Yüksek tansiyona iyi gelen besinlerTansiyonun normali ne kadar olmalı?Hangi sorunlara yol açar?Nasıl...

Yüksek tansiyona iyi gelen besinlerTansiyonun normali ne kadar olmalı?Hangi sorunlara yol açar?Nasıl beslenmeli?

62
0
PAYLAŞ

Yüksek tansiyona iyi gelen besinler

Yüksek tansiyona iyi gelen besinler

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk Osman Erk, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan besinleri sıraladı. “Tedavi edilmeyen hipertansiyon ciddi hastalıklara ve organ hasarına yol açar” dedi.

Yüksek tansiyona iyi gelen besinler

Hipertansiyon toplumumuzda salgın gibi yayılan hastalıklardan biridir. Gençlerde bile ortaya çıkabilir, çocuklarda bile sinsi ilerler. Baş ağrısı, düzensiz kalp atışı, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, yorgunluk ve burun kanaması hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Aşırı tuz tüketimi; Yağ, tuz, şeker ve katkı maddeleri yönünden zengin işlenmiş paketlenmiş gıdalar, hayvansal gıdalar hipertansiyonun en önemli nedenleri arasındadır. Ayrıca sigara, alkol, stres, hareketsiz yaşam ve obezite de hipertansiyonun diğer önemli nedenleri arasındadır. Taze, temiz, renkli bitkisel besinlerde bulunan potasyum ve magnezyum, hipertansiyonun ilacıdır. Her yıl dünya çapında en az 5 milyon insan aşırı tuz tüketiminin neden olduğu hipertansiyondan ölmektedir. Tedavi edilmeyen hipertansiyon ciddi hastalıklara ve organ hasarına yol açar.

Osman Erk

Normal tansiyon ne olmalı?

Tansiyon değerleri gün içerisinde kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Sistolik kan basıncının 120 mmHg’nin altında ve diyastolik kan basıncının 80 mHg’nin altında olması ideal kan basıncı değeri olarak kabul edilir. 140/90 mmHg’nin üzerindeki kan basıncı risklidir. Hastaların yüzde ellisinin ailelerinde de hipertansiyon var. Bu durum hastalığın gelişiminde genetik faktörlerin de etkili olabileceğini göstermektedir. Aşırı tuz tüketimi; stres; kilolu; şeker hastalığı; Antidepresanlar, soğuk algınlığı, astım ilaçları ve doğum kontrol hapları da hipertansiyona neden olabilir.

Hangi sorunlara neden olur?

Tedavi edilmeyen tansiyon, kalp-böbrek yetmezliği, koroner arter hastalığı, serebrovasküler hastalıklar ve beyin kanaması, aort yırtılması, ani ölüm ve cinsel yetmezliğe neden olur. Sistolik tansiyonu 14’ün üzerinde ve diastolik tansiyonu 9’un üzerinde olan kişiler vakit kaybetmeden dahiliye uzmanına başvurmalı ve tedavilerini geciktirmemelidir.

Nasıl beslenmeli?

Yüksek tansiyon hastaları ilaçlarını kesmeden her gün tempolu yürüyüş yapmayı ihmal etmemelidir. Sigara ve alkolden uzak durmak, ideal kiloda olmak, sağlıklı beslenmek ve özellikle bazı bitkisel besinler tedavide büyük fayda sağlar.

Yeşil yapraklı sebzeler: İçerdikleri nitrat kan basıncını düşürür.

Sarımsak: Kan damarlarını genişleten nitrik oksit seviyelerini arttırır. Kan damarlarınız ne kadar rahatsa, kalbinizin kan pompalamak için o kadar az çalışması gerekir, bu da kan basıncını düşürür.

Muz: Yüksek tansiyonu düşüren potasyum ve magnezyum içerir. Hipertansiyon hastalarının günde bir muz yemeleri önerilir.

Zeytin yağı: Soğuk pres zeytinyağında bol miktarda bulunan polifenoller (güçlü antioksidanlar) kan basıncını düşürür, damar sağlığına iyi gelir ve damarların esnek kalmasına yardımcı olur.

Nar: Meyvesi ve suyu kan basıncını dengeler.

Kereviz: Damar hastalıklarını önler, hipertansiyonu önler.

Domates: Kolesterolü düşürür. Gerginliği dengeler.

Havuç: Kalbi korur ve tansiyonu düşürür.

Tam tahıllar: Çözünür ve çözünmeyen lifler kan basıncını düşürür.

Keten tohumu: Sağlıklı Omega-3 ve lif içeriği ile tansiyonu düşürür.

Bitter çikolata: Kalp damar sağlığını korur. Kan basıncını düşürür, ancak ölçülü tüketilmelidir.

baş ağrısı beyin diyabet diyet dünya genetik kalp atışı obezite ölüm rengarenk şeker sigara içmek soğuk algınlığı yüksek tansiyon zeytinyağı

Yüksek tansiyona iyi gelen besinler

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK