Sahte aşı kartı skandalında yeni detaylar ortaya çıktı

Sahte aşı kartı skandalında yeni detaylar ortaya çıktı

48
0
PAYLAŞ

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele ekipleri aylarca süren teknik takibin ardından sahte aşı kartı verenlere operasyon başlattı.

Sahte aşı kartı skandalında yeni detaylar ortaya çıktı

Sahte aşı kartı skandalında yeni detaylar ortaya çıktı

Sahte aşı kartı skandalında yeni detaylar ortaya çıktı

Bahçelievler’de özel bir hastanede çalışan ve sahte aşı kartı düzenlediği gerekçesiyle tutuklanan 3 hemşireden 2’sinin ifadesi savcılık tarafından ortaya çıktı.

Sahte aşı kartı skandalında yeni detaylar ortaya çıktı

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele ekipleri aylarca süren teknik takibin ardından sahte aşı kartı verenlere yönelik operasyon başlattı.

Özel bir hastanede çalışan 3 hemşire ve örgüte karışan 3 kişi olmak üzere toplam 6 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 3 hemşire ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘belgede sahtecilik’ suçlamalarıyla tutuklanırken, diğer 3 zanlı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Savcılık tarafından tutuklanan 3 hemşireden 2’sinin ifadeleri ortaya çıktı.

Suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Meral D. (20) şu ifadeleri kullandı:

* Başhemşire Nesrin’in sekreterliğini yapıyordum.

* Gözaltına alınmadan önce hastane çalışanımız Emre Ö. da tanıklık etti. Nesrin’in e-postasına ifadesini gönderdi.

* Nesrin Hanım e-postasından ifadenin çıktısını almamı söyledi. Nesrin Hanım’ın ifadesinin çıktısını alıp kendisine verdim.

* Daha sonra Nesrin Hanım, hastane müdürü Ertuğrul U. ve ambulans şoförü Mustafa Ç. ve beni aradı.

* Aceleyle bizi uyardılar, ‘Seni de şahitliğe çağıracaklar’. Daha sonra Nesrin Hanım acil poliklinik sorumlusu Emine S.’yi aramamı söyledi.

* Emine S. odaya geldiğinde Nesrin hanım ona 4 aşı formu verdi. Emine Hanım aşı formlarını Nesrin Hanım’ın belirttiği tarih bilgilerine göre doldurdu.

* Daha sonra anladığım kadarıyla bu formların Emine ve eşi aşılanmış gibi doldurulduğunu anladım.

* Formda yazan tarihte Emine izinliydi. Kayıtlara bakarsanız ve antikor testi yaparsanız aşı olmadığı anlaşılır.

* Aynı gün Nesrin Hanım aşı formunu Reha C. adına kendi el yazısıyla doldurdu.

*Bu formları bana verdi ve müdürün odasına bırakmamı, müdürün haberini aldığını ve imzalayacağını söyledi.

Bu insanların aşıları olmadığı halde aşılarının gösterildiğini sanıyordum.

“TELEFONUNDAN VİDEO YAPTI”

Polis hastaneye geldikten sonra başhemşire Nesrin’in kendisini uyardığını anlatan Meral D., şu ifadeleri kullandı:

* Nesrin Hanım, ‘Ne söylediğine ve ne koyduğuna dikkat et’ dedi. O gün Emre’nin ifadesinin çıktısını aldığım andan itibaren bir telaş vardı.

* Mart ayı başında Nesrin’in odasına yabancı uyruklu bir hasta geldi. Nesrin Hanım hastaya aşıyı kendisi verdi ama aşının barkodunu başkasına okuttuğunu gördüm.

* Oda boşaldığında Nesrin Hanım cebinden 100 dolar çıkardı ve “Aşı yaptım 100 dolar kazandım” diyerek telefonundan bir video çekti. Bu videoyu da WhatsApp’ta bulunduğum gruba gönderdi.

* Böylece yasadışı aşı yaptırdığını ve rüşvet aldığını düşünüyorum. Temmuz ayında yapılan aşı muayenesinin ardından Nesrin Hanım 5 adet aşı şişesi çıkardı ve kapaklarını açarak çöpe attı.

* Bu durumu gördüğümü gördüğümde 5 aşımız eksikti.

* Muayenede görünmesin diye eski flaconları alıp kapaklarını yapıştırdığını söyledi.

* Gözaltına alınmadan bir hafta önce hastane müdürü Ertuğrul U. beni aradı ve ‘Sana 2 TC kimlik numarası göndereceğim, okunmuş gibi göster’ dedi.

* Ben de yapmak istemediğim için bu kişilerle randevu alıp öyle bıraktım. Yani Ertuğrul’un bu usulsüzlüğüne katılmadım.

“YERİM CEZAEVİ OLMAMALI”

Detaylı inceleme yapılırsa başka usulsüzlüklerin ortaya çıkacağını ve bu usulsüzlüklerde hastane yönetiminin parmağının olduğunu söyleyen Meral D., savcının sorusu üzerine, “Aşı için gelen her vatandaşa aşı yaptık. Az önce aldım. boş sürüleri almak suç değil.Bu sürüleri anahtarlık yapmak için aldım.Normal şartlarda sistemin aşı tanımlamadığı birine aşı yapılması mümkün değil.Bu ancak şeklinde olabilir. Sistemde aşı olmuş bir kişi adına sisteme işlenecek üçüncü bir kişi adına işlem yapılmasına rağmen böyle bir yasa dışı işlem hiç yapmadım bu benim ilk ilanım benim yerim olmamalı Bu iş deneyimi benim için çok kötü bir deneyim oldu, tahliyemle ilgili karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

“Barkodlar ile aşılar arasında uyumsuzluk vardı”

Bir diğer tutuklu hemşire, Sena Ç. “Ağustos 2019’dan beri hastanede acil servis hemşiresi olarak çalışıyorum. Hastanede Kovid 19 aşısı için yetkili personelden biriyim. Herhangi bir yasa dışı işlem yapmadım ama bazı usulsüzlüklere tanık oldum. Hastane müdürü Ertuğrul Uçar, Temmuz ayında geldi. Hatırladığım kadarıyla 2 adet kimlik belgesi vererek ‘Bu arkadaşlarınızı aşı olmuş gibi gösterebilir misiniz?’ dedim. Metin K. da randevusuz aşı yapılmadığını söyleyerek reddetti. Ağustos ayında Nesrin Hanım acile gelerek ‘Yukarıda aşı yaptırdım, barkodu okutmam lazım’ dedi ve barkodu okuttu. Normalde her aşı için bir barkod gelir. Yapılan her aşı için barkod okunur ama barkod ile aşı arasında tutarsızlıklar oluyordu çünkü bazen Nesrin hanım gelip ‘aşıları ben yaptım’ diyerek barkodu okuyordu. Zaman zaman aşı konusunda usulsüzlük teklifleri geldi ama ben kesinlikle hiçbirini kabul etmedim” dedi. (DHA)

Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı ilginizi çekebilir Bilim Kurulu üyesinden hamile kadınlara aşı çağrısı

Ağustos Bahçelievler beyin Bilim dolandırıcılığı Dolar hamile hastane hemşire istanbul mart operasyon poliklinik Polis rüşvet Temmuz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK