Varyantlar nedeniyle hastanelerde yoğunluk artıyor

Varyantlar nedeniyle hastanelerde yoğunluk artıyor

64
0
PAYLAŞ

Varyantlar nedeniyle hastanelerde yoğunluk artışları

Varyantlar nedeniyle hastanelerde yoğunluk artışları

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. İsmail Altıntop, hastanelerin korona virüsünün yeni varyantlarıyla dolup taştığını belirterek, “Delta varyantındaki bulaşma oranı yoğun bakım hizmetlerinde artışa neden oluyor. Gündemde Delta Plus varyantı var. Bu varyantlarla hastanelerimizde hasta yoğunluğu artıyor.”

Kayseri Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. İsmail Altıntop, salgındaki son durumu anlattı.

Yoğun bakımdaki hastaları kontrol eden Altıntop, “Şu an 3. basamak yoğun bakımdayız. Yoğun bakım ünitelerinde solunumu risk altında olan ve entübe hastaları takip ediyoruz. Bugün aşısız iki hastamızı gördük. Corona virüsünü kendim atlattığım için bunun normal bir grip gibi olmadığını söyleyebilirim. Hastalarımız bu hastalığı ciddi solunum yetmezliği ile yenmektedir. Servislerimizde solunum sıkıntısı çeken hastalarımızı yoğun bakım ünitelerine alarak takip ediyoruz.

‘DELTA VARYANT YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE’

Delta varyantı ile ilgili uyarılarda bulunan Doç. Dr. Altıntop, “Son zamanlarda delta varyantı yüzde 90’ın üzerinde. Delta varyantındaki bulaşma oranı yoğun bakım hizmetlerinde artışa neden olmaktadır. Gündemde olan bir delta plus varyantı var. Tüm bu varyantlar ile hastanelerimizde hasta yoğunluğu artmaktadır. Burada sadece aşı olmak yeterli değil. Maske, mesafe ve koruyucu önlemlere uymamız gerekiyor. Aşı olan biri de virüse yakalanabilir. Bunu unutmamalıyız, bu açıdan önemli” dedi.

‘AŞI OLMAYAN HASTA ORANIMIZ ÇOK YÜKSEK’

Aşının önemine dikkat çeken Altıntop, şunları kaydetti:

* Hastalarımıza tek tek sorduğumuzda aşısız, yetersiz aşılı veya aşılı, maske ve mesafe kuralına uymayan hasta gruplarımız bulunmaktadır.

* Aşısız hasta oranımız çok yüksektir. Burada tedavi ettiğimiz, bizi üzen genç hastalarımız var. Şu anda baktığımız hastalarımız iyileşiyor.

*Tabii ki entübe serviste ağır olanları takip ediyoruz. Bu aşı ilk sağlık çalışanlarında başlamıştır.

* Türkiye’de bu aşıdan sonra ölen bir sağlık çalışanı duymadım. Bu da aşının en önemli etkisini gösteren delillerden biridir.

* Tüm dünyada bu kadar yüksek dozda aşı yapıldığını ve hastalık oranlarının düştüğünü gördüğümüzde bunu anlamak zor. Bu itibarla konunun uzmanlarından güvenlik kaynaklarına dayalı olarak düşünmelerini rica ediyoruz. (DHA)

Sağlık Bakanı Koca 7 Eylül korona verilerini açıkladı!  İşte yeni vaka ve ölü sayısı ilginizi çekebilir Sağlık Bakanı Koca 7 Eylül korona verilerini açıkladı! İşte yeni vaka ve ölü sayısı

Corona Kayseri Corona Maske Sağlık Bakanı Salı Türkiye

Varyantlar nedeniyle hastanelerde yoğunluk artışları

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK