? ilginizi çekebilir Ya sınıfta pozitif bir vaka olursa?

‘Vakalar arttı, yoğun bakımlar dolu, okullarda risk var’

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK