Yapay zekâ çocuklarda görülen ölümcül tümöre çare oldu

Yapay zekâ çocuklarda görülen ölümcül tümöre çare oldu

120
0
PAYLAŞ

Yapay zeka çocuklarda ölümcül tümörü tedavi ediyor

Yapay zeka çocuklarda ölümcül tümörü tedavi ediyor

Birleşik Krallık’taki bilim adamları, çocuklarda nadir görülen bir beyin kanseri türünü tedavi etmek için yapay zekayı (AI) kullandılar.

Yapay zeka çocuklarda ölümcül tümörü tedavi ediyor

Londra’daki Kanser Araştırmaları Enstitüsü’nden (ICR) bilim adamları, doktorlar ve veri analistleri, Diffuse Intrinsic Pontine Glioma (DIPG) adı verilen nadir ve ölümcül bir beyin kanseri türü için bir araya geldi.

ICR ve Royal Marsden NHS Foundation Trust’taki araştırmacılar, bu kanser türünden muzdarip çocukları tedavi etmek için yapay zeka (AI) kullandılar.

Bilim adamlarına göre; DIPG, tümörleri cerrahi olarak çıkarmak genellikle son derece zor olduğu için ölümcül bir hastalıktır. Ancak AI algoritması, belirlenen iki ilaca ilişkin mevcut verileri sıkıştırdı ve yeni bir tedavi yöntemi geliştirdi. ICR’de pediatrik beyin tümörü biyolojisi profesörü Chris Jones’a göre, AI ile ilaçların etkinliğinin, kan-beyin bariyerini geçmelerine yardımcı olarak artırılabileceği bulundu.

HAYATTA KALMADA İYİLEŞME

Araştırma raporu; İlk testler, AI destekli tedavinin farelerde sağkalımı yüzde 14 oranında iyileştirdiğini ortaya çıkarırken, şu anda çocuklarda test edildiğini belirtiyor. İleriye dönük olarak, araştırmacılar çok daha fazla çocukla çok daha büyük klinik deneyler başlatmayı umuyorlar.

Araştırmacılar keşfi heyecan verici olarak nitelendirirken, AI tarafından hastalara fayda sağlamak için önerilen bir tedavinin ilk örneklerinden biri olma potansiyeline sahip olduğunu söylediler. Araştırmacılara göre; Bu ölümcül hastalık için hayatta kalma oranı son 50 yılda iyileşmedi, ancak geliştirilen yeni AI destekli tedavinin tedavi etme potansiyeli var.

Beyin tümörünü erken tespit eden kan testi umut veriyor ilginizi çekebilir Beyin tümörünü erken tespit eden kan testi umut veriyor Beyin tümörü teşhisinde çığır açan keşif: İdrar testi ile tespit edilebilir ilginizi çekebilir Beyin tümörü teşhisinde çığır açan keşif: İdrar testi ile tespit edilebilir Mucizevi ilaç beyin tümörünü yüzde 90 küçülttü ilginizi çekebilir Mucizevi ilaç beyin tümörünü yüzde 90 küçülttü

Yapay zeka çocuklarda ölümcül tümörü tedavi ediyor

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK